Sosyal medya nasıl para kazanılır?

 • 11 Ekim 2022
 • Vovo Media
 • 6 min read

SOSYAL MEDYA NASIL PARA KAZANILIR?

Sunduğu keyifli deneyimler sebebiyle kullanıcılarının gönüllerinde taht kuran sosyal medya mecraları bu zamanda artık basit birer eğlence aracı olmaktan çıkmıştır. Sosyal medya mecraları artık iş dünyasının da merkezine oturmuş durumdadır. Öyle ki, sosyal medya platformlarının kullanımında görülen belirgin olan artışlar sayesinde bugün pek çok insan sosyal medya platformları aracılığıyla gelirlerini sağlamaktadır. 

Bugün insanlar kadar işletme sahipleri de sosyal medya platformlarının nimetlerinden yararlanmaktadırlar. İşlerini büyütmek ya da geniş kitlelere hitap ederek satışlarını arttırmak isteyen herkes sosyal medya platformlarını kullanıyorlar. Sosyal medya platformları üzerinden birçok yöntemle para kazanılmaktadır. Bu yöntemler;

 1. Influencer işi yaparak sponsorlu olan paylaşımlar ile para kazanabilirsiniz. Sizinle çalışmak isteyen markalar ya da firmalar, takipçileriniz ile aranızda olan etkileşimlerinize ve onlara vermiş olduğunuz güvene göre hareket etmektedirler. Eğer takipçileriniz sizi gerçek anlamda takip ediyor ise ve bu önerilerinizden de ilham sahibi oluyorlarsa sizinle yine sponsorluk anlaşmasını yapmak isteyecek ve bu şekilde de markaların sayısı gün geçtikçe artacaktır.
 2. Ortaklık diğer adıyla affiliate kurarak başkalarının ürünlerini satışını gerçekleştirerek para kazanabilirsiniz. Influencer işi yapanlardan tamamen farklı olarak affiliate yani firmalarla ortaklık anlaşmaları ile komisyon karşılığından başkalarının ürünlerinin satılmasına yardımcı olarak hem o ürünlerden kendiniz faydalanıp hem de satışından para kazanabilirsiniz. Instagram platformu üzerinden sıklıkla bu yöntem kullanılmaktadır.
 3. Eğer diğer markalar üzerinden kazandığınız miktar az geliyorsa kendi ürününüzü satmayı deneyebilirsiniz. Hem bu şekilde de daha fazla kazanmanızı da sağlamaktadır. Bu ürün bir tişört, çanta, cüzdan ya da sizin ürettiğiniz herhangi bir şey olabilmektedir. 
 4. Kendi çekmiş olduğunuz fotoğraf ve videoları da satın fotoğrafçılık konusunda kendinize eğer güveniyorsanız ya da çokça özgün olan video fikirleriniz varsa bunları Instagram ya da farklı mecralara yükleyip sizinle işbirliği yapmak isteyen firmalar bularak bu firmalardan kazanç sağlayabilirsiniz. Ayrıca, afiş fotoğrafları, resimler, çizimler ve hatta animasyonlar çizimini gerçekleştirerek de para kazanabilirsiniz.

Hangi Sosyal Medya Platformlarından Para Kazanılabilir?

 1. Instagram Sosyal Medya Platformu

Dünya da en popüler sosyal medya hesaplarından biri Instagram’dır. Başta sadece fotoğraf paylaşım sitesi olan ınstagram daha sonra para kazanmak için bir kapı haliine gelmiştir. Takipçi sayılarınızı arttırarak ünlenebilirsiniz. Instagram sosyal medya platformu üzerinden birçok şekilde para kazanabilirsiniz. Bunlar;

 • Giyim ürünleri satımını yaparak para kazanma,
 • Uğraştığınız ya da yaptığını işlerin tanıtımını gerçekleştirerek para kazanma,
 • Affiliate ürün pazarlama yaparak para kazanma,
 • Kozmetik ürünleri gibi birçok ürünü deneyip bunlarla ilgili bilgilendirici videolar koyarak para kazanma,
 • İnternet temelli olan seminerlerin ya da konserlerin tanıtımını gerçekleştirerek para kazanma,
 • Düğün, nişan gibi organize gerektiren işler konusunda tanıtım yaparak para kazanma,
 • Komik ya da ilgi çekici videolar yayımlayarak para kazanma,
 • Hayat kolaylaştıracak gündelik bilgiler yayınlayarak para kazanma sayılabilmektedir.
 1. Twıtter Sosyal Medya Platformu

Twıtter da Facebook’a benzer bir sisteme sahiptir. Burası üzerinden de rahatlıkla tanıtım yapabilirsiniz. Takipçilerinizin ayrıca sizin attığınız tweetlerden haberdar olmaları açısından TinyURL kodunu da sisteminize ekleyebilirsiniz. Her sosyal medya platformunda olduğu gibi takipçi sayısı Twitter platformunda da oldukça önemlidir. Takipçilerinizle ne kadar iletişime geçerseniz o oranda reklam almanız mümkün olmaktadır.

 1. Youtube Sosyal Medya Platformu

Youtube içerik açısından çeşitli olan video sitelerindendir. Youtube üzerinden yine para kazanmak ise çok insanın aklında olan bir durumdur. Youtube üzerinden para kazanmak için;

 • Youtube’dailk olarak izleyici sayılarınızı ve abone sayılarınızı artırmak para kazanmanın ilk ve ön koşulu olmaktadır.
 • Youtube üzerinden oyun, makyaj, vine ya da bilgilendirme amacı taşıyan videoları izleyiciye geçirmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte yine bu platforma düzenli olacak şekilde video atmak ve videolarınızı da bir olay örgüsü halinde bu sisteme yüklemek izlenmenizi daha da arttıracaktır. Çünkü bu şkeilde yaptığınız da izleyici de her zaman bir merak uyandıracaksınız.
 • Eğer Youtube üzerinde bir video izlemişseniz genellikle blog isimlerine vurgu yapılmaktadır. Videonun başında ya da sonunda olacak şekilde videoyu hazırlayan kişi blog ismini mutlaka ve mutlaka tekrarlar. Bu sayede de akılda kalıcı bir blog olmanızı sağlayabilir.
 • Youtuber olan kişilerde aranan özelliklerden en başta geleni; halka yakın olarak onların konuştuğu dilden konuşmaktır. 
 • Ayrıca uzaktan eğitim ülkemizde yeni yeni popüler olsa da bu platform üzerinden ders videoları da oldukça ilgi görmektedir.
 1. Facebook Sosyal Medya Platformu

Facebook platformu üzerinden para kazanmanın bir sürü yolu bulunmaktadır.  Blogunuz ya da herhangi bir şey hakkında internet siteniz bulunuyorsa bunun tanıtımını yapabilirsiniz. Eğer affiliate pazarlama gerçekleştiriyorsanız da aynı şekilde olarak Facebook platformu üzerinden de tanıtımlarınızı yapabilirsiniz. Eğer yazı işleri ya da blog yazarlığı ile de uğraşıyorsanız yine ilgi çekebilecek konulara yer vererek tıklanma sayınızı arttırabilirsiniz.

Para kazanmanıza yardımcı olacak olan Facebook platformu ile de anlaşma yapan birçok platform bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse Zazzle ve My Merch Store uygulaması da bu sitelerden biri olmaktadır. Daha sonra bu ürettiğiniz ürünü Facebook sayfanız üzerinde paylaşarak satış yapabilmektesiniz. Tasarım geçmişi olan ya da başka sanatçılar tarafından yapılmış olan ürünleri de satmak isteyen herkes bu fırsatlardan da faydalanabilmektedir. Ayrıca online mağazaları bulunan firmalar aracılığıyla da Facebook üzerinden bir şeyler satabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir