Özgün Müzik Yapmak

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Özgün Müzik Yapmak

Profesyonel veya amatör olarak birçok sanatçı kendi eserlerini kendisi hazırlayarak seslendirmek ve dinleyicilerin beğenisine sunmak istemektedir. Çoğu zaman bu istek hayalden öteye gidemese de bazen de yapılarak gerçekleştirilmektedir. Bu durumda sanatçı özgün müzik yapmak için harekete geçmektedir. Eğer yapacağı eser kendisine ait ise çok sayıda kişiye hızla ulaşarak büyük beğeni kazanılacaktır. Böylelikle kısa sürede başarılı sonuçlar elde edilebilecektir.

Özgün Beste Yapmak

Özgün müzik için özgün beste yapmak önemlidir. Beste, eseri oluşturan ezgilerin tamamına denilmektedir. Özgün bir şekilde beste hazırlayabilmek için öncelikle sözlerin özveri ve duygu yüklü bir atmosferde kaleme alınması gerekir. Beste yapmak kolay bir iş değildir. “ Ne varmış beste yapmakta ben çok daha iyisini yaparım elbet “  diyerek yola çıkan ve başarısız olan kişilerle doludur bu camia. Fakat bu demek değildir ki herkes başarısızlıkla sonuçlanacak bir yola çıkmaktadır.

Müzik dünyasında yer alan profesyonel veya amatör tüm sanatçılar kendisine ait özgün şarkı sözleri ve besteleri ile ortaya bir eser koymak istemektedir. Özgün müzik yapmak bu açıdan yaklaşanlar için birinci öncelikli bir hareket olmaktadır. Beste yapmak da bu hareketin bir parçası olarak büyük bir emek ve özgüven gerektirmektedir. Bunlar bir başına yetmemektir. Beraberinde ise duygu yüklü bir hayal gücü ile yetenek gerektirmektedir. Özgün müzik için tüm bunlar olmazsa olmazlardır. Herkesten farklı olmayı ve dinleyiciler tarafından büyük beğeni toplayarak paylaşılmayı sağlayan ana etmenler bunlardır. Yetenek ve hayal gücü eserin sözleri ile müziğinin birleştirilerek bütünleşmesini sağlayacaktır. Notalara denk gelen sesler bu şekilde ortaya çıkacaktır.

Müzik Yapmak İstiyorum

Müzik yapmak istiyorum mottosuyla hareket eden birçok sanatçı özgün müzik ve beste ile bu amacına doğru hızla yol alabilmektedir. Bu hız bazen oldukça kısa sürede sonuca götürürken bazen de kaplumbağa hızına dönüşerek uzun yıllar alabilmektedir. Burada önemli olan harcanan emek ve arzulanan sonuç için gerekli olan özgüvendir. Emek ve özgüven başlangıç aşamasının dinamo taşlarıdır. Ardından yetenek ve tecrübe gelmektedir. Kısacası özgün müzik yapmak düşünüldüğü kadar kolay olmayıp, uzun ve sabırlı bir süreç sonunda gerçekleşebilmektedir. Biraz ilgisi, kendine güveni ve azmi olan herkes elbette özgün müzik yapabilir. Burada önemli olan ortaya çıkan eserin kalitesi ve kullanılabilmesidir.

Evde Kendi Müziğini Yapma

Her amatör sanatçının en büyük hayali evde kendi müziğini yapma hayalidir. Duygu ve düşüncelerini soyut veya somut anlamlara yükleyerek eserini ortaya çıkarmak ve dinleyicilerine ulaştırmayı hedefler. Bütçesi düşük olduğundan ilk olarak evde kendi başına bir şeyler yaparak internete yüklemeyi ve oradan da paylaşılarak tanınmayı hedefler. Eğer biraz bütçe ayrılabiliyorsa müzik yapmaya, bu durumda daha profesyonel bir çalışma içerisine girerek yol almaya çalışmaktadır. Fakat ilk olarak yola çıkan birçok sanatçı amatörce kendi evinde yaptığı eserleri ile tanınmaya çalışmaktadır.

En İyi Müzik Yapma Uygulamaları

Son yıllarda birçok şarkıcı, eserlerini evde kendi başına seslendirerek ve bazı programlar kullanarak yayınlamaktadır. Bu şekilde hareket eden birçok yeni kuşak şarkıcı müzik yaparak piyasada tanınmaya başlamıştır. Bu örneklerden yola çıkan daha niceleri en iyi müzik yapma uygulamaları neler diye arayışlara girmektedir. Çünkü evde kendi başına bazı bilgisayar programları ve akıllı cihaz uygulamaları kullanarak müzik yapmak, müziklerini kaydetmek, kayıtlara mix ve mastering uygulamak ve nihayete erdirmek mümkün olmaktadır. Böylece profesyonel düzeyde yapılabilen birçok şeyi evde kendi başına yaparak eserini hazır hale getirme imkanı olmaktadır. Bu programlara ve uygulamalara örnek vermek gerekirse ios cihazlar için geliştirilmiş GarageBand, bilgisayarlar için yazılmış Tracktion T7 ve android cihazlar için uyarlanmış SPC – Music Drum Pad uygulamalarından ve programlarından bahsedilebilir. Bunların yanı sıra ücretli veya ücretsiz daha pek çok program ve uygulama bulunmaktadır.

Ücretsiz Müzik Yapma Programları

Müzik sektöründe amatör olarak yer alan ve bütçesi düşük olan sanatçılar ücretsiz müzik yapma programları aracılığıyla bu işe başlayabilmektedir. Birçok ünlü sanatçı amatör olarak müzikle uğraşırken bu programlardan birkaç tanesini mutlaka kullanmıştır. Ücretsiz olarak sunulan ve oldukça başarılı sonuçlar veren bu programlardan en çok kullanılanları şunlardır: Tracktaion 6, BandLab Cakewalk, Klevgrand SyndtSphere, LMMS (Windows, Mac, ve Linux), AmpliTube Custom Shop, Cakewalk, Surge…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir