Hangi konular üzerine web sitesi kurulabilir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

HANGİ KONULAR ÜZERİNE WEB SİTESİ KURULABİLİR?

  1. E-ticaret İnternet Siteleri

E-ticaret internet sitesi kullanıcıları doğrudan olacak bir şekilde ürün satın alabildikleri sitelerdir. Çoğu insan artık web siteleri üzerinden ihtiyaçlarını gidermektedir. Bünyesinde herhangi bir alışveriş sepeti bulundurmakta olan ya da alışveriş amaçlı kredi kart bilgilerinizi isteyen siteler bu kategori içerisinde yer almaktadır.

İşletmenizin ürün satışlarını arttırmak amacıyla web sitesi oluşturmak istiyorsanız ihtiyacınız olan web site türü e ticaret web siteleridir.

2.               Business İnternet Siteleri

Bir business internet sitesi, belirli olan bir işletmeyi temsil etmek amaçlı oluşturulmuş olan internet siteleridir. Bu tarz olan internet siteleri, işletmenizin markasını taşıyarak ve ilgili olan ürün ya da hizmetlerin de tamamını açıklamaktadır.

Şu ana kadar olan tüm kurumsal işletmeler bir business internet sitelerine sahip olmalıdırlar. Bu oldukça yaygın bir beklenti olmaktadır çünkü insanlar ilk olarak sizi merak ettiklerinde internet web siteleri üzerinden araştıracaktır.

3.               Eğlence Amaçlı İnternet Siteleri

Şu ana kadar internette geçirmiş olduğunuz saatler düşünüldüğünde, en çok eğlence amaçlı kurulmuş olan siteler üzerinde vakit harcadığınızı görebilirsiniz. Onedio ve Buzzfeed gibi eğlenceli ve aynı zamanda da ilginç olan içerikler sunmakta olan internet web siteleri bu türe örnek olarak verilmektedir.

Bu tarz web siteleri de, çoğu zaman diğer sitelerde olduğu gibi temel amacı para kazanmaktır. Fakat ürün ya da hizmet satmak yerine reklam izleterek para kazanmaktadırlar. Eğer bu tarz bir internet sitesi kurmayı istiyorsanız ilk olarak hangi format üzerinde internet sitesi kuracağınıza karar vermeniz gerekmektedir. İnternet web siteniz üzerinde eğlenceli ya da bilgilendirici olan videolar da hazırlamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca siteniz üzerinde karikatürler de çizebilir ya da ilgi çekici olan farklı konular üzerinde anketler de oluşturabilirsiniz.

4.               Portföy İnternet Siteleri

Bu tür internet siteleri geçmiş zamanda yapılmış olan çalışmalar hakkında örnekler vermektedir. Servis sağlayıcılar ile ilgili olan işlerin de kalitesini göstermek amacıyla geçmişte yapılan iyi örnekleri toparlamak amacıyla bu siteler kullanılmaktadır. Bu tür internet siteleri business internet sitelerine göre çok daha basit olmaktadır. Çünkü pek fazla sorumluluk gerektirmeyen bir site türüdür. Yalnızca benzer olan çalışmaları bir araya getirmeniz yetecektir.

Bu tarz internet sitelerinin çalışanları genel olarak daha profesyonel olmaktadır. bu tür web siteleri yaratıcıdır. Tek bir amaca hizmet ettiğinden dolayı business web siteleri yerine de kullanılabilmektedir.

5.               Medya İnternet Siteleri

Bu tür internet siteleri haberlerin ardında olan insanların bilmedikleri hikayeleri ve diğer önemli raporları toplamaktadır. Eğlence amaçlı olan internet sitelerine de benzerliği sayesinde öne çıkan medya internet siteleri, farklı olarak haberlerde yer alan hikayelere de yer vermektedir.

Medya internet siteleri genel olarak göstermiş oldukları reklamlar üzerinden ve ayrıca yapılan abonelikler üzerinden de para kazanmaktadırlar.

6.               Broşür İnternet Siteleri

Bu tarz olan internet siteleri business internet sitelerin daha basit olan versiyonları olmaktadır. Online dünya üzerinde var olması gerekliliğinin farkında olan bir sitedir. Fakat yatırım yaparken de çok yüksekten uçmak istemeyen işletmeler açısından da oldukça uygun olan birkaç sayfadan da oluşan bir internet sitesidir. Bu sayfalar üzerinde yatırım gerçekleştirdiğiniz işin temellerini belirtip ve iletişim bilgilerinizi de paylaşabilirsiniz.

Broşür internet siteleri internetin ilk çıktığında oldukça yaygın şekilde kullanılmaktaydı ancak açılırken başarılı olma amacı bulunmuyordu. Fakat günümüzde insanlar kesin başarı istediklerinden dolayı çok tercih edilmemektedir.

7.               Kâr Amacı Olmayan İnternet Siteleri

Her işletme ve kuruluşun bir internet sitesine sahip olması gereklidir. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar da bu sitelere dahil olmaktadır. Bu tarz web siteleri üzerinden herhangi, bir kuruluş hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Eğer kâr amacı hedeflemeyen bir kuruluşa sahipseniz ya da böyle bir kuruluşa da sahip olma amacınız bulunuyorsa bu tarz bir web sitesi oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde de daha fazla kişiye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca internet siteniz aracılığı ile de projelerinizi insanlara daha iyi  tanıtabilir ve bağış yapmalarını da kabul edebilirsiniz.

Eğer internet siteniz üzerinden bağış kabul etmeyi istiyorsanız yasal olması açısından bazı e-ticaret güvenlik önlemleri almalısınız Özelliklede yapılan ödemelerin ve bağışların güvenli olarak gerçekleşmesini de istiyorsanız bir SSL sertifikası edinmeniz şarttır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir