Hacker olmak için alınması gereken eğitimler nelerdir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

HACKER OLMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİMLER NELERDİR?

Hackerlik ve çeşitli program dilleri konusunda eğitim almak, boy göstermek ya da aynı zamanda artış göstermekte olan siber güvenlik üzerinde bir kariyer sahibi olabilmek amacıyla etik hackerler en çok aranan alanlardan biridir.  Hacker kavramı neredeyse hepimizin hemen hemen hep filmlerde dizilerde ya da sosyal medya platformları üzerinde ne kadar hayatımızın bir parçası gibi görünmüş olsa da bu oldukça karmaşık olan sektörde diğer sektörler gibi eğitim öğrenmeye açıklık ve aynı zamanda da azim gerektirmektedir. Zamanımızda siber güvenlik sektörleri üzerinde istihdam edilen çok sayıda etik hacker bulunur ve bu etik hacker işi yapan kişiler oldukça yoğun bir eğitim içerisinden ve kişisel gelişim süreçlerinden geçer.  Çoğunlukla belirli ve büyük olan bazı şirketlerin ve aynı zamanda kuruluşların siber güvenlik sağlanması konularında öğrenmiş oldukları yeteneklerini sergileyen etik hackerlar, deneyimleri ve becerilerini istihdam edildikleri şirket ve kuruluşların siber güvenlikkonusunda açıklarını yakalayıp kapatılması sağlayan ve zararını önleyen kişilerdir. Etik hacker olarak istihdam edilebilmek adına yani hacker olarak iş bulabilmek için; Networking, veri tabanları, iletişim sistemleri ve programlama ve bazı alanlarda en üst düzeyde donanımlı olmanız gerekmektedir ve hackerlik bazı programlama dillerini bilmek ve bu programlama dillerinde uzmanlaşmak için hedef odaklı ve sabırlı olmayı gerektiren bir alandır. Hacker olarak bir şirket ya da kuruluş da istihdam edilebilmek için izlemeniz gereken aşamalar ve ustalaşmanız gereken birçok dil ve konu vardır. Hacker olabilmek; çok tercih edilen işletim sistemlerini, programlama ve yazılım dilleri ayrıca veri tabanları alanlarına dek birçok konu üzerinde tecrübe kazanmayı ve araştırma yapmayı gerektirir.

İşin mutfağı bölümünde yani eğitim bölümünde ustalaşmanız gereken konular bulunmaktadır. Bununla beraber araştırma yapmanızı da gerektiren alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar arasında;

·        İşletim sistemleri programları,

·        Program dilleri,

·        Veri tabanları ve yönetimi programları,

·        Ağ teknolojileri programları bulunmaktadır.

İşletim sistemleri programları; Hacker olmak adına ve bu alan üzerinde istihdam edilebilmek adına kullandığımız işletim sistemini bilerek sınırlı kalmamak gereklidir. Hem kullanılan bilişim araçları hem de güvenlik yönünden zamanımız da birçok hacker Linux işletim sistemini tercih etmektedir. İşletim sistemi olarak Linux konusunda uzmanlaşmanız hem size hacker olma yolunda büyük bir adım attıracak hem de size büyük bir ileri görüşlülük sağlayarak hackerlik eğitiminiz de uzmanlaşmanız konusunda kolaylık sağlayacaktır.  Hackerlik ve etik hacker olma eğitimlerini bir hobi olarak değil de, profesyonel bir iş alanı olarak düşündüğünüz taktir de, bu konuda uzmanlaşmanın yolu uzun süren disiplinli çalışma pratikler ve sabır olduğunu bu aşamada belirtmekte büyük katkı vardır. Yeni geliştirilen program dilleri hakkında araştırma yapmak, kendi kendini eğitmek ve bu konularda uzmanlaşmak hacker olmak isteyen tüm adaylar için büyük bir önem taşımaktadır. 

Programlama Dilleri; Üstünde durulması gereken en önemli konulardan birisi de programlama dilleri eğitimidir. Etik hacker yada bir diğer adıyla beyaz şapkalı hacker olarak istihdam edilebilmek için en iyi bazı programlama dillerini uzman bir şekilde bilmek ve kullanmayı gerektiriyor. Bunlardan bazıları HTML, PHP , C ++ve Ruby / Python, daha tercih edilen ve çoğunlukla uzmanlaşması daha da kolay olan programlama dillerine de ilk başta yönelip hem bilginizi tecrübe kazanabilir hem de altın bilezik olarak tabir edilen iş gerektiğinde kullanabileceğiniz yeni birkaç programlama dilini de öğrenebilirsiniz.

Veri tabanları YönetimiBir çok veritabanına ulaşmak ve bu veritabanlarında bilgi sahibi olmak veri toplamak bir etik hacker için olmazsa olmaz diye nitelendirdiğimiz gerekli en önemli özelliklerden biridir. Veritabanında sorgulama yapmak için en çok kullanılan birkaç bazı sorgulama dilleri bulunuyor. Master ileri seviye sorgulama dillerine geçmeden önce  MSSQL ve MySQL  vb yaygın sorgulama dilleri konusunda pratik yaparak ve deneyim kazanarak bu altın bileziği de listenize ekleyebilirsiniz.

Ağ Teknolojileri; Bu konuda; hazırda kurulu olan ağ sistemleri için teknik destek sağlamak, yeni ağ kurma denemeleri yapabilir, kendi kurmaya çalıştığınız ağlara ve sistemlerine güvenlik uygulamaları yükleyebilir ve bu oluşturmakta olduğunuz güvenlik uygulamalarının açık ve eksik yanlarını denetleyerek pratik yapar ve kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir