Müzik Nasıl Yapılır?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müzik Nasıl Yapılır?

Müzik nasıl yapılır? Sorusuna cevap vermeden önce şu an değinmeliyiz ki, İnsan ruhuna enerji katan ve canlandıran bir besin maddesi benzetmesini yapabileceğimiz müzik, hayatımızda vazgeçilmezlerimiz arasında yer almaktadır.

İster müziğe karşı yeteneğimiz olsun veya olmasın müzik bizim için bitip tükenmeyen bir tutkudur. Kimi sadece müzik dinleyerek haz duyar kimileri ise eğer yeteneği varsa müziğini kendi yaparak müzik şevkini hayata geçirir. Her ne olursa olsun her türlü müzik hayatımızda bir köşede yerini alacaktır. Biz de bu yazımızda sizlere müzik dinlemenin yanı sıra müzik nasıl yapılır? Müzik yapabilmek için gerekli programlar gibi konulara açıklık getireceğiz.

Müzik Nedir?

Müzik nedir? Sorusunun birçok cevabı var aslında. Ama biz müzik için, doğaya, evrene ve insana ait bütün ögelerin duygusal ve içsel ezgilerle sesli olarak dışarı aktarım durumudur diye nitelendirebiliriz. Müzik herkes için farklı bir anlam içerebilir. Çünkü müzik tamamen kişisel bir olgudur ve herkes bıraktığı çağrışım çok farklı olabilir. Her şeyden önce müzik evrenseldir ve dilini, kültürünü, yaşamını bilmediğiniz bir kişiyle, müzik sayesinde aynı duyguları hissedebilirsiniz. Müziğin dil, din ve ırkla kesinlikle bir ilgisi yoktur ve asla ayrımcılık içermez. Duyguların karşılıklı olarak en iyi şekilde aktarılacağı en güzel olgudur müzik…

Müzik Yapma Yöntemleri

Eğer müzik yapma niyetinde iseniz ve müzik ile iç içe olmak istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken etkenlerden biri, iyi bir müzik dinleyicisi olmanızdır. Tarzınıza en uygun müzikleri dinlemeniz karakterinizi ortaya koyarak, nasıl bir müzik yapacağınıza dair sizlere ipuçları verecektir. Müzik evrenseldir ve her karaktere göre müzik kavramı o yönde değişecektir. Siz içinizden gelen, dinlemekten en hoşlandığınız ve asıl siz olan kişiyi yansıtan müzik tarzını seçerek o yönde müzik yapmalısınız. İşte o zaman müziğiniz saygı duyulmaya açık hale gelecektir.

Müzik yapma yöntemleri olarak örnek verebileceğimiz bir diğer konu ise, canlı müzikleri dinlemeniz yönündedir. İster sokakta söyleyenleri dinleyin ister konsere gidin, isterseniz de bir operaya… Hepsi birer seçenek olabilir. Ama buradaki en önemli nokta, kaliteli müzik yapanları bulmanız ve onları dinlemenizdir. Kulağınıza gelen en güzel notalar sizi hayalinize doğru giden bir yola götürecektir.

Müzik Yapma Programları

Müzik yapma programları konusunda en iyi örnekleri sizler için madde madde açıklıyoruz;

1.    GarageBand

Bu uygulama ile elinizde bulunan tablet, telefon ve bilgisayarınız sayesinde istediğiniz tarz müziği yapabilir, adeta evinizde müzik stüdyosu kurmuş kadar başarılı müzikle yapabilirsiniz. Programın içeriğinde bulunan geniş bir ses yazılımı ve önceden kaydı yapılmış birden fazla enstrüman müzikleri sayesinde dilediğiniz müziği yapabilme şansına sahip olabilirsiniz.

2.    Tracktion T7

İçeriğinde milyonlarca şarkının ve müziğin bulunduğu Tracktion T7 aynı zamanda müzik geliştirici birçok eklentiye de sahip. Özgür müziğin tadını çıkaracağınız en iyi programlar arasında yer alan bu uygulama müzik tutkunları için müthiş bir seçenek.

3.    SoundBridge

Eğer müzik dünyasında yeniyseniz ve öğrenmeniz gereken etkenlerin başındaysanız, SoundBridge tam size göre. Üstelik ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu uygulama, sınırsız müzik ve ses dosyalarını sizlere sunarak, en iyi müziği yapmanız konusunda sizlerin ayrılmaz bir parçası olacak.

Rap Müzik Nasıl Yapılır?

Rap müzik yapmadan önce yapılması gerekenlerin en başında, sesin iyi ayarlanması ve hazır durumda olmasıdır. Direkt yüksek sesle söylemeyin. Öncelikle sesinizi ayarlayabilmek ve açılmasını sağlamak için yavaşça ses tellerinizi açın. Yine öncesinde boğazınızı yumuşatacak sıcak bir şeyler için ki, ses telleriniz şarkı söylemek için hazır hale gelsin.

Rap müzik nasıl yapılır? Sorusuna yardımcı olacak diğer bir etken de seçtiğiniz mikrofonun kalitesidir. Müzik kaydı yapmanın en önemli anahtarı mikrofondur ve seçtiğiniz mikrofonun özelliği kısıtlıysa, ses kalitenizi etkileyerek müziğinizin doğru şekilde aktarılamamasına sebep olabilir.

Bunun yanı sıra rap müzik yaparken frekans ayarlarını düzgün yapmanız gerekir. Elbette bu ayarları sıfır sıkıntı ile yapmak biraz zordur fakat müzik kulağınız varsa, frekans aralığını daha kolay belirleyebilirsiniz.

Alternatif Müzik Yapanlar

Alternatif müzik yapanlar dünya genelinde oldukça fazlalaşmış durumdaMüzik literatüründeki anlamı tam netleşmemiş olsa da farklılaşmayı başaran ve müzik dünyasında yer edinen her türlü müzik alternatif müziğe giriyor. Bu konuya örnek olarak, Brek, TKO, Nova Norda, Akkor, The Kites gibi dünyaca ünlü alternatif müzik yapan müzisyenleri gösterebiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir