Web sitesi tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

WEB SİTESİ TASARIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bir web sitesi tasarlarken tasarımının nasıl olacağından daha çok kullanıcının site üzerinde olan etkileşim durumunun nasıl olduğu göz önüne alınmalıdır. Bu web tasarımı hazırlayan kişilere Kullanıcı Deneyim Tasarımcısı adı verilir.

1.      İlk olarak tasarımınızda açık, anlaşılır ve aynı zamanda sade olmalısınız. Eğer oluşturduğunuz web sitesi tasarımının uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, her kesimin sitenize girdiğinde kolaylıkla anlayabileceği bir görünümün kullanılması gerekmektedir.

2.      Web sitesi tasarımında renk seçimi de oldukça önemlidir. İnternet site tasarımında 2 ya da 3 farklı renk kullanmak ideal olmaktadır. ancak sizler nerede hangi renkleri kullanmanız gerektiğini biliyorsanız bu sayı arta da bilmektedir. Logo üzerinde hangi renkler kullanılmışsa, baskın olan renkleri bu logoya uygun olan renkler dikkatlice belirlenmesi gereklidir. Bu renkler sırasıyla site renklerine uygulayarak belirlenmesi gerekmektedir. Genellikle eğer uyumlu değilse Logo üzerinden olmayan renkleri kullanmamalısınız. Siyah ve beyaz gibi temel olan renkleri de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

3.      Hedef kitlenize uygun olan web tasarımı planlamalısınız. Web tasarımınızı hangi sektör üzerine, hangi hedef kitleye hizmette bulunuyorsanız koşullara uygun olan şekilde hazırlamanız gereklidir. Hedef kitle web tasarım konusunda oldukça önemli olmaktadır. Rakip analizleriniz sayesinde uygun olan siteler de oluşturabilirsiniz.

4.      Hiyerarşik bir düzeni bulunan ve yönlendirici olan web tasarım yapmalısınız. Birisi size ait olan internet sitenize girmiş olduğunda hangi amaçla sitenize girdiğiyse ya da hangi hizmeti almak istiyorsa hem hizmeti hem de güveni vermeniz gerekmektedir. Burada en önemli olan kısım ise sayfayı aşağıya doğru kaydırıp devamlılığını sağlayabilmektir. Sayfanıza göz attıkça aradığını bulması size olan güveni de arttıracaktır. Kullanıcıları sıkmadan hizmete ulaşması da oldukça önemlidir. Kullanıcılar genelde ana sayfa üzerinde istediği her şeyi görmek istemektedirler.

5.      Genellikle insanlar mobil cihazlar üzerinden araştırma yaptıklarından dolayı mobil uyumlu olan (Responsive) web tasarımı oluşturmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Dünya genelinde ise mobil cihazlar üzerinden internete erişim sağlayan kullanıcı sayısı 5 milyonu geçmektedir. Bu durum oldukça ciddidir. Güncel verilere göz atmış olduğumuzda internet sitesine giriş yapanların oranı yaklaşık olarak %70 oranındadır. Buda şu anlama gelmektedir; mobil uyumlu yani responsive webtasarımı bulunmayan internet siteleri müşterilerinin yaklaşık olarak %70’ini kaybediyorlar. Mobil uyumlu bir web sitesi oluşturmanız daha çok kullanıcı demektir. Bu da size daha fazla kazanç getirecektir. Mobil uyumlu olarak hazırlamış olduğunuz web sitesi hız performans kriterlerine de uygun olması gereklidir. Yani mobil üzerinde de hem tıklatılabilir olması hem de okunabilir olması oldukça önemlidir.

6.      Web siteniz üzerinde optimizasyonu içeren resimler bulundurmanız gerekmektedir. Web optimizasyonu olan resimler yani sitenize yüklemiş olduğunuz resimlerin web formatına uygun olacak şekilde sıkıştırılmış, kaliteli olan, az yer kaplayan JPG formatına uygun olan resimlerdir. Uygun olmadığı takdir de resimlerin sitenize yüklenmesinde sorun yaşayabilirsiniz.

7.      Hızlı açılan bir web sitesi tasarlamanız yine kullanıcılar tarafından oldukça önemlidir. Web sitenizin hızlı açılması da kullanıcılar açısından çok önemli bir konu olmaktadır. Bu konuya genellikle tasarımcılar dikkat etmemektedir.  Büyük boyutlu olan resimlerin uygulanması ve gereğinden fazla olan genişlikte ve fazla olan yükseklikte resimlerin olması, siteye dahili olan sunuculu videoların yüklenmesi bunların yanında yine site üzerinde kullanılmakta olan css ve js dosyalarının oldukça fazla olması, gereksiz eklenti ve web uzantılarının kullanılması, yazılımını oluşturan kişinin altyapısının yanlış şekilde kodlanması ve yapılan yapılandırma hatası da, sunucunun yavaş çalışmasına sebep olmaktadır. Özellikle yavaş şekilde açılma durumu mobil cihazlar üzerinde daha çok problem oluşturuyor. Kullanıcıların çoğunluğunun mobil kullanıcılar olduğunu da düşünürsek, bu büyük bir kayıp demek olacaktır.

8.      Özgün içerik oluşturmak önemlidir. Özgün olan içerik denildiğinde aklımıza her zaman verilen hizmetlerin kendi dilimiz yoluyla aktarılmasının gerekliliğidir. Google platformunun özel olarak geliştirmiş olduğu yapay zeka botları ile siteniz üzerine eriştiklerinde sitenizi kopya açısından değerlendirmektedir. Bu alanlar içerisinde en önemli olan özgün olan içerikler üretmektir bunun temel sebebi geri sıralarda bulunmamaktır. Eğer siteniz üzerinde herhangi bir kopya bulunuyorsa sizi geri atacaktır. Eğer sitenizin üst sıralar içinde yer almasını istiyorsanız, özgün olan içerikler paylaşmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir