Sosyal medyadan para kazanmak için neler yapılabilir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

SOSYAL MEDYADAN PARA KAZANMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

1-     İlk olarak sponsorlu olan içerikleri yayımlamayı tercih edebilirsiniz. Sosyal medya üzerinden para kazanma amacı taşıyan insanların çoğunun düşünmüş olduğu ilk şey, oluşturmuş oldukları içerik üzerinden para kazanabilirler. Ancak, bazı platformlar, gönderileriniz üzerinden para kazanmak amacıyla bir alt yapı sunmamaktadır. Burada bulunan tek seçenek ise, profiliniz üzerinde olan ürünlerinizi de kişilere tanıtmayı isteyen tüm kişilerin sponsorlu olan gönderilerini de kabul eder. Bu yöntemi kullanmak kolay ancak sponsor bulmayı da beraberinde getirmektedir. Bunu uygulama açısından da yeterince büyük olan bir takipçi kitlesine ulaşmanız oldukça zor olacaktır. Sponsorlar genellikle takipçi sayıları yüksek olan kişileri tercih etmektedirler. Yeni içerik oluşturucu olan kişiler Influencer marketing platformlarını da kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz diğer bir seçenek ise diğer influencer marketing işi yapanların sponsorları bularak ve onlar ile iletişim kurmalıdırlar. Onlara sponsorlu yayınlar düzenlemek için bir teklif sunmayı tercih edebilirsiniz. Bununla beraber, hangi program ile ilgileniyorsanız o program üzerinden bunu uygulayabilirsiniz. Örneğin; YouTuber sanız ve içerik üretiyorsanız, YouTube İş Ortağı Programı üzerinden katılmayı tercih edebilirsiniz. Bu uygulamanın bazı gereksinimleri bulunmaktadır. Bu ürettiğiniz videolara reklam koyabilir ve bu reklamlar üzerinden de para kazanabilirsiniz.

2-     Çalıştığınız sosyal medya üzerinden satış ortaklığı da yapmayı tercih edebilirsiniz. Gönderileriniz üzerinde çeşitli olan ürünlere satış ortaklığı olan bağlantıları ekleyebilirsiniz ve eğer birisi sizin önermiş olduğunuz ürünü satın almak isterse bu ürün üzerinden komisyon da kazanabilirsiniz. Üstelik Sponsor aracılığı işine girmektense kat ve kat daha kolaydır, ancak bu ürünler nişiniz ya da hedef kitlenizi ilgilendiren ürünler olmalıdır. Ayrıca, satış ortaklığınızı ve bağlantılarınızı da alabileceğiniz bir ortaklık programına da katılmayı tercih edebilirsiniz. Ekstra bir seçenek olarak da, bir e-posta listesini oluşturarak veya bu ürünleri e-posta üzerinden de tanıtabilirsiniz. Böyle bir durumda yine, bir açılış sayfası üzerine trafik göndermeli ve bu kullanıcıların da e-posta adreslerinin elinizde olması gereklidir. Ardından yine onlara tavsiye tadında ve aynı zamanda yapmış olduğunuz iş hakkında da bilgilendirme içeren basit ve özgün bir e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca pek çok fenomenin de trafik gönderilerinin olduğu harici sayfaları ya da web siteleri bulunmaktadır. Takipçileriniz üzerinden maksimum bir şekilde fayda elde etmenin de harika bir yolu olmaktadır.

3-     Kendi üretmiş olduğunuz ürünlerinizi de satmayı tercih elde edebilirsiniz. Eğer üretmiş olduğunuz kendi ürünleriniz bulunuyorsa, kolay bir şekilde e-ticaret sitesi oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Hazır olan e-ticaret şablonları edebilirsiniz ve bu şablonları da ihtiyaçlarınıza uyacak bir şekilde özelleştirme şansınız da bulunmaktadır.

4-     Sosyal medya üzerinden hizmetlerinizi satarak da para kazanabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde bir şeyler öğretebilen ya da başkalarına rehberlik edebilen insanlar için de çok iyi tutmaktadır. Sürekli olarak da yeni şeyler üretmeniz gereklidir. Örneğin, fitness yapan fenomenler, takipçileri için özel programlar ve aynı zamanda düzenli olan canlı spor yayınları oluşturabilir. İşlerini sadece ürün olarak değil de, onlara uygun olan hizmet olarak da satabilirler. Ayrıca bunun yanında kişisel olan koçluk ya da danışmanlık hizmetlerini sunabilme şansına sahiplerdir. Hizmetlerinizi sunmak açısından bir açılış sayfası da hazırlama yoluna gidebilirsiniz. Bir açılış sayfası üzerinde, çalışmanız açısından bazı önemli olan küçük ayrıntılar içerebilir bunun yanında referanslar içerebilir ya da sunduklarınızın da bir örneğini gösterebilirsiniz.

5-     Sosyal medya üzerinden para kazanmak amacıyla bonus yani ücretli olan reklamları deneyebilirsiniz. Tüm sosyal medya platformları üzerinden bu uygulama da, hızlı bir şekilde ilerlemenizi de sağlayacak ücretli olan reklamlar sunmaktadır. Ayrıca bu reklamları da izleyebileceğiniz farklı yöntemleri de bulunmaktadır. Gönderilerinize aynı zamanda daha fazla olan izleyicileri gönderen ya da takipçilerinizi de artırmanızı yarayan reklam stratejileri bulunur. Amacınız eğer bir Influencer olmak ise, daha hızlı bir şekilde ilerlemek aynı zamanda da fazla etkileşim de elde etmek amacıyla da bu seçenekleri seçmeyi hedefleyebilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden, sizlere farklı olan reklam türleri sunar ve sosyal medya hesapları doğru kullanıldığı takdir de çok verim elde etmektedir. Facebook ya da YouTube gibi platformların üzerinden, reklamlar için kullanım sağlayabileceğiniz harika veriler ve aynı zamanda yaş, cinsiyet gibi farklı demografik bilgiler de sunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir