Klip Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 6 min read

Klip Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klip çekimi; seslendirilmesi, mix ve mastering işlemleri tamamlanmış bir şarkı için yapılan görsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürün diyebiliriz. Günümüzde dijital müzik platformlarının yayılması video klip çekmeye olan rağbeti azaltmış olsa da en başarılı şarkıların mutlaka video kliplerinin de olduğunu görmekteyiz. Klip prodüksiyon yani yapım işleri tamamıyla profesyonel bir ekip tarafından büyük gayretler eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Zorlu sürecin ardından son dokunuşlar yapılarak klip hazır hale getirilebilir.

Amatör veya profesyonel olarak sanat camiasında yer almak ve başarılı şarkılar yaparak piyasada yer edinmek isteyen birçok sanatçının müziklerine video klip çektiklerini görmekteyiz. Bu kliplerin televizyon kanallarında ve sosyal medya platformlarında yayınlanmasının ardından kısa sürede çok daha fazla kişiye erişilebildiği bir dönemdeyiz. Özellikle beğenilen ve dikkat çeken klipler sosyal medya mecralarında paylaşarak hızla yayılmaktadır. Hal böyle olunca başarılı bir klip çekmenin ne kadar önemli olduğu gözler önüne serilmektedir. Bu noktada herkesin aklına gelen sorulardan birisi de klip çekerken nelere dikkat edilmelidir sorusu olmaktadır. Klip çekmek birbiriyle bağlantılı birçok adımdan oluştuğu için her bir adımı iyice tamamladıktan sonra bir sonraki aşamaya geçilmelidir. Böylelikle başarılı bir video klip ortaya çıkması son derece doğal olacaktır.

Klip Çekmek İçin Gerekenler

Klip çekmek için hem birtakım analizler yapılmalı hem de çekimlerde kullanılacak olan araç gereçler ve modeller gibi gerekli olan hazırlıklar tamamlanmalıdır. Kısaca klip çekmek için gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

–        Klibi çekilecek olan müzik çalışmasının tamamlanması gerekir.

–        Analiz edilen müzikle ilgili kurgu hazırlanır ve buna göre senaryo çıkarılır.

–        Senaryonun başarılı olabilmesi için en uygun oyuncular ve modeller belirlenir.

–        Çekimlerin yapılacağı mekan belirlenir.

–        Mekan için gerekli olan ışıklandırma ve kamera prodüksiyonu ayarlanır.

–        Çekimlerde rol alacak oyuncu ve modellerin kostümleri hazırlanır.

–        Klibin yayınlanacağı yerler göz önünde bulundurularak çekimlere başlanır.

–        Çekimlerden sonra ham videolar işlenerek montajlanır ve gerekli ışıklandırma / renklendirme adımlarından sonra hazır hale getirilir.

Müzik Klibi Çekmek

Müzik klibi çekmek bu sektörde yer alan ve başarılı işler çıkarmak isteyen amatör veya profesyonel olmasına bakılmaksızın tüm sanatçılar için son derece önemlidir. Gerekli maddi koşulları sağlayabilen, bu konuda destek bulabilen hemen her şarkıcı eserlerinin seslendirdikten sonra bir de klip çekmek istemektedir. Klipler sanatçının şarkısı ile hayranlarının en hızlı ve etkili bir şekilde buluştuğu en önemli temas noktalarından birisidir. Büyük emeklerle ve gayretlerle hazırlanan klipler başta sosyal medya olmak üzere birçok kanallardan yayılarak çok hızlı bir şekilde dinleyicilerine ulaşmaktadır. Bu nedenle hemen her sanatçı elindeki imkânlar doğrultusunda klip çekmek istiyorum diye düşünmektedir.

Klip Nasıl Yapılır?

Anlaşılacağı üzere klip çekmek hem sanatçı için hem de hayranları için oldukça önemli bir adımdır. Bu nedenle başarılı bir klip nasıl yapılır sorusuna uygun bir cevap aramak en büyük hedef olmaktadır. Bu sorunun cevabı bir süreç içerisinde netlik kazanmaktadır. Kurgu, senaryo, mekan, oyuncu ve model, ışıklandırma ve seslendirme gibi bir çok etken bu süreçte aktif rol alacaktır.

Klip çekimine başlamadan önce müzik prodüksiyon kısmının tamamlanmış olması gerekmektedir. Ardından klip çekimleri yapılır ve bittikten sonra videoların montajı ve sesin eklenmesi yapılır. Tüm bunların ardından artık müzik klibi yayınlanmaya hazır hale gelecektir. 

Video Klip Çekmek İçin En Uygun Kamera Seçimi

Video klip çekimlerinde en önemli unsurların başında kullanılacak olan kameraların seçimi gelmektedir. Seçilecek olan kamera yayınlanacak olan video klibin görüntü kalitesini etkileyecektir. Bu da izleyiciler tarafından gözlerini yormadan net bir şekilde kaliteli görünmesi açısından önemlidir. Bu nedenle video klip çekmek için en uygun kamera seçimi büyük önem arz etmektedir. Öncelikle kliplerin mutlaka profesyonel ekiplerce ve en az full HD özelliklere sahip profesyonel bir kamera ile çekilmesi gerekir. Hatta +K çözünürlük ve üzerinde bir özelliğe sahip kameranın olması daha kaliteli içerikler çıkması açısından tavsiye olunur.

Telefonla Nasıl Klip Çekilir?

Yukarıda bahsedilen video çekim aşamaları daha çok profesyonel sanatçılara yönelik adımlardı. Biraz da bütçesi düşük veya amatör olarak klip çekmek isteyenler için telefonla nasıl klip çekilir konusunda biraz önerilerde bulunmakta fayda var. Öncelikle klip çekilecek olan telefonun lensinin güzelce temizlenmesi gerekir. Çekim yapılacak olan mekan için en uygun kamera ayarları yapılmalıdır. Çekimlerde kamera mutlaka yatay olarak tutulmalıdır. Telefonun titrememesi için mutlaka tripod veya benzeri bir sabitleyici kullanılmalı. Çekimler uygun açılardan ve odaklanma yardımı ile yapılmalıdır. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir