Müzik Klibi Nasıl Çekilir?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 6 min read

Müzik Klibi Nasıl Çekilir?

Günümüzde müzik dünyasında olan sanatçılar yapmış oldukları müziklerini dinleyiciler ile bir şekilde buluşturmak ve kendilerini onlara anlatmak durumundadır. İster amatör ister profesyonel bir şekilde müzik yapanlar bu eserlerini klip çekerek kitlelere ulaştırabilmektedir. Hazırlanan klipleri başta televizyon kanalları ve sosyal medya platformları olmak üzere birçok mecrada yayınlanarak hayranlarına ulaşabilmektedir. Bu da kısa sürede izlenerek tanınmasına yardımcı olmaktadır. Anlaşılacağı üzere klipler son derece önemli bir metadır. Bu denli önemli olan bir müzik klibi nasıl çekilir biraz ondan bahsetmekte fayda var. Klibin çekim öncesi, çekim esnası ve çekim sonrası gibi birçok aşaması adım adım aşılarak ilerleme sağlanmalıdır. Böylece kısa sürede büyük kitlelere ulaşarak başarı yakalamak mümkün olacaktır.

Klip Çekimi Nasıl Yapılır?

Klip çekiminde en önemli unsurların başında kurgu, senaryo, müzik ve oyuncular gelmektedir. Ardından çekim yapılan mekan ve ışıklandırma gibi unsurlar gelmektedir. Tüm bunların başarılı bir şekilde bir araya getirildiği klipler kısa sürede beğenilerek çok sayıda kişiye ulaşacaktır. Peki, başarılı bir klip çekimi nasıl yapılır? Genel anlamda prodüksiyon tamamlandıktan sonra sıra klip çekimine gelir. Buraya kadar sanatçının söz, beste ve müzik çalışmalarını yapıp aranje ve mastering adımlarını tamamlamış olması gerekir. Klip çekimi ise bu aşamadan sonra gelmektedir.

Klip çekimine başlanmadan evvel sanatçı ve klip yönetmeni bir araya gelerek bir toplantı düzenler. Yapılacaklardan bahsederek karar alırlar. Ardından klibin kurgusu ve senaryosu kabaca belirlenir. Mekan da belirlendikten sonra model ve kostüm değerlendirmeleri yapılarak kamera ve ışık gibi aksesuarlar ayarlanır. Son olarak klip çekimi tamamlanır ve montajı tamamlanarak hazır hale getirilir. Böylece klip nasıl çekilir sorusu cevabını bulmuş olur.

Klip Çekimi Kim Tarafından Yapılır?

Profesyonel klip çekimleri için mutlaka uzman kişi ve firmalarla çalışmak gerekir. Normalde 5-10 dakika kadar kısa bir süresi bulunan klipler için belki de günlerce çekimler yapılması gerekebilir. Tıpkı bir sinema filmi çekimi kadar önemli ve zorlu bir süreçtir. Bu nedenle uzman bir kadro ile çalışılması önemlidir. Klip çekimi kim tarafından yapılır sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Çekim ekibinin içinde işinin ehli birçok kimse yer alır. Bunlar genel olarak yönetmen, ışık, görüntü ve ses ekibi, malzemeciler ve diğer yardımcı kişiler olmaktadır.

Klip Çekiminde Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir?

Video klipler profesyonel bir ekip tarafından çekilmelidir. Bu ekibin kullanacağı araç gereçler de profesyonel olacaktır. Günümüzde en çok tercih edilen video formatı HD veya Full HD olmaktadır. Ortalama bir maliyet için bu kalitede çekimler yeterlidir. Fakat daha yüksek kalite ve çekimler için en az 4K ve üstü RAW (ham, henüz işlenmemiş) kayıt yapabilen saniye başı poz çekebilme değeri fazla olan profesyonel kameralar ve aksesuarlar gereklidir. Kameraların yanı sıra klip çekiminde kullanılan ekipmanlar mekana ve klibin senaryosuna göre belirlenecektir.

Telefonla Nasıl Klip Çekilir?

Müzik klibi çekmek uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu yola çıkıldığında sürecin tamamlanabilmesine kadar epey bir zaman geçecektir. Bu nedenle sabırlı olmak ve sebat etmek elzemdir. Ve de oldukça fazla paralar harcamak gerekebilir. Fakat herkesin bu maliyeti karşılaması elbette mümkün değildir. Özellikle amatör sanatçılar için bu maalesef bir hayaldir. Ama bu parası olanların klip çekebileceği, olmayanların ise çekemeyeceği anlamına gelmiyor. Bu aşamada karşımıza cep telefonları çıkıyor. Son yıllarda cep telefonu ile çekilip beğenilerek hızla yayılan pek çok müzik klibi görmekteyiz. Bu da teknolojinin bizlere sunduğu sayısız güzelliklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Telefonla klip çekmek için birkaç önemli noktaya dikkat etmek yeterli olacaktır. Bu püf noktalarını şöyle sıralayabiliriz:

–        Telefon tripod veya benzer bir şey ile sabitlenmeli

–        Tüm çekimler yatay olarak çekilmeli, telefon dik konumda çekim yapılmamalı

–        Mekan olarak sesin yankılanmadığı yerler tercih edilmeli

–        Kulaklık kullanılacağı zaman kablosuz kulaklıklar tercih edilmeli

–        Klima gibi uğultu çıkaran cihazlar çalışıyorsa çekim süresinde kapatılmalıdır.

Telefonla Klip Çekim Teknikleri

Günümüzde sosyal medya başta olmak üzere birçok platformda video klipler yayınlanmaktadır. Profesyonel veya amatör olarak müzikle uğraşan birçok kimse artık telefonları ile çekimler yaparak yayınlamaktadır. Siz de bunlar gibi bir klip hazırlamak istiyorsanız aşağıda bahsedilen telefonla klip çekim tekniklerini mutlaka dikkate almalısınız.

–        İlk olarak kameranın lensi güzelce temizlenmeli

–        Kameranın çekim yapılacak mekana uygun olarak gerekli ayarlamaları yapılmalı

–        Yer yer yavaş çekim modu kullanılarak farklı açılar hazırlanmalı

–        Çekimleri titretmemek için tripod veya benzeri bir sabitleyici kullanılmalı

–        Arkaplan ve ışıklandırmalar için birkaç farklı açı denenerek en uygun olanları seçilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir