Web sitesi nasıl para kazanır?

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 6 min read

WEB SİTESİ NASIL PARA KAZANIR?

Bir ürün ya ha herhangi bir şekilde insanlara sunulmak istenen bir hizmeti internet üzerinden satışa sunularak para kazanmak oldukça basit olan bir fikirdir. İnternet üzerinden ulaşabileceğiniz müşterilerden dolayı gelenek satış yöntemleri kullanarak elde etmiş olduğunuz gelirin çok daha fazlasının üzerine çıkmanız elbette ki mümkün olmaktadır. Günümüz içerisinde geleneksel satış yöntemleri kullanarak gelir elde etmenin yerini birçok firma açısından da internet üzerinden satış gerçekleştirme yerini almış ve kurmuş oldukları site üzerinden de cirolarını yani günlük yaptıkları kazançları ciddi ölçülerde arttırmaktadır.

 E-ticaret üzerine açılmış olan internet siteleri üzerinden satışlar üzerinde banka havaleleri, mobil ödeme ve sanal pos aracılı ile yapılan kredi kartıyla ödeme gibi müşterilere ödeme kolaylıkları sunan seçenekler tercih edilmektedir. Bununla birlikte günümüz içerisinde sanal pos aracılık hizmetleri sunmakta olan birçok şirket de bir sanal posunuz olmasa bile kredi kartıyla ödeme almanıza olanak sağlayacaktır. Kısacası söylemek gerekirse günümüzde alışverişleri yapmak e-ticaret siteleri üzerinden oldukça kolay olmaktadır. Bununla birlikte yine doğal olarak da rekabet içerisinde en üst seviyeye çıkmış durumlardadır.

Hangi Web Site Türlerini Kurarak Para Kazanabiliriz?

Web reklamları yaparak internet üzerinden para kazanma; Para kazandıran web siteadı altında baktığımızda reklamlar aracılığıyla para kazanabilirsiniz. Bu para kazanma modeli içerisinde yer alan uygulamalar içerisinde Google Adsense başta olmaktır. Yine çeşitli reklam şirketlerinin de kodları aracılığıyla da onların reklam yayınlayarak, satış ortaklığı olarak denilen gelir modeli aracılığıyla da yapılan bu satışlardan komisyon alarak  ya da satışlarını kendiniz gerçekleştirdiğiniz ürünlerin yani banner reklamları ya da aynı zamanda tanıtım içerikleri de yayınlayarak gelir elde etmek oldukça kolaydır. 

Haber siteleri kurarak hem insanları bilgilendirebilir hem de bu site üzerinden para kazanabilirsiniz. Haber siteleri gündemi yoğun olarak takip eden kişiler göz önünde bulundurulduğunda, oldukça sık araştırılan sitelerdir. Bu sitelerin dezavantajı içerikleri ise her an haber sitelerinin yenilenmesi gerektiğinden dolayı büyük bir emek istemektedir. Ayrıca yapılan haber telif ücretleri de verilmesi gerekmektedir.

 Genel bilgi siteleri yani blog siteleri kurarak da para kazanabilir. Genel içerik içeren siteler yani bloglar içerik açısından da daha az sıkıntı çekildiği açıdan da webmasterlar tarafından da sık bir şekilde tercih edilmektedir. Ancak bu sitelerin temel sorunu, herkes bu özellikte site kurduğundan dolayı rekabetçi sayınız oldukça fazla olmaktadır.

Alışveriş rehberleri kurarak para kazanma yolları da bulunmaktadır. Günümüz içerisinde popüler olan kategorilerden biri de alışveriş rehberleri kurarak para kazanmaktır. Çeşitli indirim ve fırsatlarının da yayınlanmış olduğu bu sitelerden bir tane de siz kurulumunu gerçekleştirerek sizin aracılığınızla yapılan satışlar üzerinden komisyon alma yolunu da deneyebilirsiniz.

Gezi rehberi kurarak site üzerinden para kazanmak da mümkündür. Tatil kategorileri reklam getirisi açısından da yüksek olan bir sektördür. Bu sebeple birçok webmaster ile ilgilenen kişiler de gezi izlenimleri üzerine bir site kurarak para kazanma yolunu seçmektedirler.

Niche siteler üzerinden para kazanmak oldukça mümkündür. Niche demek yani aranma oranı yüksek olan siteler demektir. Tıklama başı verilen maliyetleri memnun edici ve rekabeti oranı da düşük olan bir anahtar kelimeler üzerine site kurarak gelir elde etme ve hedefinize de ulaşmanız yolunda en kestirme yollardan biri olmaktadır.

Web Siteleri Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

1. Google Adsense Uygulaması Kullanarak Para Kazanma Yöntemi

Web sitesi üzerinden para kazanmanın en popüler yolu, Google Adsense uygulamasıdır. Web siteniz üzerinde reklamlara yer vererek para kazanabilirsiniz.

2. Google Adsense Alternatifi Olan Reklam Ağlarını Kullanarak Da Para Kazanma Yolları

Google Adsense programından faydalanamıyorsanız ya da sitenizi kabul etmiyorsa kullanabileceğiniz reklam siteleri bulunmaktadır. Bunlar;

3. Reklam Yayınlarını Yapmak İsteyen Müşterilere Reklam Alanları Pazarlamak

Çevrimiçi olarak reklam ağlarının da ödeme yapmış oldukları meblağlar ve çalışma politikaları da sizi cezbetmiyor ise siteniz üzerindeki reklam alanlarınızı da kendiniz satmayı deneyebilirsiniz. Bunun için ise başlamanız gereken en önemli nokta; Google Analytics gibi bu konuda uzman olan bir sistem üzerinden, siteniziniz ziyaretçi raporlarını reklam verenlere sunabilir hale getirebilmektesiniz. 

4. Site Üzerinden Ürün Tanıtımı veya Verilen Hizmet Satımlarını Gerçekleştirerek Para Kazanma

İnternet web siteleri üzerinden en hızlı olan para kazanma yöntemlerinden biri de, web sayfanız yani internet siteniz üzerinden ürettiğiniz bir ürünün ya da vermiş olduğunuz bir hizmetin satımı gerçekleştirerek para kazanmaktır. Bu metodu tercih eden insanlar genellikle e-ticaret web siteleri kurmayı tercih etmektedirler.

5. Tanıtım ve Bilgilendirici Olan Yazılar ve Bu Bilgiler Hakkında Link Yayınlayarak Para Kazanma Yolu;

Sitenizin yayında bulunmuş olduğu süreler, içerik kaliteleri aynı zamanda sosyal ağlarda da paylaşılma oranı ve ziyaretçi deneyimi gibi değerlerin de pozitif yönde artıyor olması; web sitenizi alanında otorite olan birincil bir site haline getirmektedir. Alanında da otorite sahibi olan sitelerin Alexa değerleri düşük olmaktadır, aynı zamanda PA/DA değerleri de yüksek olmaktadır. Bu siteler üzerinden linkli olarak da tanıtım yazısı yayınlamak, yani başka bir web sitelerini tavsiye etmek de, hedef sitenin de Google sıralamaları üzerinde yükselmesini de sağlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir