Seo çalışmaları içerisinde neler bulunur?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

SEO ÇALIŞMALARI İÇERİSİNDE NELER BULUNUR?

SEO çalışmalarının esas temelinin doğru anahtar kelime kullanımı ile mümkündür. Başarılı olmak adına ilk olarak yapılması gereken ve en temelini oluşturmaktadır. Doğru anahtar kelime kullanımı ile hedef kitlelerine en kısa şekilde ulaşılabilirler. Aynı zamanda anahtar kelimelerin özenli seçilmesi kullanıcıların da daha kaliteli olarak bilgilere ulaşımı kolaylaştıracaktır.

SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime Nedir?

Oluşturulmakta olan bir içeriğin, internet sitesinin, sosyal medya platformlarının ya da bir ürün sayfası tanıtımının özetini veren kelime grubuna denilmektedir. Anahtar kelimeler kullanıcıların internet üzerinden yapılan araştırma kelimelerini oluşturmalıdır. Anahtar kelimeler sadece satış amaçlı değil birçok amaçlı da kullanılmaktadır. Blog yazıları üzerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Anahtar kelime seçimleri hem arama motoru optimizasyonu üzerinde hem de arama motoru reklamları üzerinde etkiye sahiptir. Araştırdıkları şeyi doğru anahtar kelimeler ile ulaşabilmeleri açısından anahtar seçimi yapmak oldukça önemlidir.

SEO Çalışmaları Arasında Neler Bulunmaktadır?

1.      Mobil Uyumlu Olması ve UX Deneyimi

SEO çalışmalarının sonuçlarında internet sitelerinin arama sonuçlarında ilk sayfa üzerinde ya da ilk sayfa sıralarında yer alması olmaktadır. Ancak SEO çalışmalarının en temel amacı kullanıcıların raht bir deneyim elde etmeleridir. Bu nokta üzerinden Google tarafından düzenlenmiş olan algoritmaların temel amacı kişilerin deneyimlerini yükseltmeye yönelik olarak çalışmaktadırlar. Birkaç yıl öncesinden gelmekte olan ve SEO çalışmaları açısından da oldukça güçlü oldukları düşünülen, aynı zamanda ilk sıralarda yer alan pek çok internet sitesinin birden ortadan kaybolması algoritma olarak bakıldığında güzel olan örneklerden biridir. SEO gücü yüksek olan bu internet sitelerinin gerilere gitmiş olması mobil uyumluluklarının bulunmamış olmasıydı. Her geçen gün artan mobil araştırıcı olan kişiler sayesinde bütün mobil uyumlu olmayan siteler sıralarda geriye düşmüşlerdir.

Mobil uyumluluk süreci günümüz içerisinde tüm internet siteleri açısından zorunlu tutulmaya başlamakta olan bir kural haline gelmiştir. Responsive design olarak da adlandırılmakta olan yeni nesil internet site tasarımları artık her ekrana uygun olacak biçimlerde ve kullanıcılarına da kolaylık sağlayacak derece de düzenlenebilmektedir.

2.      SEO da URL Düzenlenmesi;

On Page SEO çalışmaları açısından kolay şekillerde yapılabilecek olan ancak diğerleri için oldukça yüksek etkilere sahip olan düzenlemeleri içermektedir. Site içerisinde yer almakta olan tüm URL uzantıların anahtar kelimeleri, kategori adları ya da ürün adlarının yeniden düzenlenmesi sayesinde yapılabilmektedir.

3.      Başlık Düzenlemeleri

Bir içeriğin başlık seçimi gerçekleştirirken yazılmış olan içeriğin anahtar kelimesinin mümkün olduğu kadar başlığın ilk kelimeleri üzerinde yer alması SEO çalışmaları açısından oldukça önemlidir.

4.      Etiket Kullanım Durumu

İçeriklerin içermiş olduğu kelime sayısı, yazım kalitesi ve anahtar kelime kullanımı yoğunluğu kadar düzenlenmesi de oldukça önemlidir. Kullanıcıların daha rahat okuyup anlayabilmeleri açısından her içerik başlık ve alt başlıklarının dahi düzenlenmesi, akıcı bir okumaları sağlayacak düzende olması gereklidir. Ana başlık oluşturulması açısından H1 etiketini kullanmaları gereklidir. Sonra kullandıkları alt başlıklar için ise H2 ve alt başlıkların kapsadığı diğer başlıklar açısından da H3 etiketi kullanmaları SEO çalışmaları açısından oldukça önemlidir.

5.      Görsel Materyal Kullanımı

İçerikler üzerinde görsel ve videoların kullanımı SEO çalışmaları açısından önemlidir. Okuyucu açısından da düşünecek olduğumuzda bir şeyi okumaktan ziyade görsel ya da videolar ile zenginleştirmek o bilgiyi daha kalıcı hale getirecektir. Ancak kullanılan görsel materyallerin özgün olması gereklidir. Eğer özgün olmayan görsel kullanımı olursa telif hakkından dolayı site sahibi sorun yaşayabilmektedir.

6.      Yazı İçerisinde Kullanılan Anahtar Kelime Oranı

Bir içerik üzerinde ana anahtar kelimenin kaç kez kullanılacağı da hesaplanmalıdır. %2 ya da %3 oranlarında anahtar kelime kullanmak idealdir. Bu anahtar kelimelerin içeriklerinde 100 ya da 150 kelime içinde 1 kez kullanımı yeterli olmaktadır.

7.      İç ve Dış Linklerin Kullanım Durumu

Aynı internet sitesi üzerinden hem referans olan hem de ilgi çekebilen diğer içeriklere de link eklenilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli olan nokta ise sürekli aynı içerik üzerinde link verilmemelidir. Referans olan içeriklere tıklanması site de kalan süreyi de arttıracaktır.

Dışarı verilmekte olan linkler üzerinde ise bu durum daha da karmaşıktır. Eğer site üzerinde yer almakta olan içerik referans yazıları ise ana kaynaklara yönlendirmesi oldukça önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir