Sosyal medya uzmanı nasıl olunabilir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 4 min read

SOSYAL MEDYA UZMANI NASIL OLUNABİLİR?

Sosyal medya platformlarının uzmanı, herhangi bir markanın ya da bir işletmenin isim ya da marka bilinirliğini arttırmak, pazarlama üzerindeki etkinliklerini düzenlemek ve aynı zamanda yapılan bu etkinlikleri geliştirmek, satışları da arttırarak elde edilen gelirleri yükseltmek  amacıyla stratejik plan yapan, bu planları uygulayıp ve takip eden sorumlu kişilerdir.

Sosyal medya uzmanı olma açısından ilk olarak kesinlikle hiç bir üniversite lisans ya da ön lisans programı bitirmenize gerek bulunmamaktadır. Sosyal medya uzmanlığı belgesine Udemy online kurs platformu üzerinden edinmiş olduğunuz bilgiler ve kazandığınız sertifikalar sayesinde bu alanda bir meslek sahibi olma şansınız bulunmaktadır.

Sosyal medya uzmanı olmak isteyen bir kişi ilk olarak yazılım ya da grafik tasarım programları üzerinde hakim olan biri olmalıdır. Bazı programları kullanma konusunda iyi olmalıdır. Bu programlar; Adobe Photoshop uygulaması, Adobe Illustrator uygulaması, Adobe Premiere Pro uygulaması, Sony Vegas Pro vb uygulaması gibi fotoğraf düzenleyecek olan uygulamaların ve fotoğrafların yanında video düzenleme programlarını bilmeleri gereklidir. Bu programları kullanamayan bir kişinin herhangi bir şirket bünyesinde sosyal medya uzmanı olma şansı bulunmamaktadır.

Sosyal medya uzmanlığı yapan kişiler genel olarak işletme programı, halkla ilişkiler programı, pazarlama programı, halkla ilişkiler ve aynı zamanda tanıtım programı, reklamcılık sektörü, yazılım programları, bilgisayar programcılığı okuyan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Üniversitelerin bünyelerinde ve ayrıca bazı eğitim merkezleri üzerinde de sosyal medya uzmanlığı sertifikalarını almaya hak kazanma şansınız bulunabilir. Sosyal medya uzmanı olarak herhangi bir şirket bünyesine girmeye çalışmış olduğunuzda kazandığınız bu sertifikayı kullanarak da işletmelerin sizi işe almaları konusundaki güvenlerini kazanabilirsiniz. Benzer olan bir sertifikayı aynı zamanda Udemy kursları üzerinden tamamlamış olduğunuzda da elde etmeniz mümkündür. CV hazırlığı yaparken her zaman sertifika programları önemli olmuştur.

Bir iş başvurusu gerçekleşmiş olduğunda sosyal medya uzmanlarının mülakat soruları ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda sakin olarak, rahat bir şekilde cevap vermeniz gerekmektedir.

Sosyal medya uzmanlığı alanı çok aşırı bilgi gerektiren bir meslek grubu değildir. Bu şekilde de olmadığından herhangi bir stajyere ihtiyaç duyulmamaktadır. Adı üstünde sosyal medya üzerinde uzman olarak çalışan birine stajyer demek pek uygun olmamaktadır.

Sosyal medya uzmanları kariyer yapmaları açısından yani kendilerini öne çıkarmaları açısından ellerinden her geleni yapmaları gereklidir. Kariyer yapması demek aslında uzmanların ne kadar çok ve ne kadar büyük işletme ile çalışmış olursa bu ona sektör üzerinde olan tanınırlığı ve popülerliği konusunda yardımcı olmaktadır. Tüm mesleklerde bulunduğu üzere ne kadar çok büyük referansınız bulunuyorsa, o kadar çok iş bulma oranınız da artmaktadır.

Bu mesleği yapacak olan bir iş bulmak açısından da farklı olan platformları kullanmayı en iyi şekilde bilmeniz gereklidir. Sosyal medya uzmanları genel olarak LinkedIn platformu üzerinden kendilerine iş verecek olan bazı işletme sahiplerini bulabilirler. LinkedIn platformu, büyük şirketlerin daha da yoğun bir şekilde kullanmış olduğu bir iş ve aynı zamanda işçi de bulma platformudur. Buraya hesap açmakta olan potansiyel çalışanlar, CV olarak görülen bir profil sayfasını kendilerine uygun olacak şekilde doldurarak işverenler ile iletişim kurabilirler. Bu şekilde iş veren kişilerin de onları bulmaları daha kolaylaşır.

Bir sosyal medya uzmanlarının maaş olarak tam olarak net kazancı belli olmamaktadır. Aslında bu kişiler çalıştığı miktara göre para kazanmaktadır. Yapmış olduğu işin durumuna ve aynı zamanda işletmenin de ne kadar büyük olduğuna göre ya da anlaşma yaptığı fiyata göre de bu miktar sık sık değişebilmektedir. Sosyal medya uzmanı olan kişilerin çalışmış olduğu firma ne kadar büyükse o kadar kazancı da büyük olacaktır. zaten etkileşimi fazla olan bir firmadan kazanç elde etmek daha kolay olacaktır. Sosyal medya uzmanlığı yapan kişilerin direk olarak maaşlarının ne kadar olduğu kesin olamamakla birlikte net bir rakam da söylemek doğru olmamaktadır. Ancak genel olarak firma piyasasına bakılmış olduğunda genel olarak ortalama bir sosyal medya uzmanı işi yapanlar 3.000 TL ila 4.500 TL arasında aylık maaş alırlar. Tabi yine bu miktar çalıştığı iş ve firmaya göre yine değişiklik göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir