Kaliteli Aranje Kayıt Yaptırmak Neden Önemlidir?

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

KALİTELİ ARANJE KAYIT YAPTIRMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Kaliteli aranje kayıt yapmak oldukça önemlidir. Aranje aslında bir şarkının en temelini oluşturmaktadır. Bir şarkının enstrümanlarla ilk buluşturulma işlemidir. Bu işlem bilgisayar üzerinden yapılabildiği gibi gerçek enstrümanlarla da yapılabilmektedir. Gerçek enstrümanlarla yapıldığında daha kaliteli olmaktadır. Çünkü dinleyiciye gerçek duyguları ve hissettirmek isteneni daha etkili bir biçimde sunmaktadır. Aranje kayıt şarkıya renk kattığından dolayı bu yüzden oldukça önemlidir. Şarkıyı düzenli bir şekilde sunulmasını sağlamaktadır. Düzenlenmesini, nakarat, giriş ve sonuç kısımlarının belirlenmesidir. Bu yüzden bütününün de oluşturulmasıdır. Anlam bütünlüğünün olmasıdır. Bu yüzden oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu aşama daha çok aranjörün yaratıcılığını konuşturduğu bir aşamadır. Mesela gitarla çalınması gereken bir yeri kemanla, konturbas kullanılacak yerleri bass gitarla çalmak gibi yenilikler yapılabilmektedir.

Aranje Kayıt Nedir?

Aranje bir şarkının kompozisyonunun düzeltilmesidir. Bir şarkıyı bestekar bestelediğinde aranjör ise bu besteyi düzenleyen kişidir. Bir hikaye ya da kompozisyonunun nasıl giriş, gelişme ve sonucu bulunuyorsa, bir şarkının da giriş, kıta, köprü ve nakarat gibi bölümlere ayrılıp düzenlenmesi gereklidir. Aranjör işte bu sıralamayı yapmaktadır. Bunların yanında şarkının hangi enstrümanlar yardımı ile seslendirilmesi gerektiğini, bu enstrümanların nasıl çalınması gerektiğini, notalarını, oktav ve perdelerini de belirlemektedir. Aranje etmek aslında şarkının orijinalini bozmayarak aslında şarkının yeniden bestelenmesi işlemidir.

Aranje Kayıt Fiyatları

Bir aranje kayıt fiyatı oldukça değişkendir. Aslında aranje fiyatı bütçenize göre şekillenmektedir. Eğer herhangi bir elektronik aletle ya da programla sanal enstrüman kayıtları yapmakta herhangi bir sakınca gömüyorsanız eğer, maliyeti oldukça düşürebilirsiniz. Notaları bilgisayar üzerinden yazmak vakit kazandırmaktadır. Ayrıca kaliteli de bir iş çıkarabilir. Ayrıca bu tarz programlar üzerinden yapmanın bir dezavantajı bulunmaktadır. Notalar bilgisayar sistemi üzerinden şekillendirildiği için şarkı üzerinde efekt yapılırken uyumu oluşturmak oldukça zorlaşmaktadır. İşinde iyi olan ve fazla deneyime sahip olan aranjörler bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilmektedir. Sanal enstrüman kayıtlarında bütçenizi etkilemekte olan tek etken aranje işlemini yapan aranjörünüzün sizden talep etmiş olduğu fiyattır.

Eğer siz şarkınızın gerçek bir ruhu olmasını istiyorsanız ve şarkı dinleyiciye hissettirmek istediğiniz duyguları daha güçlü bir şekilde vermek istiyorsanız gerçek enstrümanlar ve müzisyenlerden yardım almalısınız. Gerçek enstrüman ve müzisyen kullanımı, dinleyiciye vermek istediğimiz hissi büyük ölçü de etkilemektedir. İlk olarak aranje yaptırmak amacıyla müzisyen bulunur.  Aranjör yaptığı düzenlemelerle birlikte müzisyenden beklediği performansı anlatır. Ve ilk olarak canlı bir kayıt alınır. İnsanların doğaları gereği hatalar yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda da kayıt altına tek seferde alınamayabilir. Bu tür olan kayıtlarda müzisyen ve aynı zamanda aranjöre yapmanız gereken ödemenin yanında ayrıca bir de stüdyolara da saat başı bir ödeme yapmanız gereklidir. Her enstrümanın sistemi farklıdır. Bu yüzden bazı enstrümanların kayıt olunması için büyük sistemlerin ve büyük stüdyoların olması gereklidir. Bu durumda da eğer bütçe yeterli bulunmazsa aranjörünüzle iletişime geçerek bu enstrümanları sanal ortamda oluşturup aynı zamanda da yazabilirsiniz.

Aranjör Kayıt ve Mix

Mix, aranjörlerle birlikte kayıt altına alınmış vokal ve enstrüman kayıtlarının bir araya getirilip ve düzenlenmesidir. Tüm kayıtlar mix de optimize edilerek benzer volümlere getirilmektedir. Bu sayede de ses dengeleri sağlanmaktadır. Benzer efektler yardımıyla da harmoni sağlanmaktadır. Uyum oturana kadar da bu düzenlemeler devam etmektedir. Bu işlemler basit işlemler olmadığı için bazen 1 hafta bazen ise birkaç ay sürmektedir. Şarkının müzikal harmonisi oluşturulur ve eksikliklerin olduğu hissedilirse eğer tekrar kayıt altına girilebilmektedir. Yeni enstrümanlar eklenebilir. Tekrar aranje edilmesi gerekebilir. Eğer istediğiniz durum da sağlandıysa şarkının da eksiksiz olduğunu düşünüyorsanız eğer son adım da masteringe yollamalısınız.

Aranjör ve Mastering

Mix ve mastering çok karıştırılmakta olsa da ikisi farklı işlemlerdir. Aranje, mix ve mastering tek bir kişi tarafından da yapılabilmektedir. Aslında hepsi farklı uzmanlık alanlarında olduğu için yine farklı kişiler aracılığı ile de yapılabilmektedir. Mastering şarkının son rötuşlarıdır. Son verilmesi gereken şeklidir. Şarkıyı farklı ortam ve cihazlarda aynı kalite de duyulması için yapılması gereken işlemlerdir. Yani bir şarkının laptop, telefon, radyo veya kulaklıkta yanı kalite üzerinden duyulması mastering ustalığıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir