Şarkı Nasıl Yazılır?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Şarkı Nasıl Yazılır?

Şarkı sözü yazmak isteyen müzik tutkunları için şarkı nasıl yazılır? Sorusunun cevaplarını aradık. Elbette öncelikle şarkı sözü yazmak için belirli bir müzik yeteneğine sahip olmak gerekir. Müzikten ve ezgiden anlamayan, müziğin içselliğini hissedemeyen bir insan için şarkı sözü yazmak o kadar da basit bir olgu değildir elbette. Müzik tamamen ruhtan ve kalpten hissedilebilecek bir olgudur. Yüksek hayal gücüne sahip olan ve müziği tamamen hayatına bir yaşam biçimi olarak adamış kişiler şarkı sözü yazarlığında başarılı olabilirler. Örneğin, Türkiye’de en önemli şarkı yazarları ve bestekarlar arasında, Sezen Aksu, Kayahan ve Yıldız Tilbe’yi örnek gösterebiliriz. Her birinin yazdığı ve bestelediği şarkılar, listelerde hep üst sıralarda yer almakta.

Kendimiz Nasıl Şarkı Yaparız?

Müzik yeteneğimiz var ve şarkı yazmak istiyoruz. Fakat bu konularda acemiyiz ve kendimiz nasıl şarkı yaparız? Diye sorular soruyor olabiliriz. İyi bir şarkı yazmak ve bestelemek için, öncelikle nota bilgimizin olması gerekir. Çünkü nota bilgisi sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır. Her alanda olduğu gibi müzik konusunda da eğitim mutlaka şarttır. Fakat şunu da belirtmemiz gerekiyor ki bazen nota bilgisi olmadan da şarkı bestelemek mümkün olabiliyor. Bu durum da tamamen Allah vergisi dediğimiz müzik yeteneğinin doğuştan gelmesiyle kazanılan bir armağandır. Herkes eğitimsiz müzik yapamaz tabi ki burası bir gerçek. Lakin öyle yetenekli insanlar var ki hiç nota bilgisi olmadan da inanılmaz kaliteli şarkı sözü ve bestesi yapabiliyorlar. Bu gerçeği de es geçmememiz gerekiyor elbette.

Öncelikle elinize bir enstrüman alarak müzik yazmaya ve bestelemeye başlayabilirsiniz. Eğer önce melodiyi bulmak istiyorsanız, enstrümanınızın akorlarıyla farklı melodiler çıkarıp denemeye odaklanabilirsiniz. Gönlünüzden geçtiği gibi, o anki hissettiğiniz duygularla birleştirerek, enstrümanınızı konuşturmayı deneyin. En iyi bestekarlar, ruh hallerinin en çalkantılı zamanlarında en iyi eserleri çıkarmışlardır. Bunun için de isterseniz başka ünlü parçalardan da örnekler dinleyebilir, o yönde esinlenerek farklı bir melodiler çıkarmayı deneyebilirsiniz. Elbette bu hemen olacak bir olay değil. Çok çalışmalısınız, uğraşmalısınız. En güzel eserler, üzerinde en çok emek harcanılan eserlerdir unutmayın.

Şarkı Sözü Nasıl Satılır?

Şarkı sözlerinizi yazdınız ve satmak istiyorsunuz. Şarkı sözü nasıl satılır? diye kendi kendinize sorular sormaya başladınız. Şarkı sözlerinizin satılabilmesi için öncelikle şarkılarınızın beğenilmesi gerekmektedir. İster sanatçılara ulaşmak için kapı kapı dolaşabilir, ister internetten şarkı sözü ve bestesi satan sitelere üye olabilirsiniz. Bakın bu ikinci seçenek gayet mantıklı görünüyor. İnternette birçok şarkı sözü ve bestesi alım satımı yapan platformlar bulunmakta. Buralarda şarkınızın kalitesine göre satış işlemlerinizi yapabilir, kolayca paranızı kazanabilirsiniz.

Söz Yazma Siteleri

Söz yazma siteleri söz yazarlığı ve bestekarlığı yapan birçok kişinin şarkı satışlarını yapabildiği kazançlı platformlardır. Sanatçılara ulaşıp onlara şarkı satabilmeniz için kapı kapı dolaşmanız gerekiyor. Fakat bu oldukça meşakkatli bir durum olduğundan, pek de uygun bir seçenek olarak görünmüyor. Fakat internetin bu kadar yoğun olarak kullanıldığı günümüzde şarkı sözü satmak da oldukça kolay bir hale geldi. Türkiye’nin en çok kullanılan müzik satış siteleri ile çalışıp şarkılarınızı en iyi şekilde sergileyebilir ve kazanç sağlayabilirsiniz.

Şarkı Sözü Satın Alan Şirketler

İnternet alanında şarkı sözü satın alan şirketler oldukça yaygın duruma gelmiş bir halde. Üstelik üyeleri de oldukça iyi kazançlar elde etmekteler. Örneğin; muzikotek, canto, benidinlet, sahibinden gibi internet siteleri, şarkı sözü ve beste satışlarını gerçekleştirmekte. Uygun fiyatlarla üye olabileceğiniz bu platformlarda, dilediğiniz şarkı sözlerinizi ve bestelerinizi satmanız oldukça kolay.

Şarkı Sözü Yazma Programı

Eğer şarkı sözü yazmak istiyor ama bir türlü ilham gelmiyorsa, size önerebileceğimiz birkaç şarkı sözü yazma programı olacak. Bunlardan ilki Plink, birçok kişiyle aynı zamanda müzik alışverişi yapabilmenizi sağlayan ve internet tarayıcıları üzerinden çalışabileceğiniz kaliteli bir programdır. Bir diğer program ise Auxy ve bu programda elektronik şarkı üretmeniz oldukça kolay. Bunun yanı sıra bir de Keezy Drummer programını önerebiliriz. Yine bu programda dilediğiniz gibi şarkılarınızı dokunmatik olarak üretmeniz mümkün olacaktır. Wavepot programı ise kod sistemi ile müzik yapabilmenize olanak tanıyor ve diğer programlara nazaran daha ilginç bir yazılıma sahip.

Şarkı yazmak müzik bilgisi kadar yetenek de gerektirir. Bu yüzden müzik kulağınızın ve becerinizin olduğundan eminseniz, şarkı sözü yazmak için hiç de geç bir zaman değil…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir