Uygun Fiyatlara Işık Sistemi Kiralama

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Uygun Fiyatlara Işık Sistemi Kiralama

Işık, görebilmemizi sağlayan ve video- fotoğraflarımızı çekmemize olanak sağlayan, hatta bunlara estetik özellik kazandıran en önemli unsurdur. Yönetmenin izleyiciye vermek istediği duygu, yaratmak istediği ambiyans ses ve görüntünün yanında ışıkta çok önemlidir. Siyah ve beyaz ışık kullanımı çok önemli olurken, günümüzde farklı bir hal aldı. Işık sistemlerini almak çok masraflı olacağı için kiralanabilmektedir. Sinema ve filmlerde 3 tip ışıklandırma sistemi bulunmaktadır.

  1. Ana ışık diğer adıyla anahtar ışık; temel ışıktır. Sahnenin tam olarak aydınlatılmasını sağlamaktadır.
  2. Dolgu ışığı; diğer ışık kaynaklarına göre daha sert bir ışıktır. Bu yüzden sert gölgeler oluşturmaktadır.
  3. Arka ışık; görüntüye 3. Bir boyut kazandırmaktadır. Çekinilen konuyu ve sahneyi arka plandan ayırmaktadır. Çekmek istediğiniz kişinin arkasına konulmaktadır. Konu etrafında bir ışık çizgisi oluşturulur.

Film ve Reklam Filmlerinde Işık Sisteminin Önemi

Sinema da ve reklam filmlerinde dikkat çekmek amaçlı ışık sistemleri oldukça önemlidir. Hatta gün içindeki çekimlerde bile ışık sistemleri kullanılmaktadır. Çekimini yapmak istediğiniz konuyu aydınlatmak, görünür yapmak, kamera kapasitesi, düşük ışık altında kalitesiz olan çekimler ve kullanılan ışık sayesinde vermek istenilen duygular. Bütün bunlar görüntü ve filminizin, reklamınızın temelini oluşturmaktadır. 

Sinema aydınlatmasını, fotoğraf aydınlatmasından ayıran en önemli özelliği çekilen video ve filmlerde sürekli ışık kullanılması gerektiğidir. Flaşla yapılan çekimler video ve sinemalarda bir işe yaramamaktadır. Flaş anlık bir aydınlatma sağlarken videolarınız için sürekli bir ışık sisteminin olması gereklidir.  Bu yüzden ışık sistemi kiralamalısınız.

Işık Kaynakları Ve Kurulumu Nasıldır?

Doğa da yer almakta olan ışık kaynaklarına müdahale de bulunarak, yani kendi kurmuş olduğumuz temel ışık sistemleri üçe ayrılmaktadır. Bunlar; taşınabilir, sabit ve yansıtan özellikteki ışık sistemleridir. Kurmak istediğiniz ışık sistemleri, bulunmuş olduğunuz ortamlara, mekâna, zamana, film için ayırmış olduğunuz bütçenize, setin büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. 

İlk olarak ışık sistemine, çekim yapacağınız zamana, mekâna ve diğer değişkenlerine göre karar vermelisiniz. İlk olarak doğal olan ışık sistemlerini değerlendirmelisiniz. Daha sonra da alternatifleri değerlendirmelisiniz. Doğal ışık ortamda mevcut olarak bulunan ışığa denilmektedir. Yetersiz ışık ve yetersiz Kelvinleri farklı, renkleri tamamıyla bozmakta olan ışıklar eğer çekim yapılan yerlerde varsa bunları kaldırmalısınız ve bu ışıkların yerlerine ışık sisteminizi kurmalısınız.

Reklam, film ve dizi çekimlerinde bu tür ışık sistemlerini görebilirsiniz. Bu ortamlarda kullanılmakta olan ışıklar bizim bildiğimiz ışıklardan farklı olmaktadır. Bu ışık sistemleri büyük bütçe, güç kaynağı, jeneratörler ve aynı zaman da ekip gerektirmektedir. Daha düşük bütçeli olan işlerinizde örneğin; kısa filmler, DSLR çekimleri, belgesel ve bireysel videolarınızda LED ışıkları kimi zaman yeterli olabilmektedir. Bu çözüm sadece gününüzü kurtarmaya yarar. 

Işık Sitemi Kiralama

Profesyonel bir ekipmana ihtiyacınız var ama yeterli bütçeniz bulunmuyorsa, bu için günlük ve haftalık olarak ışık sistemi kiralama firmaları bulunmaktadır. Kiralama yaparken ekipman kiralarken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakmalısınız. Ürününüzde bir sorun var mı, eğer varsa bunu sözleşmeye yazmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ekipmanın başına bir şey geldiğinde hangi yolları izlemeniz gerektiği gibi bilgileri de bilmeniz gerekmektedir. 

Genel ışık sistem kiralamada bulunan fiyatlandırmalar;
1 adet LED 600 bicolor , 1 adet LED 300 bicolor, 1 adet LED 300, tripodlarıyla günlük kiralama ücreti 300 TL’dir.
800 Watt Kırmızı Kafa Işık Seti  günlük kiralama ücreti 200 TL’dir.
Kino Flo 60’lık Işık Seti günlük kiralama ücreti 300 TL’dir.
1000 Watt Fresnel Desisti’nin günlük kiralama ücreti 150 TL’dir.
Desisti Mizar Işık Setinin içinde 3 adet bulunmakla birlikte günlük kiralama ücreti 300 TL’dir.
Kinoflo Işık Setinin günlük kiralama ücreti 300 TL’dir.
Arri 2000 watt Camlı ışık – 200-TL
Arri 1200 HMI ark ışık sisteminin günlük kiralama ücreti 400 TL’dir.
Dedolight 4’lü Set ışık sisteminin günlük kiralama ücreti 400 TL’dir.
Dedolight 3’lü Set ışık sisteminin günlük kiralama ücreti 350 TL’dir.
Kamera Üstü Led Işık sisteminin günlük kiralama ücreti 50 TL’dir.
3’lü Led Panel Işık Aputure 528 ışık sisteminin günlük kiralama ücreti 300 TL’dir.
Jeneratör (10 Kw) ışık sisteminin günlük kiralama ücreti 150 TL’dir.

Bu ürünlerin yanında kimi zaman asistan yardımı da alabilmektesiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir