Mix Master Aşamaları Nelerdir?

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

MİX MASTER AŞAMALARI NELERDİR?

Stüdyo kayıtları bitmiş olan eserlerinize mix ve master yapmanız gereklidir. Eğer albüm işleri yapmakta iseniz, müziğe meraklıysanız profesyonel mix master ile iyi bir ses elde etmek zorundasınız. Demo kayıt yapıyorsanız ve bu demo kayıtlarda başarılı iseniz eğer ciddi ekipmanlara pek de ihtiyacınız bulunmamaktadır. 

Mix yapmak; şarkıda bulunan tüm sesleri, demo kayıtları bir araya getirerek daha iyi dinlenebilir bir müzik oluşturmaktır. Kanal seviye düzenlemeleri ve ayarları, EQ, kompresör ve aynı zamanda reverb gibi efektler kullanarak da şarkınızı bu efektlerle zenginleştirerek daha cazip ve dinlenebilir bir hale getirebilirsiniz. Mix yapmak aslında puzzle parçalarını eksiksiz birleştirmek gibidir. Şarkının parçalarını, seslerini ve kayıtlarını bir araya getirirken aslında bir bütün oluşturup o şarkını dinlenmesine yardım ediyorsunuz. Mix oluşumunu bitirdiğiniz zaman da şarkının doğru bir şekilde duyulmuş olduğuna ve aynı zamanda mix yaptığınız parçada da müzikal olarak da eksik olmadığına yani ekleme çıkarmanın da gerekli bulunmadığını da karar kılmış oluyorsunuz. Mixlerin ne kadar süreceği parçadan parçaya hatta sözlerden sözlere bile değişmektedir. Kimi zaman bir parça üzerinde mix 1 hafta sürebilirken kimi zaman ise aylarca bile sürebilmektedir.

Masterig, müziğe yapmış olduğunuz son sihirli dokunuştur aslında son bir rötuştur. Temel olan anlamda yani ilk aşamada ilk şarkı bangır bangır bir yüksek seviye de ve yalın bir düzlemde olurken ikinci parçanın zor olarak duyulmadığından da emin olunmalıdır. Yani tüm parçalarınız da aklınızda olan seviyelere uygun ve eşit olacak bir şekilde düzenlenmelidir. Mastering parçaya müzikal bir ses ve nota gibi şeyler nadir olarak eklenmektedir.

MİX ŞARKILARI NASIL ETKİLER?

Mix yapılması; şarkıda bulunan tüm sesleri, demo kayıtları bir araya getirerek daha iyi dinlenebilir bir müzik oluşturmaktır. Mix oluşturmak aslında parça da bir bütünlük oluşturmaktır. Şarkıda bir bütünlüğün oluşmasına ve daha iyi dinlenebilir bir hale gelmesine yardım etmektedir. Şarkınız üzerinde hangi seslerin baskın olmasını istediğinize, ya da hangi enstürman sesinin daha ön planda olmasına karar verilirken aynı zamanda sizi rahatsız eden ya da çok ön planda olmadığınız sesleri de arka plana atmanızda yardımcı olmaktadır. Şarkının çok çok büyük kısmı hatta ana yapısını oluşturmaktadır. Mix aşamasında ayrıca şarkı oluşturulurken ki tüm aşamalarda yapılan yanlışlar da giderilmektedir. Bu yüzden u aşama oldukça önemlidir. Mix master yapılırken şarkının konseptine senaryosuna da dikkat edilmesi gereklidir. Örneğin aşk dolu olan bir şarkı da sert efektler kullanılmamalıdır.

Aranjör Kayıt ve Mix Master

Mix, aranjörlerle ile birlikte kayıt altına alınmış olan klip sesinin ve aynı zamanda vokal ve enstrüman kayıtlarının bir araya getirilip ve bu seslerin bir bütün oluşturacak şekilde düzenlenmesidir. Tüm kayıtlar mix de optimize edilirken benzer volümlere de getirilmektedir. Bu şekilde de ses dengeleri büyük oranda sağlanmaktadır. Benzer efektler yardımıyla da yine uyumlu bir harmoni sağlanmaktadır. Bu harmoni de şarkıyı daha dinlenebilir kılmaktadır. Uyum oturana kadar da bu mix mix master yapma ve düzenlemeler devam etmektedir. Bu işlemler basit işlemler olmadığından dolayı bazen 1 hafta sürebilirken bazen ise şarkıya ve uzunluğuna göre de birkaç ay sürebilmektedir. Şarkının müzikal harmonisi oluşturulur ve eksikliklerin neler olduğu hissedildiği takdir de eğer tekrar kayıt altına alınması ve düzenleme işlemine girilebilmektedir. Yeni enstrümanlar eklenebileceği gibi olan enstrümanlardan bazıları da çıkarılabilmektedir. Tekrar düzenlenen parçanın aranje edilmesi gerekebilir. Eğer istediğiniz durum da sağlandı ise şarkının da yine eksiksiz olduğunu ve tamamlandığını düşünüyorsanız eğer son adım da masteringe yollamalısınız.

Mix ve mastering oldukça çok karıştırılmakta olsa da ikisi farklı yapılan işlemlerdir. Aranje, mix ve mastering tek bir kişi tarafından yapılabildiği gibi ayrı profesyonel kişiler tarafından da yapılabilmektedir. Aslında hepsi farklı uzmanlık alanlarında olduğu için yine farklı kişiler aracılığı ile de yapılabilmektedir. Mastering şarkının son rötuşlarıdır yine her aşama da olduğu gibi bu aşamada da şarkının yanlışları gözden geçirilmektedir. Şarkıyı farklı ortam ve cihazlarda örneğin bilgisayar, telefonlar, farklı kulaklıklar gibi aynı kalite de duyulması için yapılması gereken işlemlerdir. Mix işleminin yanında masterın da önemli bir yeri bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir