Ses Sistemi Kiralama Nasıl Yapılır?

 • 10 Ekim 2022
 • Vovo Media
 • 5 min read

SES SİSTEMİ KİRALAMA NASIL YAPILIR?

Film çekimlerine ve reklam filmlerine bakılmış olduğunda; oyuncular, kurulmuş senaryolar ve kaydedilen görüntüler bunların bedenini oluşturuyorsa, kullanılan müzik ve efektlerde o filmin ve reklamın ruhudur. Bu yüzdende müzik olmadan yapılan bir film ruhsuz bir bedendir diyebiliriz. 

Film çekimleri ve reklam çekimlerinde önemli anlatım öğelerinden biri sestir. Konuşmaların, ses efektlerinin ve müziklerin film ve reklam çekimlerinde gerçeklik anlamı sağlamak için kullanılmaktadır. Örneğin bilim-kurgu film çekimlerinde kullanılan müzik türleri en çok; tekno, progresif ve rock gibi sert tonlardan oluşan türlerdir. Bu tür sesleri görüntülere duygu katmak amaçlı ve yönetmenin seyirciye hissettirmek istediği ambiyansı oluşturmak için kullanılır. Bu yüzden ses sistemi kiralama yapmak oldukça önemlidir. İyi bir ses film ve reklamınızın kalitesini de artıracaktır.

Film, reklam ve vidyografiler de kullanılan ses ekipmanları oldukça pahalıdır. Profesyonel ses ekipmanları satın almak birkaç yüz dolardan başlamaktadır. Ancak almaya gerek olmadığını düşünüyorsanız ses sistemi kiralama yolunu da tercih edebilirsiniz.

Televizyon da izlemiş olduğunuz birçok film ve televizyon şovlarında kullanılmış olan birçok ses ekipmanları markaya ya da firmaya ait değildir. Çoğu ses ekipman kiralama yoluyla çekilmiş dizi ve filmlerdir. Hatta birçok Hollywood filmleri de ses sistemi kiralama yoluyla çekilmiş filmlerdir. 

Herhangi bir film ekipman kiralama şirketlerine giderek kiralama yapabilirsiniz. Kiralama yaparken ki en önemli unsu sözleşmedir. Sözleşmenin neleri içermiş olduğuna dikkat etmeniz gerekecektir. Kiralamış olduğunuz ses ekipmanlarını almadan önce denemeyi unutmamalısınız. Eğer herhangi bir eksik bulunuyorsa yine bunları sözleşme içerisinde belirtilmelidir.

Ses Sisteminin Önemi Nedir?

Film çekimleri ve reklam çekimlerinde önemli anlatım öğelerinden biri sestir. Konuşmaların, ses efektlerinin ve müziklerin film ve reklam çekimlerinde gerçeklik anlamı sağlamak için kullanılır. Ses bunun yanında yönetmenler tarafından görüntülerde oluşan anlamı güçlendirmekte olan dramatik olarak kullanılan bir öğedir. Yönetmenin istemiş olduğu ambiyansı oluşturmasını büyük ölçüde sağlayan sestir. Ses efektler dışında aynı zamanda kişilerin iç seslerini yansıtmak için de kullanılmaktadır. Video veya çektiğiniz film ya da reklam ne kadar güçlü bir içeriğe ve çekim gücüne sahip olsa da eğer kötü bir ses kalitesi kullanılarak çekilmişse içermiş olduğu kaliteyi düşürecektir. Bu sebepten dolayı görüntü kayıt ederken göstermiş olduğunuz özeni, ses kayıt ederken ya da efektleri uygularken de göstermeniz gerekmektedir.

Çekim yapmış olduğunuz ortamın sesi tam olarak yansıtmaz olduğundan öncelikle emin olmalısınız. Çekim yapacağınız ortamda ses oluşturarak sesin nasıl yayılmış olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Yankı oluşturmayan ortamlar genellikle mekânda eşya bulunan yerlerdir. Örneğin; halı, ahşap mobilyalar, elektronik eşyalar bulunmakta olan bir ev ortamında ses yayılmayacaktır. 

En basit olarak bir röportaj hazırlığı için dışardaki sesleri de kayıt etmemeniz için iyi bir ses kayıt cihazı, ses sistemi kullanmanız gereklidir. 

Bir filmi zenginleştiren ses efektleridir. Bu işleri yapmakta olan insanlara büyük saygı duymanız gerekmektedir. Hem yaratıcı fikirlerle hem de kulaklarının iyi olmasıyla doğada bulunan maddelerden ses oluşturan insanlardır. Filmlerde kullanılan birçok sesi eşyalar yardımı ile çıkarmaktadırlar. Örneğin; çekmiş olunan bir filmde kuşkanatlarının çırpma sesi çoğu zaman foley sanatçılarının yani bu sesleri üretmek için değişik malzeme kullanan insanların, şemsiye yardımı ile çıkarmış olunan sesle oluşturulabiliyor. Bunun yanında pırasa kesme seslerinden kemik kırma sesi, tahta yardımı ile kurbağa sesleri hatta bir kibrit kutusu kullanarak ise at koşma sesi oluşturulabilmektedir. 

Ses Sistemi Kiralama Fiyatları Nasıldır?

Ses sistemi kiralamasını ister günlük, ister haftalık olarak yapabilirsiniz. Ses ekipman günlük kiralama fiyatları;

 • Zoom H4n pro Ses kayıt cihazı Günlük kiralama ücreti 100 TL’dir.
 • Rode Video-mic shotgun mikrofon Günlük kiralama ücreti 100 TL’dir.
 • BOYA WM6 – Koblosus wireless mikrofon set Günlük kiralama ücreti 200 TL’dir.
 • RODE NTG3 Günlük kiralama ücreti 200 TL’dir.
 • RODE NTG2 Günlük kiralama ücreti 150 TL’dir.
 • Ses Sistemleri Günlük kiralama ücreti 400 TL’dir.
 • Hoparlör (250W 2 adet) Ses Anfisi Günlük kiralama ücreti 150 TL’dir.
 • Telsiz el mikrofonu (Seinheiser) Günlük kiralama ücreti 150 TL’dir.
 • Telsiz Yaka Mikrofonu (Seinheiser) Günlük kiralama ücreti 150 TL’dir.
 • El Telsiz Seti 2 adet Günlük kiralama ücreti 100 TL’dir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir