Müzik Telif Hakkı

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müzik Telif Hakkı

Telif hakkı son yıllarda sıkça duymaya başladığımız kavramalardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Telif hakkı demek ürün veya hizmetin sahibine ait olduğunu gösterir ve kullanım hakkının tasarrufunun sahibine ait olduğu anlamına gelir. Müzik telif hakkı ise CD’ye basılmış veya dijital olarak hazırlanmış bir müzik eserinin sahibine ait olduğunu ve izinsiz kopyalanamayacağı ve çoğaltılamayacağı anlamına gelir. Böylelikle eser ve sahibi koruma atına alınmış olur.

Müzik eserlerinin yanı sıra daha pek çok eser için telif haklarından bahsetmek mümkündür. Görsel ve işitsel eserler bu konuya örnek olarak verilebilir. Bu tür eserlerde telif ve yayın haklarının korunması önemlidir. İzinsiz yayınlanan bir eser hakkı telif sahibinin isteği ve veya şikayeti üzerine yayından hızlı bir şekilde kaldırtılabilmektedir. Tüm bunlar sanatçının haklarını ve eseri korumak üzere yoğunlaşmıştır.

Müzik Telif Hakkı Sorgulama

Telif hakkı, kitap ve sanat eserlerinde olduğu gibi müzikte de sahiplerine bazı haklar kazandırmaktadır. Bu haklar eserin yenilenmesi, yeniden dağıtılması veya çoğaltılması, umuma açık şekilde sahnelenmesi gibi birçok kalemden oluşabilmektedir. Kısacası sanatçıyı ve eserini yasal açıdan koruyarak izinsiz kullanılmamasını sağlar. Bu nedenle telif hakkı olan eserlerin kullanılması gerekiyorsa sahibinden izin alınması gerekmektedir. Bu izinler genelde belli bir miktar ücret karşılığında olabilmektedir. Böylece elde edilen gelir sanatçıya gidecektir.

Müzik telif hakkı genelde eser sahibine aittir. Fakat bazı durumlarda bir gruba veya yükleniciye da ait olabilmektedir. Ayrıca bu hak, sahibi tarafından başkasına da devredilebilmektedir. Tüm bunların hepsi tamamen yasal bir şekilde yapıldığında geçerlilik kazanacaktır. Böylelikle bu eserleri kullanmak isteyen kişiler karşılığı olan ücreti ödemek durumunda kalacaktır. Fakat kullanılmak istenilen müziğin telif hakkının olup olmadığını araştırarak telifsiz bir müzik kullanmak tercih edilebilir. Bu durumda müzik telif hakkı sorgulama nasıl yapılacağı merak edilir. Kullanılmak istenilen müziğin açıklamalarında telif hakkının kime veya hangi şirkete ait olduğu yazar. Ya da eserin herhangi bir yerinde veya açıklamalarında © işareti veya copyright yazısı yer alır. Tüm bunlar eserin telifli olduğuna işaret eder.

Müzik Telif Hakkı Ücretleri

Müzikte telif hakkı genel olarak iki çeşittir. Birisi şarkı sözlerinin ve müziğinin telif hakkıdır. Diğeri ise orijinal ses kaydı ya da ana kayıt telif hakkıdır. Eğer bir şarkı sözü bestelenip birisi tarafından seslendirildiğinde hakları ilk ona aittir. Ardından aynı sözler telif hakkı alındıktan sonra başkaları tarafından da seslendirilip söylenirse bu seferki telif hakkı yeiden seslendiren kişi için okuduğu kısmı ve müziği ile ilgilidir. Bu durumda aynı sözleri kullanmak isteyen bir başka kişi telif hakkı için yine ilk sahibi ile anlaşmak durumundadır. Daha sonraki seslendirenler sadece kendi söyledikleri kısım kadarıyla alakalı olacaktır. Bu durumda müzik telif hakkı ücretleri de oldukça farklılık gösterecektir.

Müzik Telif Hakkı Satın Alma

Eser sahiplerinden müzik telif hakkı satın alma için birkaç adım izlemek gerekebilir. Bunlardan ilki doğrudan müzik sahibi ile anlaşma adımı olmalıdır. Bu aşamada eser sahibi ile müziğin kullanılacak kadar kısmı üzerinden anlaşma yapılır. Yani eğer sadece sözleri kullanılacaksa sözlerin telif hakkı alınabilir. Ya da müziğin bir kısmı veya tamamı kullanılacaksa buna göre bir telif söz konusu olacaktır.

Telifsiz Müzikler

Günümüzde internet erişiminin yaygınlaşması ile birlikte artık birçok şey kolaylıkla bulunabilmektedir. Hatta birçok kişi kendi hazırlamış oldukları muhtelif içerikleri video paylaşım sitelerine ve sosyal medya platformlarına yüklemektedir. Hazırlanan bu içeriklere de çoğu zaman müzik eklemek gerekmektedir. Bu noktada telifsiz müzikler kullanılması önemlidir. Aksi takdirde ilerleyen günlerde kullanılan müziklerden ötürü yasal sıkıntılar yaşanması söz konusu olacaktır. Bu nedenle internetten biraz araştırma yapıldığında telif hakkı istenmeyen pek çok müzik bulunabilecektir.

Youtube Müzik Telif Hakkı

Günümüzde dünyanın en büyük video paylaşım sitesi şüphesiz youtube olmaktadır. Günün her anında dünyanın her bir yanından binlerce video bu platforma yüklenmektedir. Burada yayınlanan videolarda kullanılan müziklerin birçoğu lisansız olarak kullanılmaktadır Bu nedenle bir süre sonra telif hakkı ihlali gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir. Bu nedenle youtube da video yayınlamak isteyenler mutlaka youtube müzik telif hakkı ile ilgili gerekli açıklamalarımutlaka dikkatlice okumalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir