Stüdyo Kiralamak Neden Önemlidir?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

STÜDYO KİRALAMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Stüdyolar kullanıcılarının belirlemiş oldukları içerikleri iş hayatlarına yansıtabilmeleri açısından titizce çalıştıkları alandır. Yapılması gereken işlerin kategorisine göre stüdyolar düzenlenebilmektedirler. Stüdyolar dizayn edilirken profesyonel olan bir ekiple çalışılması gereklidir. Kaliteli ve kullanışlı bir stüdyonun kurulması için yapılmak istenen iş için içeriğine uygun olacak şekilde ekipmanlar kullanılır. Ayrıca stüdyo kurabilmek için de oldukça büyük bir bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin sıradan kendisin yapmış olduğu sadece yumurta kartonları kullanılarak ses sisteminin yalıtımının yapılmış olduğu stüdyolar çekimleriniz için yeterli olmayacaktır. Stüdyolar birçok amaçla kullanılmaktadır. Örneğin dizi ve film çekimleri, canlı yayınlar, röportaj çekimleri, müzik kategorilerine göre ayrı olacak şekilde düzenlenebilmektedir. Stüdyo için eğer yeterli bütçeniz yoksa veya stüdyoya harcamak istediğiniz bütçeyi başka bir alanda değerlendirmek istiyorsanız, stüdyo kiralama da uygun olacaktır.

Aynı zamanda stüdyo kiralama işlemleri birçok klip ve film çekiminde ambiyans yaratmak amacıyla da kullanılmaktadır. Birçok yönetmen dış ekimlerin yanında stüdyo kullanmayı da tercih etmektedir.

Stüdyo Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stüdyo hangi sahne çekilmek isteniyorsa veya hangi ürün tanıtılacak ise yani işe göre tasarlanabilmektedir. 

  1. Eğer film çekmek amaçlı kullanılacaksa stüdyonun hangar büyüklüğünde olması gereklidir. Ses yalıtımında bir o kadar iyi olması gereklidir. Ses yalıtımında kaliteli izolasyon malzemelerinin kullanılmış olması da önemlidir. Dış ortamda bulunan sesler kesinlikle kameraya yansımamış olmalıdır.
  2. Eğer klip ve müzik çekmek amaçlı kullanılacaksa kaliteli ve profesyonel ekipmanların kullanılması gereklidir. Ses yalıtımı film kadar burada daha da önemli olmaktadır.
  3. Ürün tanıtımları için stüdyonun ürünün renklerine uygun şekilde renklendirilmiş ve aydınlatılmış olması gerekmektedir. Ayrıca kamera sistem ve ışık sistemlerinin yanında ses açısından mekânda ve stüdyo da iyi bir ses yalıtımının olması da oldukça önemlidir.
  4. Kaliteli olan bir stüdyo kurmak oldukça zor bir iştir. Emek harcanması ve zamanın da kaliteli kullanılması gereklidir.
  5. Kaliteli bir stüdyo kurmak ve satın almak için iyi bir bütçeye ihtiyaç olmaktadır. Bütçe durumuna göre kurmak için kullanılması gereken malzemelere ve stüdyo kiralama işlemlerine göre karar vermelisiniz.
  6. Stüdyonlar boğucu ortamlardır, stüdyo çekimlerinde genellikle birçok insan yer almaktadır. Ekip, sesten, ışıklandırılmasına ve yönetmenine varana kadar çok kişiden oluşmuştur. Bu yüzden kullanılan stüdyonun büyüklüğünün yanında aynı zamanda havalandırma sistemlerinin de iyi olması gerekmektedir. 

Stüdyo Nasıl Olmalıdır?

Eğer kullanmak istediğiniz stüdyo fotoğraf veya ürün tanıtımı amaçlı kullanılacaksa ışık girişini tamamen ortadan kaldıran bir ortam olmalıdır. Gerekli ise ortamda pencere bulunmayan ve dışarıdan hiçbir şekilde ışık almayan bir mekan tercih edilmelidir. Stüdyo içerisinde farklı tonlarda olan aydınlatma sistemlerinin ve reflektörlerin bulunması da fotoğrafçılık ve diğer çekimlerinize kalite katmak amacıyla oldukça önemli olmaktadır. Eğer mikro çekimler ve ürün tanıtımları çekilecekse, tanıtım için stüdyo içerisinde masa gibi ürünlerinde bulunması gereklidir.

Stüdyo Daireler

Stüdyolar dışında evlerde stüdyo haline getirilebilmektedir. Ev içerisinde mutfak, banyo, odalar gibi birçok alan bulunduğundan dolayı oldukça dikkatli olunmalıdır. Daha çok dizi ve film çekimlerinde ev stüdyoları tercih edilmektedir. Kullanılan bu evlerde yine birçok dikkat edilmesi gereken şartlar vardır. 

İlk olarak ev stüdyosunu düzenlemeden önce bir plan hazırlamalısınız. Hangi sahneyi nerede çekeceğinize, hangi ekipmanların kullanılacağına dair bir plan hazırlamalısınız. Ayrıca planlamalarınızda ev ölçülerini de aklınızda bulundurmalısınız. Ev ortamları kalabalık olan ortamlar oldukları için yine eşyaları nerelere konumlandıracağınızı seçmelisiniz. 

Ev stüdyolarını düzenlerken genellikle açık renkler kullanmaya odaklanmalısınız. Aydınlık ortam her zaman çekim yapmanız açısından avantajlı olacaktır. Alan bakımında da kısıtlı olduğu için açık renklerde bulunan eşyalar alanları da daha geniş gösterecektir. Karanlık olan renklerde dar ve kasvetli bir ortam oluşturacaktır. Aslında yine çekmek istediğiniz ortam ve ambiyansa göre de değişmektedir.

Dekorasyon da aynalara da yer vermelisiniz. Yine ayna kullanımı da alanları daha geniş olarak gösterilmesine yardımcı olan bir malzemedir. Güneş ışıklarından da faydalanmak adına aynalar bu ışıkları dağıttıkları için daha ferah bir ortam oluşturmanıza da yardımcı olmaktadır. 

Mobilyaların boyutları da oldukça önemlidir. Hareket alanı ev stüdyolarında dar olduğu için hareket alanı sağlamak amacıyla küçük eşyalar tercih edilebilir. 

Bütün bunlarla uğraşmak ayrı bir zaman gerektireceği için stüdyo kiralama daha kolay olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir