Sosyal medya araçları nelerdir?

 • 11 Ekim 2022
 • Vovo Media
 • 6 min read

SOSYAL MEDYA ARAÇLARI NELERDİR?

Sosyal medya mecrası ve uygulamaları artık pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Etkili olan bir biçimde kullanılan sosyal medya platformları üzerlerinden de yapılmakta olan çalışmalarda en iyi olan sonuçların alınabilmesi açısından hedef kitlenizi de doğru belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca hedef kitlenizden de gelen geri dönüşleri de saptamalısınız. Son zamanlarda da hem firmalar hem de kişiler dolayısıyla sosyal medyanın tam anlamıyla önemi kavranmaktadır. Durum böyle bir hal alınca da sosyal medya araçlarının da kullanımı da bir hayli artmaya başlamıştır. Sosyal medya araçlarının en büyük faydası; sosyal medya platformlarının ve hesaplarının en etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca da bu olan kullanımların kontrolüne de imkan tanımaktadır ve verilerin analiz edilmelerine de yardımcı olmaktadır.

En İyi Olarak Kullanılan Sosyal Medya Araçları Nelerdir?

 1. Tweet Reach sosyal medya aracı; Bu araç sayesinde Twitter uygulaması üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımların kaç kişiye erişmiş olduğunu ve kaç kişinin de sizin hakkınızda gönderi ya da durum paylaştığını görüntüleyebilme şansına sahipsiniz. Ayrıca bu araçlar sayesinde de Twitter platformu üzerinden yürütmüş olduğunuz kampanyaların da değerlendirmesini yapabilirsiniz.
 2. Klout sosyal medya aracı; Sosyal medya platformlarında yapmış olduğunuz paylaşımlar sayesinde fenomen haline gelebilme şansını yakalayabilirsiniz. Ancak neden fenomen haline geldiğinizi bilmiyorsanız ve neden olduğunu öğrenmek istiyorsanız Klout aracını kullanabilirsiniz. Klout aracı sayesinde sosyal medya platformları üzerinde kimler üzerinde nasıl bir etki bıraktığınızı ve etki bırakmış olduğunuz kişilerin nelerden etkilendikleri, sizden de neler istemiş olduklarını ve sizin hakkınız da neleri de merak ettiklerini öğrenebilme şansına sahipiniz.
 3. Hoot Suite sosyal medya aracı; İnternet kullanıcılarının hemen hemen birçoğu birden fazla olacak şekilde sosyal medya platformunu ya da uygulamalarını kullanıyor ve kullanılan sosyal medya platformlarının da takiplerini gerçekleştirmek bu yüzden zorlaşmaktadır. Sosyal medya araçlarından olan Hoot Suite ile geniş bir zaman kaybı olmadan sosyal medya hesaplarınızın kontrolünü çok rahat, istediğiniz yer ve ortam da, istediğiniz şekil de, koca ve hızlı bir biçim de yapabilmektesiniz. Bunu yanı sıra bu araç ile; istemiş olduğunuz içerikleri, istediğiniz gün de ve saatte, sosyal medya hesaplarınızdan istediğiniz gibi paylaşabilmektesiniz. Hesaplarınızı kontrol ettiğiniz durum da oturum yani hesap açmasanız bile kolayca ve hızlı bir biçim de paylaşım yapabilmektesiniz.
 4. Social Mention sosyal medya aracı;Sosyal medya hesabınızda başka ürün veya kişilerin reklam kampanyalarını yürütürken günün belli bir saat dilimin de olmasına çok dikkat edilmektedir. Bu zamana dikkat edilmesinin sebebi ise; hedef kitlenin yani takipçilerinizin hangi saatler de sosyal medyayı etkili bir şekil de kullandığı ve hangi sosyal medya hesabının ne sıklıkla ve hangi zaman zarfları içerisin de kullanıldığının bilinmesidir. Bu durumu öğrenmek için ise Social Mention aracı kullanılmaktadır. Bu social media sayesin de; paylaşım yapma sıklıkları, sosyal medya hesaplarınız da paylaşım yapan kullanıcılar, kullanıcıların beğendikleri, hoşlarına giden şeyleri, hobilerini ve hangi zaman zarfların da paylaşım yaptıklarına kolayca ufak bir dikkat ve gözlemle ulaşabilmektesiniz.Bu Social Mention aracının çok sık bir şekil de kullanılmasının sebebi ise çok geniş bir kitle de dil seçeneğine sahip olmasıdır. Türkçe yani ana dilimizin dil desteğine de sahip olan bu araç bunu yanı sıra 40 farklı dili daha desteklemektedir.
 5. Twazzup sosyal medya aracı; Twitter’ı kullanan uzman, bilindik, pöpüler olan yüksek marka da ki yönetici kişileri bulmak istiyor ancak hiçbir şekil de bulamıyorsanız, bu durum da yapmanız gereken tek şey Twazzup kullanmaktır. Bu araç sayesin de Twitter’ı istediğiniz zaman ve yer de bir arama motoru amacın da kullanabilmektesiniz.
 6. Ice Rocket sosyal medya aracı; Myspace, Blog, Web ve Twitter sonuçlarını kolayca ve hızlı bir biçim de her ortam ve her şekil de listelemek istiyorsanız eğer Ice Rocket sosyal medya aracını kullanmalısınız.
 7. Tweet Deck sosyal medya aracı; Twitter gönderilerinizi istediğiniz şekil de zamanlamak, hashtag tespiti yapmak  ve farklı farklı aynı an da bir çok hesap yönetmek istiyorsanız eğer kullanmanız gereken tek  güvenilir sosyal medya aracı Tweet Deck’i kullanmalısınız.
 8. How Sociable sosyal medya aracı; Firmanızın, markanızın ya da çalışma yapmış olduğunuz kelimelerin 32 farklı sosyal medya sitesin de ne kadar kullanılmış olduğunu ve mevcut olan kurumsal kimliğinizi de sunmakta olan bir araçtır.
 9. Back Tweets sosyal medya aracı; Twitter platformundaki geçmişinizi de analiz etmektedir ve web siteniz ile alakalı olan durum ve içerikleri de bulmaktadır.
 10. Carma sosyal medya aracı; Kurumsal olarak çalışmakta olan şirketlerin sosyal medya platformları içerisinde güçlü ya da zayıf oldukları yönlerini de tespitini yaparak çalışan bir sosyal medya aracıdır.
 11. MarketMeSuite sosyal medya aracı; Sosyal medya platformları üzerinden istenen tarihler içerisinde mesaj atılmasını ve hedef kitleye de en kısa süre içerisinde ulaşılmasını sağlamaktadır.
 12. Pinerly sosyal medya aracı; Pinterest uygulaması açısından kullanılmakta olan bir araçtır. Pinterest uygulamasında içerik ve durum yayınlayabilmek ve çoklu olan hesapları da yönetebilmek amacıyla kullanılmaktadır.
 13. Uber VU sosyal medya aracı; En çok kullanılmakta olan sosyal medya platformlarında bulunan verilerin kaydedilmesini de sağlamaktadır ve burada üzerindeki trendler arasına da girmenizi sağlamaktadır. Ayrıca gündem ile ilgili olarak da bu araç sayesinde değerlendirmelerde de bulunabilirsiniz.
 14. Visible sosyal medya aracı; Sosyal medya mecraları üzerindeki analizlerin de detaylı olarak analiz edilmesini sağlamaktadır ve değerlendirme yapılmasında da rol oynamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir