Olan Müziklere Klip Çekmek

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Olan Müziklere Klip Çekmek

Müzik eserlerine klip çekebilme şansına sahip olan sanatçılar genelde daha başarılı sonuçlar elde ederler. Bu başarıdaki en büyük pay çok beğenilen ve çok sayıda kişiye ulaşan video kliplerindir şüphesiz. Bu nedenle her sanatçı olan müziklere klip çekmek ve bu klibi hayranlarına ulaştırmak ister. Özellikle günümüz sosyal medya platformları ve internet ağı, bu iş için adeta biçilmiş kaftan gibidir. Çok kısa bir sürede büyük kitlelere ulaşmanın en hızlı ve en az maliyetli yolu budur denilebilir. Özellikle sosyal medyanın ve dijital platformların payı oldukça büyüktür. Bu yollar ile büyük emeklerle ve sabırla hazırlanan eserler takipçilere en hızlı yoldan ulaştırılarak beğenilerine sunulabilmektedir.

Klip Nasıl Yapılır?

İster amatör ister profesyonel bir şekilde müzik yapan sanatçılar, parçalarını ve eserlerini çok daha fazla kişiye eriştirerek onların beğenisi kazanmak adına klip çekmeyi tercih etmektedir. Çekilen klipler sayesinde televizyon ve sosyal medya aracılığıyla sanatçının ve eserinin bilinirliği kısa sürede artacaktır. Tüm bunların bilincinde olan şarkıcı ilk olarak klip nasıl yapılır sorusuna cevap arayacaktır.

Klip çekimi aşamasına gelmeden evvel birtakım hazırlıkların yerine getirilmesi gerekmektedir. Öncelikle eserin seslendirilerek mix ve mastering adımlarının tamamlanması gerekir. Böylelikle eser hem dijital albüm olarak yayınlanmaya hem de klip çekilmek için kullanılmaya hazır olacaktır. Sanatçı bu aşama eserine klip çekmek istemeyip dijital platformlarla anlaşarak şarkısını yayınlamayı tercih edebilir. Ya da müzik klibi hazırlatarak hem dijital mecralarda hem de televizyonda yayınlatarak daha fazla kişiye ulaştırabilir.

Müzik Klibi Nasıl Çekilir?

Müzik klibi çekimi için eser seslendirilip gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra artık asıl meşakkatli ve masraflı aşamaya gelinmiştir. Klip için nasıl hazırlık yapılır ve müzik klibi nasıl çekilir adım adım açıklamaya çalışalım.

·        Klip için kullanılacak çalışma için iyi bir analiz yapılmakla başlanır işe.

·        Analizin ardından eserle ilgili kurgu ve senaryo taslakları oluşturulur.

·        Senaryoda yer alacak oyuncular ve modeller belirlenir.

·        Senaryonun çekileceği mekan ayarlanır.

·        Mekan için uygun ışıklandırma ve tasarım yapılır.

·        Oyuncular ve modeller için uygun makyaj ve kıyafetler hazırlanır.

·        Çekimler parça parça yapılarak tamamlanır.

·        Son olarak ham videolar montaj ve renklendirme gibi işlemlerden geçirilerek son haline getirilir.

Müzik Klibi Kurgusu

Müzik klibi kurgusu sözlerin ve görüntülerin belirli bir kural çerçevesinde amacına uygun olarak sıralanmasına denilir. Genel olarak montaj, video montaj ve kurgu gibi isimlerle de bilinir. Bir klip çekiminden evvel o klibin kurgusu hazırlanmış olur. Yani kurgu, tüm klibin özüdür ve kalbidir denilebilir. Kurgu aşamasında en önemli sorumluluk yönetmendedir. Kurgucu ise yönetmenin tasarladığı plan çerçevesinde kurguyu sahnelendiren kişidir.

Müzik klibi kurgusu ve her şeyiile çok iyi hazırlanmış olabilir. Lakin ehil olmayan bir kurgucunun elindesonlanırsa buraya kadar olan her şey adeta boşa gider. Çok kaliteli malzemelerin olmasına karşın usta bir aşçının elinden geçmeyen yemek misali tadı tuzu pek olmayabilir. Bu riski almamak adına her bir aşama büyük bir özenle kat edilerek ilmek ilmek işlenmelidir.

Evde Klip Nasıl Çekilir?

Günümüzde pek çok sanatçı eserlerini müzik klibi haline getirebilmek için ciddi miktarlarda paralar harcamak zorunda kalmaktadır. Oysa başta amatör sanatçılar olmak üzere bazıları bu kadar çok para harcayacak kadar zenginlikte olamamaktadır. Bu nedenle arayışları para bulmaktan ziyade evde klip nasıl çekilir sorusu üstüne olmaktadır. Evde klip çekebilmek oldukça düşük maliyetli fakat bir o kadar da zorlu bir iştir. Bu nedenle evin kullanılabilirliği esnek ve klip için kolayca ayarlanabilir olmalıdır. Böylece klip esnasında kurgu için hızlı bir şekilde değiştirilebilecektir. Böylelikle evde çekilen klip sosyal medya ve video platformlarına yüklenerek yayınlanabilecektir. Klibin beğenilmesi çokça paylaşılmasına ve kısa süre yükselmesine imkan sağlayacaktır.

Telefonla Nasıl Klip Çekilir?

Son zamanlarda amatör sanatçılar ve bu işi hobi olarak yapan birçok kimse cep telefonları yardımıyla çektikleri videoları ve klipleri paylaşmaya başladı. Peki, telefonla nasıl klip çekilir? Aslında telefonla bir şeyler çekmek ve paylaşmak çok kolaydır. Asıl zor olan bunun başarılı bir şekilde çekilebilmesidir. Bunun için öncelikle telefonun tripod gibi bir alet veya düzenek kurularak sabitlenmesidir. Kimse titreyen ve dalgalanan klipleri izlemek istemez, kaldı ki paylaşıp yaysın. Çekimler için gerekli kamera efektleri yersiz kullanılmadan gereğince uygulanmalıdır. Son olarak kamera daima yatay pozisyonda tutularak çekilmelidir. Dikey çekim neredeyse hiç tercih edilmemelidir. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir