Müzik Yayınlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müzik Yayınlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yakın bir geçmişe kadar müzik dinlemek için kaset ve CD gibi pek çok fiziki araç kullanılmaktaydı. Son yıllarda gelişen teknoloji ve internet erişimi ile birlikte bu durum epey değişti denilebilir. Her ne kadar hala CD gibi kayıtlar müzik için kullanılmakta olsa da asıl önemli pay internet ve mobil cihazların kullanımında olmaktadır.

Tüm bu gelişmeler ışığında sanatçıların aklındaki en önemli soru müzik yayınlamak için neler yapılmalıdır sorusu olmaktadır. Bunu yapabilmek için yapılacak pek çok yöntem vardır elbet. Fakat en etkili ve en iyi sonuca götüren yol ve yöntemin hangisi olduğunu bilmek önemlidir. Bu açıdan bakıldığında işinin ehli bir yapımcıya gitmek daha akıllıca olacaktır. Ya da dijital yayın yapmak için ilgili müzik şirketleri veya aracılarıyla anlaşmak yeterli olacaktır.

Şarkımı Nasıl Yayınlarım?

Bir sanatçı eserini hazırladıktan sonra şarkımı nasıl yayınlarım sorusuna cevap bulmak için uğraş verecektir. Bu noktada dijital ortamlarda eserin yayınlanabilmesi için uygun bir yapımcıyla anlaşmak gerekecektir. Çünkü dijital platformlarda şarkıların yayınlanabilmesi için mutlaka yapım ve yayın işleri ile uğraşan şirketlerle çalışmak gerekmektedir. Üstelik bunu yapmak günümüz teknolojisi ile çok daha kolay olmaktadır. İlgili yapımcıya bilgisayar veya mobil cihaz aracılığıyla internet üzerinden göndererek dinlemesi sağlanabilmektedir. Böylece yapımcı da onaylarsa artık dünya genelinde bu işle ilgili kurulmuş olan muhtelif dijital platformlarda eser yayınlanmaya başlayacaktır.

Dijital Müzik Dağıtımı

Dijital müzik dağıtımı kavramı son dönemlerde sıkça kullanılmaya başladı. Artık bir sanatçının eseri ister tam albüm ister single şeklinde olsun eskisi gibi CD ve DVD gibi ortamlara basılarak dağıtılmıyor. Aksine internet aracılığıyla hizmet veren irili ufaklı yüzlerce dijital müzik servisleri aracılığıyla kısa sürede çok daha fazla kişiye erişilebiliyor. Önceleri eserlerin dağıtımı için büyük distribütörler ve yayın dağıtımı yapan aracılara ulaşmak gerekiyordu. Özellikle müziğe yeni başlayanlar için bu durum oldukça zorluydu.

Dijital müzik servisleri ve beraberinde getirdiği dijital müzik dağıtımı ile birlikte bu zorlu süreç büyük oranda değişti ve çok daha kolay bir hale geldi. Artık müzik üretebilen hemen herkes çok daha rahat bir şekilde eserini yayınlayabilme şansına sahip olabilmektedir. Dijital müzik dağıtımı için başta Apple Music, Spotify, iTunes, Deezer, Fizy ve YouTube Music gibi platformlar olmak üzere yüzlerce yerli ve yabancı dijital müzik servisleri hizmet vermektedir.

Dijital Platformlarda Şarkı Yayınlamak

Dijital platformda şarkı yayınlamak aslında çok kolay bir iştir. Birçok yerli ve yabancı şirketler bu alanda hizmet vererek sanatçıların eserlerini hayranlarıyla buluşturmak üzere dünya genelinde yayınlamaktadır. Burada önemli olan anlaşılacak olan müzik dağıtıcısının seçilmesidir. Çünkü yayılma hızı ve başarılı bir şekilde dağıtılması bu bakıma önemlidir. Evrensel olarak müzikleri yayınlamak çok önemlidir. Fakat yayınlanmasının yanı sıra asıl geri dönüşler için hazırlıklı olmak gerekir. Yani dinleyicilere nasıl ulaştırılacak, onları nasıl etkileyecek ve yayınlanan müzik albümü veya single şarkı nasıl satın alınarak indirilecek? Dijital platformda şarkı yayınlamak tüm bu soruların cevabını oluşturup aşamalarını planladıktan sonra daha kolay olacaktır.

Radyoda Şarkı Yayınlamak

TV ve internetten önce tüm dünyada radyolar vardı. Günümüzde tahtını internete ve televizyona kaptırmış gibi olsa da dünya genelinde halen milyonlarca kişi tarafından radyo dinlenmeye devam etmektedir. Özellikle iş yeri ve araba gibi ortamlarda radyo yayınları sıkça tercih edilmektedir. Bu nedenle müzisyenler radyoda şarkı yayınlamak ve eserini hayranlarına ulaştırmak istemektedir. Uzun bir radyo reklamı belki pahalı olacaktır ama bir video klip çekip yayınlamaktan çok daha ucuza mal olacaktır. Bu nedenle özellikle amatör sanatçılar ve düşük bütçesi olan müzisyenler için radyoda şarkıyı yayınlatmak daha uygun olmaktadır.

Klip Yayınlama Ücretleri

Klip yayınlama ücretleri çok değişken bir aralıkta ve birçok kalemden oluşmaktadır. Eğer klibi çekilecek eser seslendirilmiş, aranje edilmiş, mix ve mastering yapılmış ise artık klip çekimi için hazırlıklara başlanabilecektir. Klip çekimine başlamadan evvel kurgusu ve senaryosu belirlenir ki bu da klip için en çok maliyetin tutacağı kalemlerdir. Çünkü buna göre yönetmen mekan, kamera, hareket ekipmanları, modeller ve kullanılacak diğer tüm eşyalar belirlenecektir. Sadece müzik yayınlanacaksa klip çekmeye gerek yoktur. Fakat video klip ile de çok daha fazla kişiye kolayca ulaşılabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir