Sosyal medya nasıl avantaja dönüştürülebilir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

SOSYAL MEDYA NASIL AVANTAJA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR?

1-     Sosyal Medya Platformlarının Pazarlama Üzerinde Olan Etkileri

15 sene öncesinde henüz bilinmemekte olan, şimdilerde ise tüm hayatımızı kaplamakta olan sosyal medyadır. Zaman geçtikçe artan sayısı ile beraber ve bununla birlikte yenilikleri ile de tüm dünyayı da beraberinde etkisi altına almakta olan sosyal medya platformları, önceleri sadece eğlence amaçlı olarak kullanılmış olsa da kısa süre içerisinde gerçek bir iletişim aracı halini almıştır. Bu geçirilen değişimden sonrasında, sosyal medya platformlarının profesyonel olarak hayatla olan başarılı bir işbirliğine gitmişlerdir.

Bu yapılmış olan işbirliğinin iyi ve önemli bir örneği olarak, markaların pazarlama alanlarında yaptıkları stratejileri kapsamında da sosyal medya platformlarının kullanımlarını gösterebiliriz.

Markaların hızlı bir şekilde sosyal medya platformları ile tanışmaları, kullanılan geleneksel pazarlama yöntemlerinin de neredeyse hatta tamamen rafa kalkması sonucunu doğurmuştur. Bunun esas olan sebebi, sosyal medya platformlarının temel olan pazarlama faaliyetleri üzerinden vaat etmiş olduğu başarıdır.

Pazarlamanın ilk ve en önemli adımlarından biri olarak reklam faaliyetleri, günümüz içerisinde dünyanın farklı olan noktaları üzerinden sayısız olan insan tarafından takip edilmekte olan sosyal medya platformları, yazılan bloglar, yapılan uygulamalar ya da internet web siteleri aracılığıyla da gerçekleştirilmekte ve kısa süre içerisinde geniş olan kitlelere de ulaşabilme şansı bulunmaktadır.

2-     Sosyal Medya Platformlarının Sayısal Gücü Etkileri

Markaların sosyal medya platformlarındaki aktivitelerini bir de sayısal verilerle incelemk sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

Ünlü bir marka ve danışmanlık şirketi olan Interbrand 2015 senesinde en değerli olan yüz markasını belirlemiştir. Bu markaların da popüler olan sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirmiş oldukları pazarlama faaliyetleri araştırmalarına konu olmuştur.

Araştırma üzerinde ulaşılmış olan çarpıcı sonuçlarına göre, markaların da yaklaşık olarak da %100 oranına, video paylaşım sitesi olan YouTube platformu da pazarlama amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Bu oran Twitter platformu açısından %98, Facebook platformu açısından %96, Instagram platformu açısından %85 ve Google+ platformu açısından %78 oranlarında iken, bu markaların da tamamına yakın olarak belirtilmiş olan sosyal medya platform hesapları üzerinde düzenli olacak bir şekilde her ay olarak da paylaşımda bulunulmaktadır.

Yapılan aynı araştırmalara göre, en popüler paylaşım sitesi olarak Facebook platformu, aylık olarak yaklaşık 1.44 milyar aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Başka bir deyişle yine, dünya nüfusunun yaklaşık olarak beşte birine, sadece bir sosyal medya platformları üzerinden markanızı ya da platformunuzu kullanıcılarına ulaştırabilmeniz elbet mümkün olmaktadır. Facebook platformu, aylık olarak yaklaşık bir milyar olan aktif kullanıcı sayesinde fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram platformunu izlerken, aynı zamanda Twitter, Google+ ve YouTube platformları için ise yaklaşık olarak bu sayı üç yüz milyondur.

Araştırmalara göre bahsedilmiş olan bu veriler, sosyal medya platformu kullanımı açısından büyük markaların zamanla daha da büyüdüğünü göstermektedir.

3-     Sosyal Medya Üzerinde Düşük Maliyet

Sınırlı bir bütçeye sahip olan marka ve firmaların sosyal medya platformlarının sunmuş olduğu pazar araştırmaları, yaptıkları hedef kitle analizleri, sosyal medya planlamaları ve reklam gibi yapılan pazarlama faaliyetlerini de kolaylıkla finanse edilebilmektedir.

Sosyal medya platformlarının, özellikle de küçük ölçekli olan markalar açısından daha büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Bu markalar, pazarlama ile büyük masraf ve bütçeler ayırmanın yanında sosyal medya platformları sayesinde daha düşük maliyetlerle bu faaliyetleri sürdürmektedirler.

Sosyal medya platformları markalar açısından ilk olarak güçlü ve aynı zamanda öncelikli olan bir pazarlama aracıdır.

4-     Sosyal Medya Platformu Üzerinden Satışlar

Sosyal medya platformlarının son kullanıcılar açısından satışa dönüştürmüş olan bir etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre Facebook, Twitter ve Pinterest  platformları kullanıcılarının satın alma faaliyetleri hakkında bizlere ilginç olan ipuçları vermektedir.

·        Twitter, Facebook ya da Pinterest platformları üzerinden herhangi birinde bir ürünü beğenmiş olan, paylaşmış olan ya da favorilerine de eklemiş olan 10 kullanıcı üzerinden 4 kişisi online bir şekilde ya da ilgili olan mağazaya giderek yine o ürünü satın alabilmektedir.

·        Sosyal medya platformlarının online alışveriş açısından ve aynı zamanda gerçek mağaza alışverişleri üzerine etkileri hemen hemen aynı düzeyde olmaktadır.

·        Facebook platformu kullananların yaklaşık olarak %68’i nadiren de olsa gönderi paylaşmaktadır. Bu sebeple de bu paylaşım yapan kişilerin sosyal medya platformları ve satın alma ilişkilerine dair olan istatistiksel veri sağlamak da hemen mümkün olmamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir