Sosyal medya araçları içerisinde neler bulunmalıdır?

 • 12 Ekim 2022
 • Vovo Media
 • 5 min read

SOSYAL MEDYA ARAÇLARI İÇERİSİNDE NELER BULUNMALIDIR?

Sosyal medya platformlarının en etkili olacak bir şekilde kullanılması ya da yapılacak olan çalışmalar üzerinde de en iyi olan sonucun alınabilmesi açısından, hedef kitlenizin en geniş olması ve yapılan geri dönüşleri de saptamanız oldukça önemlidir. Günümüz içerisinde hem kurumsal olan hem de bireysel olan anlamda sosyal medya platformlarının öneminin anlaşıldığından ötürü, birbirinden farklı olan sosyal medya araçları da kullanılmaya başlanmıştır. Bu kullanılan sosyal medya araçları, kurumsal olan firmalar ya da kişilerin hakkında yapılmış olan yorumların da çok kısa olan süre içinde görülmesini sağlamaktadır. Farklı sosyal medya platform hesaplarının da aynı anda kontrol edilmesine imkân tanımaktadır. Bununla birlikte müşteriler ile de en etkili olan iletişim zamanının da ayarlanması açısından da oldukça önemlidir. Sosyal medya araçları ve bu araçların etkili olacak bir şekilde kullanımı ile beraber, bu zamana kadar olan birçok çalışma içinden de verim elde edilmiştir. Ayrıca sosyal medya platformlarının yönetiminde izlenecek olan çalışmaların da belirlenmesi açısından da ciddi bir etki sağlamaktadır.

Dünya geneli içerisinde en fazla olarak tercih edilmiş olan sosyal medya araçları ve üstlenmiş olduğu görevler ise şöyledir;

 • Tweet Reach sosyal medya aracı;

Bu aracın kullanımı sayesinde, Twitter platformu üzerinden yapılmış olan bir paylaşımların kaç kişi tarafınca görüldüğüne, aynı zamanda kaç kişinin de sizin hesabınız hakkında paylaşımlarda bulunduğuna kısa zamanda erişebilme şansınız bulunmaktadır. Paylaşımlarınız üzerinde Tweet Reach etiketini kullanarak, Twitter platformu üzerinden yapmış olduğunuz tüm kampanyaları değerlendirebilirsiniz.

 • Klout sosyal medya aracı;

Sosyal medya platformları üzerinde düzenli bir şekilde paylaşım yaparak da popüler olabilirsiniz. Fakat, sizi popüler yapma da asıl aracı, Klout uygulamasıdır. Klout sosyal medya aracı sayesinde, sosyal medya platformları üzerinden kimlerde kalıcı bir etki bırakmış olduğunuzu ya da sizin kimler tarafından etkilenmiş olduğunuzu, ulaşmayı istediğiniz hedef kitlenizin de neleri merak ettiklerini, sizden talep ne talebinde bulunduklarını ve kitlenizin ihtiyaçlarını da görme şansı bulabileceksiniz.

 • Hoot Suite sosyal medya aracı;

Günümüz içerisinde sosyal medya kullanıcıları tek bir sosyal medya platformu kullanmakla yetinmemektedir. Bunun yerine dikkatini çeken, onlara bir şeyler katan sosyal medya platformlarını da kullanmayı tercih ederler. Burada ise farklı olan sosyal medya platformlarının zaman kaybı olmadan da kontrol edilebilmesi adına Hoot Suite aracını kullanılabilirler. Bu sosyal medya aracı sayesinde, belirlemiş olduğunuz içerikleri tüm sosyal medya hesaplarınız üzerinden istediğiniz gün ve saatlere uygun olarak ayarlayabilirsiniz. Siz platform ya da uygulama üzerinde oturum açmış olmasanız dahi vereceğiniz bir komut ile paylaşımın gerçekleşmesini sağlayabileceksiniz. Aynı zamanda, sosyal medya hesaplarınızı senkronize etmek açısından da bu araç üzerinden yararlanabilirsiniz.

 • Social Mention sosyal medya aracı;

Sosyal medya platformları üzerinden artık birçok farklı reklam çalışması yürütülebilmektedir. Fakat sosyal medya platformları üzerinde, günün her saati reklam çalışmaları yürütülmediği dikkat çekmektedir. Bunun asıl sebebi, hedef kitlenizin hangi saat aralığında olursa olsun sosyal medya platformlarına giriş yapmış olduğu, ne sıklıkla da hangi sosyal medya aracını kullanıldığı bilinmektedir. Burada olan kişiler bu platforma fazlaca başvurmaktadır. Çünkü paylaşım yapılma sıklıkları, paylaşım yapmış olan kullanıcıları, kullanıcılar tarafından alınmış olan beğenileri ve ne zaman paylaşım yaptıkları gibi konular üzerinde sizlerin de bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Social Mention sosyal medya araçlarının kişiler tarafından bu kadar sık olarak kullanılmasındaki asıl amaç, dil seçeneklerinin fazlaca bulunmasıdır. Türkiye üzerinde yapılacak bir araştırma açısından Türkçe destekli olan bir araç bulmak oldukça zor olmaktadır. bu araç 40 dan fazla dil üzerinden hizmet vermektedir.

 • Twazzup sosyal medya aracı;

Twitter platformu üzerinden resmi olan hesaplara kısa bir süre içerisinde ulaşılabilmektedir. Bu yüzden de giderek artmakta olan aktif bir kullanıcı sayısı olduğunu da söyleyebiliriz. Eğer Twitter platformu üzerinden belirlemiş olduğunuz konular üzerinde en uzman olan kişileri de bulmak istiyorsanız eğer, kullanmanız gerekli olan tek Twazzup sosyal medya aracıdır.

 • Ice Rocket sosyal medya aracı;

Myspace, Blog, Web ve Twitter platformlarının sonuçlarını da listeleyen bir sosyal medya aracıdır.

 • Tweet Deck sosyal medya aracı;

Twitter platformu üzerinden paylaşım yapmanın zamanlanması, atılan hashtag tespiti yapılması ve aynı zamanda farklı hesapların da yönetilmesi açısından bu sosyal medya aracı tercih edilmektedir.

 • How Sociable sosyal medya aracı;

Markanızın veya çalışma yapmış olduğunuz anahtar kelimenizin 32 farklı olan sosyal medya platformları üzerinden ne kadar kullanılmış olduğu ve kurumsal kimliğinizin de varlığını sizlere sunmakta olan bir sosyal medya aracıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir