Müzik Yayınlamak İsteyenler Ne Yapmalı?

  • 6 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müzik Yayınlamak İsteyenler Ne Yapmalı?

Müzik tutkunlarının en çok merak ettiği sorulardan biri de müzik yayınlamak isteyenler ne yapmalı? Sorusudur. Müziğinizin en iyi şekilde yayınlanıp, dinleyici potansiyeli ile buluşmasına olanak tanıyan birçok platform bulunmakta. Elbette iyi bir yapımcı bulup o şekilde şarkılarınızı yayınlama seçeneğiniz de var fakat bu durum biraz maliyetli. Hal böyle olunca, müzik yapmayı sevenler, müziklerini herkese duyurmak için can atanlar, bu yazımızı mutlaka okumalı. Çünkü bu yazımızda, müzik yayınlamaya dair birçok seçeneğini sizler için araştırdık ve ayrıntılarıyla derledik.

Şarkılarımı Nasıl Yayınlayabilirim?

Teknoloji geliştikçe insanlar için her durum çok daha fazla pratik ve elverişli bir hal almaya başladı. Eskiden müzik piyasasında bir şarkınızı yayınlatmak için tonlarca para ve zaman harcamanız gerekmekteydi. Bin bir çile içinde o kapıdan o kapıya müziğinizin duyulması için birçok çaba harcamak zorundaydınız. Ama şimdilerde şarkılarımı nasıl yayınlayabilirim diye soranlar için, durum artık eskisi kadar zor ve meşakkatli değil. İnternette bulunan birçok platform ve uygulama sayesinde, cüzi miktarlarda ücretler karşılığında tüm eserlerinizi yayınlama şansına sahipsiniz.

Dijital Platformlarda Şarkı Yayınlamak

Her yıl müzik dünyası birçok farklılığa uğramakta ve ciddi şekilde değişim göstermekte. Önceden bahsettiğimiz üzere eskiden çok zor olan şarkı yayınlama durumu şimdilerde oldukça basit bir duruma gelmiş bulunmakta. Yayınlamak istediğiniz bütün şarkılarınızı belirli internet platformlarında ve uygulamalarında paylaşmanız artık çok basit ve pratik.

Dijital platformlarda şarkı yayınlamak için yapmanız gereken tek şey kendinize en uygun uygulamayı seçmek. Spotify, Apple Music, Tidal ve Deezer gibi birçok internet platformu sayesinde, bestelediğiniz tüm eserleriniz güvence altında. Kendinize edinmiş olduğunuz dijital danışmanlık hizmetleri aracılığı ile bu tarz işlerinizi de müzik platformlarında yönetmeniz çok daha kolay bir hal alacaktır.

NetD Müzik Başvuru

NetD birden fazla müzik videosuna sahip geniş bir müzik platformu. Doğan Holding’in bünyesinde olan NetD müzik özellikle YouTube video platformunda birden fazla karşımıza çıkan çok yaygın müzik yayın sitesi. Hal böyle olunca birçok müzik tutkunu şarkılarını yayınlamak için NetD Müzik Başvuru konusunda ne yapabileceklerini merak etmekteler.

Öncelikle bestelemiş olduğunuz şarkılarınızı bilgisayar ortamında kaydetmelisiniz. Profesyonel bir kayıt için, elbette ki bir müzik stüdyosuna ihtiyacınız olacak. Eğer kendi stüdyonuz varsa tabi ki bu büyük bir ayrıcalık olabilir fakat kendinize ait bir müzik stüdyonuz yok ise mutlaka işin uzmanı olan müzik stüdyo şirketleriyle bir çalışma gerçekleştirmelisiniz. Kendinizi en rahat hissedebileceğiniz ortamı yakaladığınızda şarkılarınızı en iyi şekilde kaydetmeye hazırsınız.

Elbette iyi bir şarkı tek başına bir müzik yayın sitesi için eksik kalacaktır. Bunun için şarkınızın en iyi şekilde görsellik kazandığı bir müzik klibi çekimi yapmanız gerekecek. Eğer kusursuz ve dikkat çekici bir klip olsun istiyorsanız, bazı koşulları da karşılamanız kaçınılmaz. Örneğin iyi bir klip çekimi için, profesyonel bir çekim ekibi, kamera, fotoğraf sanatçı ve yönetmenlerinden destek almanız sizin için en doğru seçenek olacaktır. Böylelikle ortaya en mükemmel sonuçlar çıkararak, yayınlayacağınız müzik platformunda göze çarpmanız daha kolay olacaktır.

NetD Müzik Yayınlama Ücreti

NetD müzik yayınlama ücreti şarkılarınızın ve klibinizin süresinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Hal böyle olunca tam bir ücret rakamını belirtmek pek mümkün değil. Eskiye nazaran maliyeti daha az olan müzik yayınlama hizmetleri, emeğinizin karşılığını oldukça karşılamakta.

Müziğinizin en iyi şekilde yayınlanmasını istiyorsanız NetD müzik size en iyi şekilde yardımcı olabilecek bir müzik yayın sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Şarkılarınızın uzunluğuna göre fiyatlar konusunda size NetD müzik iletişim bölümü elbette ki yardımcı olacaktır.

Dijital Albüm Çıkarmak

Son zamanların getirdiği bazı koşullar albüm çıkarmanın ne kadar zorlaştığını gösteriyor. Hem maliyetleri hem de emek açısından çok fazla uğraş gerektirmesi, albüm çıkarmanın oldukça meşakkatli bir iş olduğu gerçeğini açıklıyor. Artık çağın yeni modası dediğimiz durum, single çıkarmak olduğundan, dinleyiciler çok şarkıdan ziyade tek şarkı olayına sıcak bakıyorlar. Bir şarkı olsun tam olsun mantığı ile artık sanatçılar da bu yönde albüm çıkarmak yerine dijital albüm niteliğinde single çalışmaları yapıyorlar.

Dijital albüm çıkarmak eskiden olan kaset ve cd gibi kavramları tamamen yıkarak, internet ortamındaki müzik çağını başlatmıştır. Hal böyle olunca her ne kadar sanat açısından bu durum bazı değerleri yok etmiş olsa da maalesef ki çağımızın gerektirdiği koşullar bu seviyeye gelmiş durumda. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir