Müzik Klibi İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

MÜZİK KLİPİ İÇİN GEREKLİ EKİPMANLAR NELERDİR?

Müzik klip çekimi profesyonel olan ekipmanlar yardımıyla çekilmelidir. Günümüzde genellikle müzik klipleri Full HD çözünürlüğü ile yayınlanmaktadır. Ancak 4K ve üzeri çözünürlüğe sahip, RAW kullanarak kayıt yapabilen saniye başında da pozlama değerleri yüksek olan profesyonel kamera ve aksesuarları ile çekim yapılmalıdır. Müzik klip çekiminde ekipmanlar aslında çekilecek olan mekana göre farklılık göstermektedir. 

Klip Çekimleri Kim Tarafından Yapılmaktadır?

Müzik klip çekimler bu işte uzman olan kişiler tarafınca yapılmalıdır. Tıpkı film çekiminde olduğu gibi görüntü yönetmeni, ses yönetmeni ve ışık yönetmeni ile birlikte yapılmalıdır. Bu uzman kişiler tarafından çekim yapılması hem içerik kalitesini arttırmaktadır hem de çekim için ayrı bir masraf yapmanızın önüne geçmektedir.

Klip Çekim Fiyatları Ne Kadardır?

Klip çekimi fiyatları sabit olmamaktadır. Belirli olarak bir metanın bulunmadığından dolayı paket fiyatı da vermek anlamsızdır. Klip çekim fiyatlarını belirlemekte temel olan unsurlar vardır. Bunlar;

  1. Müzik klipi için hazırlanması gerekli olan senaryolar
  2. Çekimlerde kullanılması gerekli olan oyuncu veya model
  3. Çekimlerin yapılması gereken mekanlar
  4. Kullanılması gereken ekipmanlar (kamera, sliderlar, dronelar, ışık ekipmanları, kayıt cihazları)
  5. Çekim yapımında görevli olan ekip (yönetmen, görüntü ve ışık yönetmeni, ses yönetmeni, set ekipleri, saç, makyaj ve kostüm ekipleri gibi)
  6. Çekimlerde kullanılması gerekli olan araçlar, malzemeler, eşyalardır.

Bu durumlar film çekim maliyetlerini yüksek oranda etkilemektedir. Örneğin çok tanınmış bir model kullanırsanız kliplerinizin akılda kalması artacaktır. Ancak daha önce duyulmamış biri ile çalışmak klipinize bir anlam katmayacaktır. Doğru fiyat ve bütçenin oluşturulması için öncelikle müzik klipi senaryosunu oluşturmak gereklidir. Bu sayede de doğru fiyat oluşturulmuş olur. 

Klip Çekimi Nasıl Yapılır?

Profesyonel olarak bu sektörde çalışan veya bu sektörde amatör olan kişiler oluşturdukları şarkıları duyurmak için büyük emek sarf ederler ve bir kliplerinin bulunmasını, yazdıkları şarkıların hikayelerini anlatmak isterler. Müzik yapan ve oluşturan kişilerin klip çekimlerini gerçekleştirmeden öncesinde nasıl bir klip istediğini düşünmesi gereklidir. Bir hikaye klipi mi yoksa bir hareket yani performans klipi mi çekmek istediğini öncelikle sorgulamalıdır. Ayrıca bu her iki klip türü de harmanlanıp da çekile de bilmektedir. Klip içerisinde olması gereken veya kullanılması gereken dekorasyonlar, ekip kadroları, ekipman, dansçı veya oyuncular, renkli ışık sistemleri renklendirmek amacıyla, makyöz ve bunlar gibi daha birçok detay da klip için ayırmanız gereken bir bütçe için doğru orantılıdır. Tabi her şeyin en kaliteli ve en iyisini de isterseniz bu fiyat yine hayliyle artacaktır. Aynı zamanda bu oluşturmuş olduğunuz şarkı ve klipleri dijital programlarda da duyurabilirsiniz. 

Klip çekimi için ilk başta elinizde güzel özgün bir şarkı sözleriniz bulunmalıdır. Ayrıca şarkı sözlerini de yazarken klişelerden çıkmalısınız. Daha sonra bu şarkınızın demo kısmını yani besteleme kısmını oluşturmalısınız. Besteleme kısmını kendiniz evde de çekim yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra aranjör arama kısmına sıra gelmektedir. Aranjörler müziğiniz de hangi ekipmanların kullanılması gerektiğine karar verirken aynı zamanda bestenizin notalandırılmasını da yapmaktadır. Şarkınızı en başından düzenlemektedir. En ince ayrıntısına kadar nerde girilmesi gerekli olduğu parçanızın giriş, gelişme, sonuç ve nakarat kısımlarında nelerin söylenmesi gerektiğine kadar derin bir çalışma yapılmaktadır. Aranje etmek kısmı gerçek olan enstrüman yardımlarıyla yapılabildiği gibi bilgisayar ortamında da yapılabilmektedir. Daha sonra bu kayıtlar mix yapılarak birleştirilir. Şarkının parçalarını bir bütün haline getirir. Ve son olarak bir mastering yapılır. Mastering de şarkınızın her ortamda eşit bir kalite de dinlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca şarkınızda hangi enstrümanın hangi yerde baskın veya arka planda olacağına karar verilmektedir. Daha sonra son rötuşlar yapılır. Bütün bu aşamalar bittikten sonra elinizde şarkınız bulunur. Bu şarkıyı duyurmak için iyi bir klipe ihtiyacınız vardır. Bu senaryoya karar verirken şarkı sözleri ve şarkınızın melodisinden yararlanmalısınız. Şarkınızın ritmine uygun olacak şekilde bir senaryo oluşturulmalıdır. Daha sonra hangi mekanda hangi yerin çekileceği bu mekanlarda hangi ekipmanların kullanılması gerektiği planlanır ve klip çekimi aşamasına geçiş yapılmaktadır. 

Klipinizi oluşturduktan sonra bu klipi duyurmakta oldukça önemlidir. Dijital platformlarda, sosyal medya hesapları aracılığı ile duyurabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir