Müzikler Hangi Kanallarda Yayınlanmalıdır?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müzikler Hangi Kanallarda Yayınlanmalıdır?

Günümüz sanatçıları hazırlamış oldukları şarkılarını artık evrensel düzeyde yayınlayabilmektedir. Böylelikle şarkıya tüm dünyada rahatlıkla erişilebilmektedir. Peki, müzikler hangi kanallarda yayınlanmalıdır? Bu noktada en can alıcı pay internette ve sosyal medyadadır. Çünkü sosyal medya ve haliyle internet kullanımı oldukça yaygındır. Artık istisnai durumlar ve yerler haricinde internet erişimi dünyanın her bir yerinde mümkün olmaktadır. Bu denli yaygın kullanımı da dijital müzik platformlarında yayınlanan müziklere hızlıca erişim sağlanmasına olanak tanımaktadır. Bir de bu şarkılar beğenilirse sosyal medya mecralarında paylaşılmaktadır. Bu yayılmasını oldukça hızlı bir hale getirmektedir. Hal böyle olunca hazırlanan müziklerin hangi kanallarda yayınlanması gerektiği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Şarkılarımı Nasıl Duyurabilirim

Sanatçılar için hazırladıkları şarkıları dinleyicileri ile en kolay ve hızlı yoldan buluşturmak oldukça önemli bir durumdur. Bu nedenle bir şarkıcının aklına takılan en önemli sorulardan birisi de şarkılarımı nasıl duyurabilirim sorusudur. Bu soruya cevap olarak birçok farklı yöntemden bahsedilebilir. Önceleri kaset ve ardından CD / DVD gibi araçlar kullanılırken artık bunlar pek tercih edilmemektedir. Bunların yerine daha modern ve çağdaş olan dijital dağıtım tercih edilmektedir. Böylece eserler kısa sürede hızlı bir şekilde duyurulabilmektedir.

Şarkımı Nasıl Yayınlarım

İnternet üzerinden dijital olarak dağıtılacak olan şarkılar için en önemli nokta anlaşma sağlanacak ve şarkının yayılmasını sağlayacak olan dijital müzik servisleridir. Bu aşamadan itibaren artık şarkımı nasıl yayınlarım diye kara kara düşünmeye gerek yoktur. Dijital müzik platformları şarkıların dünya çapında yayılmasını sağlayarak müzisyen ile şarkısı tüm dinleyicilerin beğenisine sunmaktadır. Birçok amatör ve profesyonel şarkıcılar artık eserlerini bu müzik dağıtım ağı ile piyasaya sürmektedir. Ayrıca en çok kullanılan birkaç sosyal medya ağlarında da eserlerini paylaşarak yayınlayabilmektedir. Böylelikle ilk çıkış anından itibaren çok kısa bir süre içerisinde hızlı bir şekilde yayılarak dinlenebilmektedir.

Dijital Platformlarda Şarkı Yayınlamak

Bir şarkının yayınlanmaya hazır hale gelebilmesi için birçok aşamadan geçmesi gerekmektedir. Hele bir de video klip çekilecekse bu süreç uzar da uzar. Fakat tüm bu zahmetlerin ardından dönüşleri güzel olursa çekilen zahmetlerin yorgunluğu kısa sürede unutulacaktır. Tüm bunların başarılı bir şekilde neticelenmesi için ciddi emek ve sabırlı gereklidir. Öncelikle eser yayınlanmaya hazır hale getirildikten sonra dijital ortamlarda yayınlanarak dinleyicilerin beğenisine sunulmalıdır. Dijital platformlarda şarkı yayınlamak birçok açıdan hem dinleyiciler hem de eser sahibi için oldukça avantajlı bir durumdur. Dinleyici muhtelif müzik uygulamaları veya internet üzerinden bu esere kolayca ulaşabilmektedir. Ardından beğenmesi durumunda sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden paylaşarak başkalarını da haberdar etmektedir. Tüm bu işlemler internet ortamında oldukça hızlı yol kat ederek eserin ve sanatçının tanınırlığı artmaktadır. Bu nedenle dijital platformlarda şarkıların yayınlanması oldukça makul ve ideal bir yöntemdir.

Radyoda Şarkı Yayınlamak

Bilinen ve çok tanına bir radyoda şarkı yayınlamak biraz tuzlu olabilir. Çünkü buralarda yayınlamak için reklam mantığı ile hareket etmek gerekebilir. Fakat bu şarkı bahsi geçen radyo kanalının dinleyici kitlesine uygun ise bu durumda çekilen masrafa değecektir. Amatör olarak müzikle uğraşılıyorsa ve büyük bir radyoda şarkı yayınlatmak için yeterince maddi kaynak yoksa bu durumda daha yerel bir radyo kanalı seçmek daha uygun olacaktır.

Albüm Yayınlamak

Yakın geçmişe kadar hayatımızda olan ve evde arabada başköşede yer alan kasetler ve CD’ler artık hızla tarih olmaktadır. Bunların yerine müzik dağıtım işi artık dijital müzik servisleri aracılığıyla olmaktadır. Artık birçok sanatçı çıkardığı şarkı veya şarkılarını buralardan yayınlamayı tercih etmektedir. Bu tür müzik servislerinde albüm yayınlamak hem daha az masraflı hem de oldukça kolaydır.

Bir şarkıyı yayınlanmaya hazır hale getirdikten sonra önemli aşamalardan birisi olan dağıtım aşamasına gelinecektir. Bu aşamada müziğin nasıl ve hangi yollarda yayınlanacağı belirlenmektedir. Artık eskisi gibi kaset vb ortamlara kopyalanarak dağıtılması pek tercih edilmemektedir. Bunun yerine internet üzerinden hizmet veren dijital müzik platformları tercih edilmektedir. Böylelikle albüm yayınlamak isteyen tüm sanatçılar şarkılarını oldukça hızlı ve daha ucuz bir şekilde tüm dünyaya duyurabilmektedir. Sosyal medyanın kullanım gücü ve paylaşım etkisi bu noktada sanatçıya büyük kolaylık sağlamaktadır. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir