Youtube Music’te Müzik Yayınlamak

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Youtube Music’te Müzik Yayınlamak

Son yıllarda dijital müzik dünyasında YouTube Music de yer almaya başladı. Şimdilik sınırlı sayıda ülkede yayın hayatına başlayan bu platform ülkemizde de Temmuz 2019’da faaliyete geçmiş bulunmaktadır. Google bünyesinde geliştirilerek hizmet veren bu Youtube music bir nevi müzik dinleme arşividir. İçerisinde birçok amatör ve profesyonel sanatçılara ait single, albüm ve remix bulunmaktadır. Kişiye özel listeler oluşturularak keyifli bir müzik ziyafetine olanak tanımaktadır.

Sanatçılar Youtube Music’te müzik yayınlamak ve en çok dinlenenler arasında yer almak için birtakım arayışlar içerisinde olmaktadır doğal olarak. Oluşturulan müzik eserleri bir müzik yapımcısı veya plak şirketi aracılığıyla burada yayınlanabilmektedir. Ya da hesap açılarak YouTube Operasyonlar Rehberi aracılığıyla hesap açılabilir ve yönetilebilir.

Youtube music te yer alan şarkılardan reklam payı alarak gelir kazanmak mümkündür. Yüklenilen şarkıda gösterilecek müzik türleri seçilerek istenmeyen türden reklamlar engellenebilmektedir.

Youtube Müzik Kanalı Açmak

Youtube müzik kanalı açmak oldukça kolaydır. Bunun için hesap alınması yeterlidir. Hatta hesap varsa giriş yapmak kafi gelecektir. Ardından çekilen videoları veya müzik kliplerini youtube platformuna yüklemek gerekir. Yüklemenin ardından istenildiği şekilde albüm ve çalma listeleri oluşturularak paylaşıma açılabilir. Paylaşımdaki eser, izlenildikçe kanal sahibine para kazandırabilir. Bunun için Google Adsense hesabının olması yeterlidir. Video klip öncesinde ve esnasında oynatılacak reklamlar izlenme ve tıklanma gibi durumlarda kanal sahibine gelir sağlayacaktır.

Youtube Telifsiz Müzik

Bilindiği üzere fikir ve sanat eserleri elif hakkına sahiptir ve bu şekilde korunarak sahibine kazanç sağlar. Bazı eserlerde ise telif hakkı yoktur ve dileyen herkes tarafından kullanılabilir. Birçok sanatçı, özellikle amatör olarak bu işi yapanlar eserlerine müzik eklemek için telif hakkı olmayan müzikleri tercih etmektedir. Zaten bu işi amatör olarak yaptıkları için pek para kazanamıyorlar. Bu nedenle telif hakkı olan müziklere de para ayıramıyorlar. Hal böyle olunca youtube telifsiz müzik konusunda birçok örneği bünyesinde barındırmaktadır. Seslendirilen şarkılara veya hazırlanan videolara eklenen telifsiz müzikler ile daha az bütçe ile istenilen video klipleri hazırlanmak mümkün hale geliyor.

Youtube Music Özellikleri Nelerdir?

Youtube Music özellikler nelerdir diye merak edenler için biraz daha ayrıntılı bilgi vermek gerekir. Şöyle ki;

–        Şarkıcıların orijinal eserleri, remixleri ve canlı yayın performansları yer alır.

–        Yerli ve yabancı pek çok parça arasından çalma listesi hazırlanabilir.

–        Daha önce dinlenen müziklere göre kişiye özel müzik önerileri sunulur.

–        Akıllı arama özelliği sayesinde isimleri hatırlanamayan şarkılar kolaylıkla bulunabilir.

–        Premium özelliğinde çevrim dışı kaydetme ve oynatma özellikleri bulunmaktadır.

YouTube Music Ücretli Mi?

Youtube music yayın hayatına başladığından beri birçok sanatçı eserlerini buraya yükleyerek dinleyicilerine ulaştırmaya başlamıştır. Aynı şekilde birçok dinleyici de burayı kullanarak kesintisiz müzik keyfini yaşamayı tercih etmektedir. Hal böyle olunca ilk defa duyanların aklına gelecek ilk soru  YouTube Music ücretli mi sorusu olmaktadır. Bu platform hem ücretli hem de ücretsiz olmak üzere iki farklı seçenek sunmaktadır. Ücretsiz versiyonda reklamlar ve kısıtlı özellikler yer almaktadır. Ücretli olan Premium versiyonunda ise çevrimdışı çalma, arkaplanda çalma ve reklamsız oynatma gibi dinleyicileri çok daha memnun eden özellikler yer almaktadır. Üstelik Premium üyelik alanlar için ilk 3 ay ücret alınmamaktadır. Daha sonrasında ise her ay 13.99 TL ücret talep edilmektedir.

Youtube Music Nasıl Kullanılır?

Youtube music, birçok sanatçının eserlerinin yer aldı en büyük ve en güncel müzik dinleme platformlarından birisi olmaktadır. Peki, youtube music nasıl kullanılır? İnternet bağlantısı olan her hangi bir bilgisayar ve akıllı cihaz aracılığıyla istenilen her an her yerden kolaylıkla erişilebilmektedir. Bu platformda kullanıcılara iki farklı seçenek sunulmaktadır. İlki ücretsiz olarak kullanılabilen hesaptır. Diğeri ise paralı olan Premium özelliğidir. Ücretli versiyonunda reklamların yanı sıra bazı kısıtlamalar olmasına karşın keyifli bir şekilde müzik dinlemek mümkün olmaktadır. Ücretli versiyonunda ise tüm şarkılar reklamsız bir şekilde dinlenebilmektedir. Ayrıca arka planda oynatma güzelliğini sunmaktadır. Özellikle akıllı cihazlar için çok kullanışlı olan bu özelliği sayesinde arkaplanda müzik dinlenebilirken ekrandan da diğer işler takip edilebilmektedir. Bir de yalnızca ses modu vardır ve bu da yine en yaygın kullanılan özelliklerinden birisi olarak büyük beğeni toplamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir