Müzik Dinlemenin İyi Yanları Nelerdir?

  • 6 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müzik dinlemenin iyi yanları nelerdir? sorusunun cevabı oldukça fazla etkenden oluşuyor. Çünkü müzik, başlı başına insan ruhunu dinlendiren, sakinleştiren ve enerji katan bir olgudur aslında. Farklı tarz ve kategorilerde olan müziğin, her yapıdaki insana özel bir ezgisi mutlaka bulunur.

Sürekli Müzik Dinleyen İnsan Psikolojisi

Şöyle çevremize ve insanlara bir baktığımızda, birbirinden farklı karakterler görürüz. Sürekli müzik dinleyen insan psikolojisi müzik dinlemeyenlere oranla daha yüksek motivasyon içermektedir.

Müzikle uğraşan insanlara baktığımızda, aradaki farkı mutlaka görürüz. Çünkü müziğin insan ruhuna ve bedenine işleme özelliği bulunduğundan, duyguları ve hassasiyetleri ortaya çıkararak, insan beynini ve ruhunu inanılmaz derecede geliştiren ve rahatlatan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzmanların araştırmaları sonucunda, hastane yoğun bakım servislerinde yatan hastaların en sevdiği müzikleri dinletilerek, yoğun bakımın verdiği sıkıntıdan daha çabuk kurtulduklarını kanıtlamışlardır. Kişilerin önceden sürekli dinlemekten hoşnut kaldıkları müzikleri duyduklarında, kaygı ve streslerinden uzaklaştıklarını gözlemleme şansına sahip olmuşlardır. İşte müziğin insan psikolojisine böyle olağanüstü katkıları bulunmaktadır.

 

Müziğin Dikkate Etkisi

Yine uzmanların yaptığı araştırmalar doğrultusunda, enstrümantal tarzda dinletilen müziklerin, insan bedeni ve özellikle beyni üzerinde çok fazla olumlu etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle gençlere dinletildiğinde, derslerinde ve mevcut işlerinde daha başarılı ve soğuk kanlı oldukları gözlemlenmiştir.

Bunun yanı sıra, insan ruhunu rahatlatan tarzda müzikleri dinleyen genç bir grup ile tamamen karamsar bir müziği dinleyen diğer bir genç grubun arasındaki olağanüstü fark ortaya çıkarılmıştır. İç açıcı müziği dinleyen taraf işini eksiksiz bir motivasyonla bitirirken, diğer karamsar müzik dinletilen grup ise hatalarla dolu bir iş ortaya çıkarmıştır. Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi, dinlenilen müzik tarzının müziğin dikkate etkisi konusunda büyük bir önemi bulunmaktadır.

Klasik Müzik Dinlemenin Faydaları

Klasik müzik, insan ruhunun dinginleşmesine olanak sağlayan müzik tarzları arasında yer alır. Klasik müzik dinlemenin faydaları konusunu şu şekilde açabiliriz;

–        Klasik müzik dinlemek, insan ruhunda rahatlık ve ferahlık hissi uyandırdığından, stres faktörü konusunda olumlu yönde etkisi bulunmaktadır.

–        Günlük hayatınızda yapmakta olduğunuz işler esnasında klasik müzik dinlemeniz, motivasyonunuzu arttırarak, size daha verimli bir iş ortaya çıkarabilmenize olanak tanır.

–        Müziğin insan ruhuna etki ettiği kadar insan beynine de etkileri düşünüldüğünde, klasik müzik dinleyen kişilerin çok daha iyi bir hafızası olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor. Mühim bir konuyu veya sunumu ezberlemek için uğraşıyorsanız, mutlaka klasik müzik dinleyerek bunu yapın. Klasik müziğin beyne giden hafıza kanallarına etki ettiği tespit edildiğinden, hafıza konusunda bu şekilde daha başarılı olabilirsiniz.

–        Klasik müzik depresyona karşı tamamen savaş açarak, bu kötü hastalığı hayatınızdan tamamen çıkarıyor.

–        Uyku düzeninize yardımcı oluyor ve rahat bir uykuya dalma sürecini hızlandırıyor

–        Yaratıcılık konusunda büyük katkılar sağlayan klasik müzik, her dinlenildiğinde ufkunuz daha da açılıyor ve yaratıcılık kabiliyetiniz artıyor.

Müzik Dinlemek Beyni Yorar Mı?

Müzik dinlemek beyni yorar mı? Sorusunun cevabını birkaç aşamada vermemiz mümkün. Elbette ki her şeyin fazlası zarar sözünün boşuna söylenmediğini biliyoruz. Hiç dinlenmeden sürekli müzik dinlemek de elbette beyni yorma sorununa yol açabilir. Her konuda olduğu gibi, müzik dinlemenin de belirli sınırları olmalı. Özellikle yüksek sesle dinlenilen sert müzikler, beyni aşırı zorlar ve kulak zarı problemlerine bile yol açabilir.

Bedenimizin ihtiyacı olan kadar müzik dinlemek, bize çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Özellikle motivasyon açısından etki edecek sakin ve dinlendirici özellikte müzikleri dinlersek, sağlığımız açısından da daha uygun bir tercih olabilir.

Gece Uyurken Müzik Dinlemek Zararlı Mı?

Geceleri uyku problemi çekenler varsa, kesinlikle yatıştırıcı müzikler dinlemelerini tavsiye ediyoruz. Gece uyurken müzik dinlemek zararlı mı? diye soruyorsanız, bunun cevabı olarak elbette ki seçtiğiniz müziğin orantısına göre yanıtlamamız mümkün olabilir. Yani, gece uyumadan önce uzmanların tavsiyesi, sakin ve dinlendirici müziklerin dinlenilmesi gerektiği yönünde. Yavaş müziğin ağırlığı beyne etki ederek, uykuya sebep olan kanalların açılmasını sağlıyor ve sonuç olarak sizi rahat bir uykuya sevk ediyor.

Jazz Müzik Dinlemenin Faydaları

Jazz müziğin en önemli özelliği, insanlara keyif ve mutluluk veren bir müzik tarzı olması. Jazz müzik, Amerika’da siyahi kölelerin moral bulması amacıyla ortaya çıkan bir müzik türü. Durum böyle olunca, Jazz müzik dinlemenin faydaları da apaçık gözler önüne seriliyor. Jazz müzik, insan mutluluğuna odaklanarak, insan beyninde oluşan ve vücuda yayılan stres olgusunun tamamen kaybolmasına olanak sağlıyor.