Mix Master Nedir, Nasıl Yapılır?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Mix Master Nedir, Nasıl Yapılır?

Her müzik için Mix olmazsa olmaz bir konudur. Mix müzik, müzisyen ve dinleyiciler için son derece önemlidir. Bir parçanın Mix’inin iyi olması, o parçanın daha çok dinlenmesine yardımcı olur. Bu konuda Mix Master devreye girer. Dinleyici için enstrümanların eşit olması, uyumlu olması ve şarkının berrak duyulması son derece önemlidir. Mix ve diğer bütün şarkı yapım işlemleri bir şarkının dinlenmesi adına önemlidir. Bir şarkı çok dinleniyor ise Mixi iyi bir haldedir demektir. Mix Master bir şarkıda, bütün unsurların birbiriyle dengede olmasıdır. Sesin akışında, düzeyinde ve durumunda bir müdahale sırasıdır. Ses tonu, sesin pürüzsüz olması ve şarkınınn dinamik yapısı bu yapılır. Mix şarkının tamamen çıkmadan önce bütün ayarlarının ve özel yerlerinin düzeltilmesi üzerine yapılan bir iştir. Ancak mix işleminin tamamen uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Mix işleminden sonra, mastering işlemi yapılır. Bazı durumlarda mastering, mix sırasında yapılabiliyor Mastering içerisinde de sesler eşit bir hale getirilerek son aşaması yapılır. Kişilerin net, berrak ve iyi bir şekilde müziği dinlemesi için bu işlemlerin yapılması gerekir.

Bir Müzisyen İçin Mix Nedir?

Mix bir denge meselesidir. Ancak bu sadece tek bir müziğin dengesi değildir. Birçok farklı dengeyi Mix Master içerisinde bulundurur. Şarkı içerisinde bulunan müzik aletlerinin dengesi son derece önemlidir. Bu denge eserin, kalitesini ortaya koyan unsurlar arasında yer alır. Ses, denge ve pozisyon şarkı için son derece önemlidir. Şarkının fx dengesi olması gerekir. Eserin tarzının, sesinin ve müzik aletlerinin nasıl duyulması gerektiği son derece önemlidir. Mix sırasında ve mastering sırasında bütün bu dengeler sağlanır. Özellikle sıfırdan oluşan projeler için bu durum çok önemlidir. Bass’ın, gitarın, piyanonun, kemanın ve diğer bütün aletlerin nerede durduğu büyük bir değer taşır. Seslerin panoramik olarak nerede bulunması gerektiği, bileşenlerinin nerede bulunduğunu ayarlamak gerekir. Mix işlemi tüm bunlar düşünülerek yapılır. Tüm şartlara ve gerekliliğe uygun bir şekilde Mix hazırlanır. 

Audio Mixing Nedir, Nasıl Yapılır?

Mixing, hazırlanan bir parçanın belirli özel programlardan hazırlanması ile seslerin özel elementler ile işlenmesidir. Process, EQ ve Compression gibi durumlar, işlenerek hazırlanır. Mix sonrasında genel olarak bu işlem uygulanır. Mix Master olan kişiler bu işlemi çok doğru bir şekilde yapar.

Mastering Nedir?

Mix Master işlemi bittikten sonra, mastering işlemi yapılır. Bu aşamada daha ne kadar parça geliştirilebilir, neler eksik veya neler eklenmeli anıdır. Bu aşamada, mix işlemi biter sesler ve parça içerisinde ki müzik aletleri bir uyum haline gelir ve son dokunuşlar yapılmaya başlanır. Ekstra uyum dışı bir durum olması halinde, tekrar bir düzenleme yapılabilir, parça kusursuz bir hale getirilmeye çalışır. Özellikle bu işlemin mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. WAV çıktısı alındıktan sonra tekrar düzenleme yapma durumudur. Tamamen eserin son dokunuşları bu işlem sırasında yapılır. Dünya çapında bulunan bütün standartlar eksiksiz olarak uygulanır.

Mastering Nasıl Yapılır?

Mix Master kadar önemli olan durumlardan biri de Mastering işlemidir. Mastering işlemi bir parçanın çıkmadan önce bütün gerekli olan işlemlerinin yapılmasıdır. Bu işlem sırasında, işlemi yapacak olan kişinin profesyonel olması son derece önemlidir. Tamamen yaratıcı, hayal gücü gerektiren ve teknik bilgi isteyen bir süreçtir. Mix’ler çeşitli zaman içerisinde yapılır. Mix mühendisleri tarafından bu işlemlerin yapılması gerekir. Şarkıda oluşan ses ve renk farklılıkları Mix Master ile yok edilir, şarkı kusursuz hale getirilir. Mastering sırasında ise bütün şarkılar dengelenebilir. Bu bazen albümler için veya iki, üç parçalık şarkılar içinde tercih edilebilir. Mastering işleminin en önemli noktası, dinleyicinin herhangi bir problem yaşamadan parçayı dinleyebiliyor olmasıdır. Mix Master kadar bu işlemde büyük bir önem taşır. İyi bir mastering yapılmaması halinde, şarkının ses düzeyi sorunlar olabilir. Mastering yapılacak olan programın kalitesi, işlem yapan kişinin profesyonelliği büyük bir önem taşır. Mastering yapımında ki en büyük amaç rock, klasik, pop veya rap şarkısı olsa bile bu şarkıların CD yada internet ortamında kusursuz bir şekilde dinlenmesini sağlamaktır. Sizde profesyonel bir şekilde Mix Master ve mastering yardımı almak için bizlerle iletişime geçebilir, profesyonel olarak şarkılarınızı hazırlayabiliriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir