Müziklerden Gelir Elde Etmek

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müziklerden Gelir Elde Etmek

Müzik tutkunlarının en çok istediği şeylerden biri de müziklerden gelir elde etmek konusudur. Çünkü, müziklerini severek yaparken, elbette bunlar üzerinden para kazanmayı da hedeflerler. Müzik yaparak gelir elde etmek önceleri biraz zor olsa da şimdilerde internet alanının da gelişmesiyle birçok kategori müzik alanında gelir elde edebilmek için uygun konuma gelmiş durumda. Durum böyle olunca, müzisyenlerin belirli platformlardan şarkılarını yayınlayarak para kazanmaları oldukça kolay. Bugünkü yazımızda, müziklerden nasıl gelir elde edilir, hangi platformlardan müzik yayınlanır, bu soruların cevaplarına değineceğiz.

Müzik Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzde müzikle uğraşan birçok müzisyen bulunmakta. Eskiden müzik yayınlama durumu oldukça zor bir haldeydi. Çünkü müziğinizi yayınlayacağınız yerlere ulaşmak bir hayli meşakkatliydi ve ulaşabilseniz bile sizden yüksek paralar talep ediliyordu. Şimdi ise kendi şartlarınızda dahi müzik yaptığınızda, yayınlayacağınız bir video ile kısa sürede izlenme ve tıklanma olanağına sahip olabiliyor. Tıklandıkça para kazanabiliyorsunuz. Müzik yaparak nasıl para kazanılır sorusunun cevabı olarak; Spotify ve YouTube müzik platformları, size en iyi müzik ile gelir elde etme olanağını sunuyor.

YouTube Şarkılardan Para Kazanma

YouTube müzik platformu sayesinde, YouTube şarkılardan para kazanma seçeneğine sahip olabilirsiniz. Öyle ki günümüzde birçok müzik ile uğraşan kişiler, YouTube kanalı açarak yükledikleri müzik videolarından oldukça iyi paralar kazanmaktalar. Sıfırdan başlayıp yüksek sayıda aboneye sahip olarak ve çok sayıda tıklama alarak, YouTube tarafından gelir elde edebiliyorlar. 1000 tıklama üzerinden gelir elde etmeye başlayan YouTube fenomenleri, işlerini ilerleterek ayda yüzlerce dolar kazanma şansına sahip oluyorlar. Tek yapmanız gereken YouTube kanalı açmak ve müzik videolarınızı yayınlamak.

Spotify Para Kazanma

Spotify para kazanma konusu nedir? Bu program ne kadar gelir vaat ediyor? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Spotify müzik uygulaması, dünyada en çok kullanıcısı bulunan müzik platformlarının arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İçeriğinde milyonlarca müzik parçaları bulunan bu program, büyük bir ilgi görerek, çok sayıda kullanıcıya sahip olmuştur. İster bireysel ister toplu aboneliklerin bulunduğu bu programda aylık sadece 14 TL gibi bir ücret karşılığında, dilediğiniz şarkıları dinleme şansına sahip olabiliyorsunuz. Peki kendi şarkılarımızı nasıl yükleyebiliyoruz diye soruyorsanız, Yine Spotify üyeliği alarak, şarkılarınızı yüklüyor ve ne kadar çok dinlenirse o kadar çok gelir elde edebiliyorsunuz. Örneğin şu an Türkiye’deki birçok sanatçı Spotify yoluyla oldukça yüksek meblağlar kazanıyor. Tarkan, Sezen Aksu, Murat Boz, Sertap Erener gibi ünlü sanatçılar, her dinlendiğinde yüksek paralar elde edebiliyorlar. Sizler de Spotify müzik programı sayesinde, şarkılarınızı yükleyerek, dinlendikçe gelir elde edebilme şansına sahip olabilirsiniz.

Cover Yoluyla Para Kazanma

Cover yoluyla para kazanma konusu günümüzde oldukça yaygın konuma gelmeye başladı. Fakat tabi ki bu yöntemin eksi yönleri de bulunuyor. Cover yöntemi, bir başka kişiye ait şarkıların seslendirilmesiyle oluşuyor. Ancak eğer şarkının asıl sahibinin izni yok ise telif hakkı devreye girerek sizi sıkıntıya sokabiliyor. Şarkıları siz seslendiriyor olsanız bile şarkıların asıl sahibi olan kişi, size dava açabilir. Ya da telif hakkı sebebi ile videonuzu kaldırabilir, YouTube tarafından gelir elde etme özelliğiniz kapatılabilir. Cover yöntemiyle para kazanmak için mutlaka seslendirdiğiniz şarkıların sahipleri ile anlaşma sağlamalısınız. Aksi halde bu yöntem yasal değildir ve sizi sıkıntıya sokabilir.

Web Sitesi Oluşturarak Müzikten Para Kazanmak

Müzik yapanların en çok merak ettiği konulardan biri de web sitesi oluşturarak müzikten para kazanmak konusudur. Son zamanlarda müzik yayını yapmak üzerine kurulmuş birçok müzik yayın platformu bulunmakta. Fakat her biri belirli bir ücret karşılığında şarkılarınızı yayınladıkları için insanlar başka ücretsiz seçenek var mı diye sormaya başladı. Eğer komisyon vermek istemiyor, kendi müziğimi kendim tanıtmak istiyorum diyorsanız, kendi adınıza bir web sayfası satın alarak ve oluşturarak, müziğiniz hakkındaki tüm tanıtımları, siteniz aracılığı ile yapabilirsiniz. Elbette sitenizi oluştururken en başta belirli masraflar yapabilirsiniz. Fakat bu sayede komisyon ödeme problemi yaşamadan ve kendi adınıza açtığınız bir sayfada, kendi şarkılarınızı tanıtabilir, reklamını en iyi şekilde yapabilirsiniz. Web sayfanızın bulunabilirliğini sağlamak adına, müzik konularında SEO uyumlu birçok makale yayınlayabilir ve böylece web sayfanızın bulunabilirliğini de kolaylaştırabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir