Sosyal medya hizmetlerinde neler bulunmalıdır

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

SOSYAL MEDYA HİZMETLERİNDE NELER BULUNMALIDIR?

Sosyal medya platformları içerisinde Instagram, Facebook, Linkedin, Youtube gibi platformlarında firmalar aktif olacak bir şekilde pazarlama yapmaktadır. Bu pazarlama çalışmaları içerisinde firmaların hem markalaşması üzerinde hem de müşteri edinmesi sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu yapılan çalışmaların ise nasıl yapılması gerektiğini planlamak, planlama yapılanları uygulamak ve sürekli olarak da iletişim halinde olmak, büyük bir fayda sağlayacaktır. Sosyal medya hizmetleri;

  • Hesap Stratejilerinin Planlanması ve Stratejilerin Yönetimi

Sizin sahip olduğunuz markanıza ve hedef kitlenize en uygun olan sosyal medya platformları saptanır, onlara en uygun olan sosyal medya planlaması yapılmaktadır. Facebook, Instagram, Linkedin ve birçok sosyal medya platformu üzerinde planlama gerçekleştirilmektedir. Yer alabileceğiniz çok platform bulunmaktadır ama markanıza uygun olan platformları tercih etmek daha önemlidir. Örneğin B2B bir firmaya sahipseniz Linkedin platformu sizin açınızda uygun olan bir platform olabilir ve buna göre bir planlama da gerçekleştirmeniz, platforma uygun olan stratejiyi de oluşturmanız gerekmektedir. Sosyal medya platform hesabınız açısından bir strateji belirlemesi yaparken en önemlisi rakiplerinizin de analiz edilmesi gerektiği unutmamalısınız. Rakipleriniz sosyal medya platformlarını nasıl kullanıyor, nasıl, ne üzerine ve ne kadar arayla paylaşımlar yapıyorlar, bizim ve onların en  güçlü olduğu yönleri nelerdir, aynı zamanda zayıf yönleri nelerdir, bu bilgileri strateji uygularken nasıl yansıtmalıyız.

  • Kampanya Stratejileri ve Stratejilerin Yönetimi

Doğru hedef olan kitleleri ve bölgeleri hedefleyen reklam kampanyaları oluşturulması gerekmektedir. Uygulamış olduğunuz reklam kampanyalarının takipleri ve analizleri gerçekleştirilmelidir. Tam olarak doğru olan kitle hedeflenip ulaşılabildiği takdir de uygun olacak bir maliyet karşılığında başarılı olan reklam kampanyaları düzenlenebilir.

  • Kriz Durumu ve Online Bir Şekilde İtibar Yönetimi

Öncesinde yaşanabilecek olan krizler tahmin edilmelidir, bu krizlere uygun olan çözüm önerileri de sunularak kriz yönetimi planları hazırda bulundurulmalıdır. Markaların karşılaşabilecekleri ya da karşılaştıkları şikayet ve kriz durumları üzerinde yapacakları bu planlar uygulamaya konulmalıdır, online olan ortamlar üzerinde markaların sahip olduğu itibarları korunmalıdır.

  • Yapılan Kanal Analitikleri ve Bu Analitikleri Raporlama

Üretilmiş olan içeriklerin sahip olduğu etkileşimleri, beğenileri, aynı zamanda yorumları takip edilerek ve analizleri yapılır. Takipçi sayıları üzerinde olan artış ya da azalış sayıları ve takipçilerin yapmış olduğu hareketleri de izlenir, sayfa etkileşimlerini arttırmak açısından stratejiler oluşturulmalıdır. Sosyal medya platformlarındaki reklam içerikleri üzerinden gelmiş olan dönüşümlerin de raporlaması yapılmalıdır. Düzenli bir şekilde raporlama yapmanın ve uygun olan metrikleri de incelemenin önemi unutulmaması gereklidir.

  • İçerik Üretim Stratejileri ve Stratejilerin Yönetimi

Hedef kitleye uygun olan içerikler, yazılan blog yazıları, hazırlanan görseller, videolar ya da giflerin içeriğe uygun şekilde üretilmesi gerekmektedir. Özgün ve yaratıcı olan görseller, anlaşılır ve net bir şekilde içerik hazırlanması gereklidir. Hazırlanan içeriklerin kullanıcıların ilgisini çekmesi gereklidir, oluşturmuş olduğunuz içerikler size tıklanma ya da etkileşim sağlamalıdır. Sürekli olarak sayfanızın hedefine uygun olan aynı zamanda da güncel olan içerikler üretilmelidir, kullanıcıların sayfanıza olan ilgisi canlı tutulması gereklidir. Yani kullanıcılarınızın hakkınızda konuşmaları sağlanması gereklidir. Her sosyal medya platformu açısından farklı olan içeriklerin gerekliliği unutulmaması gereklidir.

  • Takipçi Sayısının Yönetimi

Kullanıcılarının yapmış olduğu yorumların ve beğenilerin anlık olarak yanıtlanması her zaman etkileşim sayınızı arttırmaktadır. Her zaman iletişim halinde olmak aynı zamanda müşteri memnuniyetini de sağlamaktadır ve bu şekilde de markanızın sahip olduğu itibar da korunur. Müşterilerin bu şekilde markaya olan sadakati artar. Markaya olan güveni arttırmak açısından da çeşitli çalışmalar yapılmalıdır.

Size tüm bu sosyal medya platform hizmetlerini sunmakta olan bütün firmalar ile çalışma sağlayabilirsiniz. Bu imkanlar ve çalışmalar dahilinde sosyal medya hizmetlerinden verim alarak sahip olduğunuz takipçi ve etkileşim sayılarınız da zaman içerisinde artacaktır. Etkileşim ve iletişim sayınız arttıkça daha fazla müşteriye sahip olacaksınız. Bu durumda da ürün ya da sunduğunuz hizmeti daha fazla pazarlayacağınız için kazanç oranlarınızda da gözle görünür bir artış elde edeceksiniz. İyi bir sosyal medya hizmeti almak açısından bir firma ile anlaşmak daha doğru olmaktadır. Çünkü sosyal medya platformları üzerinden sürekli aktif olarak her şeyi kontrol etmek oldukça zor olacaktır. bir de birden fazla platforma sahip olduğunuzu da düşünecek olursan bu oran katlanarak artacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir