Müzik Dağıtım Süreci

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Müzik Dağıtım Süreci

Sanat camiasında yer alan müzisyenler için en önemli hususlardan birisi müzik dağıtım süreci olmaktadır. Çünkü hazırlanmış olan eserin dinleyicilere kadar ulaşması bu süreç çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu süreç ne kadar başarılı ve hızlı olursa şarkı ile dinleyicileri o kadar kısa sürede buluşacak demektir.

Yakın zamana kadar müzik eserlerinin dağıtımı için kaset, CD ve DVD gibi fiziki basım araçları kullanılmaktaydı. Son yıllarda ise bu araçlar yerini hızlı bir şekilde teknolojik yeniliklere bırakmaya başladı. Özellikle dijital müzik dağıtımı bu noktada hızla gelişmektedir denilebilir. Artık sanatçılar kaset ve CD gibi ortamlarla uğraşmak yerine şarkılarını dijital müzik platformlarında yayınlayarak dinleyicilerinin beğenilerine sunmaktadır. İnternet erişiminin ve kullanımının yaygınlaşmasının bundaki payı oldukça büyüktür. Dijital müzik servislerine yüklenen bir şarkı sosyal medya platformlarının da yardımıyla dünya genelinde hızla yayılabilmektedir.

Müzik Dağıtım

Bir şarkıcının en çok önem verdiği hususlardan birisi müzik dağıtım aşamasıdır. Çünkü hazırlanan şarkı veya albümler yayınlanmadığı sürece kimsenin ruhu duymaz adeta. Bu nedenle müzik dağıtımı büyük önem arz etmektedir. Son yıllarda hızla gelişen teknoloji müzik dünyasını da etkisi altına alarak kendine ayak uydurmayı başardı denilebilir. Yani artık sanatçı eserini yayınlamak ve dağıtmak için internet hizmetini daha çok kullanmaya başladı. İnternet aracılığıyla müzikseverleri ve sanatçıları buluşturan ve adına kısaca dijital müzik platformları denilen ortamlar ile artık şarkılara daha hızlı erişilebilmektedir.

Dijital Müzik Platformları

Müzik dağıtım süreçlerinde artık eski alışkanlıklar pek tercih edilmiyor. Teknolojik gelişmeler beraberinde birçok kolaylığı hayatımıza soktuğu gibi müzik dünyasını da buna ayak uydurmayı başarmaktadır. Hal böyle olunca artık birçok eser fiziki olarak basılıp dağıtılmak yerine internet üzerinden dinleyicileriyle buluşturulmaktadır. Tam da bu noktada dijital müzik platformları ortaya çıkmaktadır. Bu platformlar artık fiziki dağıtım süreçleri ile uğraşmayıp teknolojik imkânlardan faydalanmaktadır. Sanatçının hazırlayıp kendisine teslim ettiği veya doğrudan internet üzerinden yüklediği eserlerini kendi web siteleri başta olmak üzere birçok müzik sitesinde yayınlamaktadır. Dünya genelinde yerli ve yabancı herkesin erişebildiği bu içerikler artık dinleyicileri tarafından tıklanmayı beklemektedir.

Önceleri fiziki müzik dağıtıcılarına ihtiyaç duyulurken günümüzde bu yöntem artık pek tercih edilmemektedir. Artık dijital müzik dağıtıcıları tercih edilerek şarkılar dünyanın dört bir yanına dağıtılmaktadır.

Dijital Müzik Distribütörleri

Dijital müzik distribütörleri yasal olarak hakları sanatçıda olan eserlerin sanatçı veya aracı şirketler ile yapılan anlaşma neticesinde internet üzerinden yayınlayan kuruluşlardır. Günümüzde neredeyse her albüm fiziki olarak basılmak yerine bu dağıtıcılarla anlaşarak artık internetten dağıtılmaktadır. Gerekli yasal düzenlemeler çerçevesinde hem sanatçı için hem de eseri için gerekli olan güvenceler sağlanmış durumdadır. Bu nedenle şarkıcılar şarkılarını bu platformlarda yayınlatma konusunda rahat olabilirler. Daha çok aracı bir müzik şirketi veya yapımcı vasıtasıyla dijital müzik distribütörleri ile gerekli olan anlaşmalar yapılabilir. Anlaşmanın ardından milyonlarca yerli ve yabancı şarkının yer aldığı bu piyasada anlaşılan sanatçının şarkısı da yer alacaktır.

Dijital Platformlarda Şarkı Yayınlamak

Dijital platformlarda şakı yayınlamak artık oldukça kolaydır. Amatör veya profesyonel olarak şarkı çıkaran kişiler dijital olarak şarkılarını yaymak için müzik şirketleri veya yapımcılarla anlaşıyor. Onlar da kendi anlaşmalı oldukları dijital müzik servisleri aracılığıyla yayınlanması istenilen şarkıyı yayınlatıyor. Böylelikle şarkıcı yayınlanmasını istediği eserini internet üzerinden dağıtarak dinleyicilerine ulaştırabiliyor. Yapılan anlaşmalara göre sanatçılar buradan elde edilen gelirlerde şarkının dinlenme ve indirilme gibi oranlarına bakılarak payına düşeni alacaktır. Böylelikle sanatçının hakkı olan para sanatçıya verilecektir. Tüm bu süreçler tamamen yasal olup

Dijital Müzik Dağıtım Şirketi Kurmak

Son yıllarda ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de dijital müzik platformları giderek büyüyen bir hal almaktadır. Adeta dev bir pasta gibi düşünülebilen bu camiada yer almak isteyen girişimciler dijital müzik dağıtım şirketi kurmak için birbiriyle yarışmakta denilebilir. Bir kısmı gerekli altyapı ve hazırlıkları tamamlayamadığın için hedefe ulaşamazken büyük şirketler ise farklı isimlerde birçok dijital müzik servisi kurarak hizmet vermeye başlamıştır. Dünya çapında yerli ve yabancı milyonlarca şarkı bu platformlarda yer alarak dinleyicileriyle kolayca buluşabiliyor. Dijital müzik dağıtımı şirketi için gerekli izinlerin alınmasının ardından artık müzik dağıtımı için hiçbir engel kalmamış olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir