Hangi sosyal medya platformları üzerinden para kazanılır?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

HANGİ SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI ÜZERİNDEN PARA KAZANILIR?

1-      Facebook

Para kazandıran sosyal medya platformlarının arasında en eski Facebook bulunmaktadır. İlk olarak Facebook kullanan kişiler blog ya da web siteleri üzerinden üretmiş oldukları ürünlerin tanıtımını yapabilirler. Affiliate marketing üzerinden satmış oldukları ürünlerin tanıtımlarını da Facebook üzerinden gerçekleştirme şansına sahiptirler. Ayrıca Affiliate marketing hedef sayfalarını kullanarak blog yazıları ya da bu ürünlere açıklamalar yazarak Facebook platformu aracılığı ile de ulaşmış oldukları okuyucularını da ilgili olan siteyi ziyarete teşvik etmektedirler. Bu şekilde de elde etmiş olduğu gelirlerini de artırabilirler. Ayrıca bazı platform ya da web siteleri Facebook ile işbirliği sağlayarak kullanıcıların para kazanmalarına ek katkıda bulunurlar. İlk olarak Zazzle aracılığıyla My Merch Store uygulaması bu amaca hizmet etmektedir. Zazzle aracılığı ile de kullanıcılar ücretsiz olacak şekilde herhangi bir ürün de tasarlamaktadır. Ardından bu üretmiş oldukları ürünleri Facebook platformu üzerinden paylaşarak kullanıcılarına satışa sunabilirler. Bu şekilde de para kazanmaktadırlar. Tasarım yapan kişiler, başka sanatçıların da üretmiş oldukları ürünleri de satmak isteyen kişiler ya da kendi yaratıcılık yeteneklerini konuşturmak isteyen kişiler tarafından bu yollar sık tercih edilmektedir. Ayrıca Cafe Press uygulamalarını da kullanarak online veya çevrimiçi mağazalar aracılığı ile birlikte Facebook platformu üzerinden de satış yaparlar. Facebook platformu üzerinden başka para kazanma yollarının içerisinde Ether de yer almaktadır. Ether ile beraber Facebook platformlarına uygulama geliştirmiş olan kişiler de telefon üzerinden insanlara da tavsiyeler verebilirler. Tavsiye verme konusunda kendiniz yetenekli buluyorsanız bu yol üzerinden de para kazanabilirsiniz.

2-     Youtube

Youtube platformu üzerinden kendi ünlülerini yaratan kişiler sosyal medya platformların içerisinde yer almaktadır. Takipçi sayıları milyon olan kişiler birçok isim hem kazanmış oldukları paralar ile dikkat çekerler aynı zamanda da pek çok kişinin de Youtube platformu açmak amacıyla da ilk adımı atmalarına sebep olurlar. Youtube kanalları açan bireyler belirli olan şartları da sağlarlarsa üretmiş oldukları videolarına Google reklamları da eklerler. Videoları izlemekte olan kişiler bu reklamlara tıklamış olduklarında elde etmiş oldukları gelirin belirli bir yüzdesi ile Google tarafından kanal sahiplerine verilmektedir. Tabii ki size para kazandıran Youtube kanallarınızı geliştirmek amacıyla göstermiş olduğu çaba ya da harcanılan emek ile de doğru orantılı olarak artmaktadır. Eğer kendi kanalınıza titiz bir şekilde tasarlanmış bir video stratejilerini benimsemektedir. Düzenli olarak da kaliteli videolar da yayınlarsanız tahmin edemeyeceğiniz şekilde çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

3-     Instagram

Instagram ilk açıldığında yalnızca fotoğraf paylaşımı yapılan bir sosyal medya platformlarından biridir. Ancak Vine uygulamasının da çıkması ile beraber ve burada da 7 saniye süren videoların paylaşılması da Instagram platformunun dönüşümüne neden olmuştur. Instagram platformu bu yayınlanmış olan videoların ne kadar ilgi gördüklerini fark etmiş olduklarında 15 saniye süren videoların da eklenmelerine izin verilmesini platformlarına eklediler. Eklenmiş olan bu özellik de bir süre sonrasında online bir şekilde para kazanan kişilerin ve kazanmak isteyenlerin de en etkin kullanmış oldukları pazarlama araçlarından sadece biridir.

Birçok farklı olan şekillerde para kazanma imkânlarını sunan kişiler para kazanmak istemiş olan kişilerin hesaplarının da bazı özelliklere sahip olması da oldukça önemlidir. Eğer Instagram platformu üzerinden para kazanmalarını istiyorsanız eğer ilk olarak takipçi kitlenizi organik olan yolları kullanarak genişletmeniz gereklidir. Instagram platformunda takipçi sayılarını artırmaya yönelik olarak kimi uygulamalar veya takipçi satın alıma gibi yöntemler de bulunmuş olsa da asıl önemli olan takipçi sayınızın da hem aktif hem de hedef kitleniz ile de uyumlu olması gereklidir. Doğru hedef edilen kitlelere ulaşamadıktan sonrasında takipçi sayınızın da milyonlar olması ile birlikte herhangi bir anlam da ifade etmemektedir. Ayrıca Instagram da diğer bir isimle bot olarak adlandırılmakta olan ve organik olmayan bu takipçiler de sahip hesapları da tespit eden bir algoritmaya sahip olan tüm İnstagram profilleri engellenmektedir.

Instagram profiliniz üzerinden paylaşmış olduğunuz görüntülerin de ve yayınlanan videoların da takipçi kitleniz ile uyumlu olmasına da özen göstermelisiniz. Paylaşmış olduğunuz görüntüler ile ve videolar ile de hedef kitlelerinizi kendinize çekmelisiniz. Üyelik davetlerinde bulunmak amacıyla da kendinize tamamen özel olan kişisel bir mesaj kullanmalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir