Web Sitesi Nasıl Tasarlanır?

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 4 min read

Web sitelerinin pazarlama maksatlı veya blog sayfası edinmek maksatlı fazlaca kullanıldığı devirde, iyi bir web sitesi tasarımı nasıl yapılır diye düşünüyorsanız bu yazımızı inceleyin.

Web Sitesi Yapımından Önce Kaba Taslak Çalışmalar Yapın

Öncelikli olarak web sitesinin tasarımının bütünlüğüne, nerde nasıl renklerin kullanılacağına, kullanılacak olan görsellerin seçimine bir taslak üzerinde karar vermelisiniz. İlk aşamada tasarım konusunda bir web sitesi tasarlanırken, kağıt üzerinde hangi alanlara hangi yazıların veya hangi görsellerin yerleştirileceğini çizmeniz gerek. Web sitesi oluşturmadan önce bu şekilde taslak üzerinde ilerlerseniz, web sitenizi daha hızlı oluşturacaksınız. Kağıt üzerinde belirlediğiniz taslağı gerçeğe dökmek için bundan sonra yazılım aşamasına geçmeniz gerekmektedir.

Web Sitesini Bitirdiğinizde Yardımcı Linkler İle İşinizi Kolaylaştırabilirsiniz

-Tasarımınızı yazılıma dönüştürme aşamasında HTML ve CSS kullanarak minimum bir şekilde kodlama kullanarak maksimum verim alabilirsiniz.

-Görselleri ne çok büyük ne çok küçük seçmelisiniz.

-HTML, CSS, JAVA, JQuery ve bu tarzda dosyalarınızın sıkıştırılmış olduğundan emin olmalısınız.

-Web sitesinde bulunacak olan yazıları, benzersiz olarak yazmalısınız.

-Kullanılacak fotoğrafların telif hakkı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

-Web sitenizin mobil cihazların tarayıcılarında görüntülenmeye uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

-Google page speed test sayfasından mutlaka web sitenizin hızını test etmelisiniz.

Web Sitesi Tasarlarken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

-Hedef kitleye göre tasarımlar yapmalısınız. Kitlenizin isteklerine ve ihtiyaçlarına bağlı tasarımlar yaparak hem ziyaretçi sayısını arttırabilir aynı zamanda daimi ziyaretçi kitlesi oluşturabilirsiniz. 

-SEO dostu olmaya özen gösteriniz. SEO’nun temelini metin içerikleri oluştursa da internet sitelerinde kullanılan görseller, görselin açıklamaları, tasarımın kurguları ve yazılım da büyük ölçüde önemlidir.

-Responsive site tasarımları yapabilirsiniz. Bunu bilgisayar dışında mobil cihazlara da uygun bir şekilde girilebilen sitelerin dizaynında kullanabilirsiniz.

-Görsel seçerken orijinal ve özgün olmalısınız. Fakat güzel görsel seçmeye çalışırken fazla abartı şekiller ve renkler seçilmemelidir. En temel tasarım hatalarının başında özgün olmayan içerik gelir. Aynı zamanda çok renkli bir sitenin dikkat çekebileceği düşünülse de böyle değildir. 

-Yazıların okunaklı bir fontta ve renkte olması gerekmektedir. Renk kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bunlar, tüm sitede aynı fontu kullanmak; abartıdan uzak, okunması kolay yazı biçimleri seçmek gibi maddelerdir.

Peki Web Tasarım Programları Nelerdir?

Adobe Dreamweaver: Hem kodlama aynı zamanda da tasarım işlemlerinin bir arada yapılabilmesine imkan sunan bir program olduğu için tüm dünyada oldukça popüler bir uygulamadır. Bu program sayesinde HTML, JavaScript, ASP ve PHP gibi farklı yazılım dilleri ile çeşitli tasarımlar yapılmasına olanak verir.

-Adobe Fireworks: Photoshop programı ile arasında benzerlik bulunduran bu program daha çok web tasarımına özel bir şekilde hazırlanmıştır. Aynı zamanda JPG dosyasını HTML ya da CSS kodu haline getirmeye ya da PDF dönüştürücüsüne sahip olmasıyla bilinmektedir.

Microsoft Frontpage: Frontpage, HTML sayfalarını Word, Powerpoint ve Publisher gibi uygulamalarla uyumlu hale getirmeye imkan veriyor. Bu sayede hazırlanmış bir PowerPoint sunumunu bile dilediğiniz gibi web sitesine kolayca koyabiliyorsunuz.

-Adobe Flash: Web sitelerinde animasyonlar oluşturmak maksadı ile kullanılan Adobe Flash, çizimlerden veya görsellerden animasyonlar oluşturabilmektedir. Fakat internet sitelerini zaman zaman yavaşlatabildiği için arama motorları tarafından uygun bir tasarım programı olarak görülmüyor.

Corel Draw: Genel olarak web tasarımı üzerinde profesonel olarak kullanılan Corel Draw, vektör tabanlı bir program olduğu için öbürlerinden biraz daha avantajlı bir programdır. Flash animasyonlar yapmanızı sağlayan Corel Draw, aynı zamanda bir nesneyi butona dönüştürebilmenize yarıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir