Geniş Kapsamlı Aranje Kayıt Paketi Nedir?

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Geniş Kapsamlı Aranje Kayıt Paketi Nedir?

Aranje, kelime anlamı olarak düzenleme/düzenlemek anlamına gelir. Müzik içerisinde gerekli alanlarda, hangi enstrümanın çalması gerektiğine karar veren aranjörler kayıt içerisinde gerekli alanlara ekleme veya çıkarma yapmakla görevlidir. Aranjörler oldukça kapsamlı bir şekilde aranje kayıt işlemi yapar. Profesyonel bir şekilde aranje kayıt yaptırmak için, mutlaka işinde uzman aranjörler ile çalışmak gerekir. Aranje işlemi sırasında büyük bir yaratıcılık ve hayal gücü kullanılır. Enstrümanların, birbirini tamamlayacak şekilde ayarlanması sağlanır. Bütün tınıların bir uyum içerisinde çalmasına yardımcı olur.

Aranje Nedir?

Aranje, bir şarkının oluşumunun düzenlenmesi, gerekli alanlarına müdahale edilmesi ve eserin son haline kavuşmasına yardımcı olmaktır. Aranjörler, eseri alarak tam bir düzenleme içerisine sokar. Her şarkının kendi içerisinde geliş, gelişme ve sonuç bölümü yer alır. Aranjörler bu kısımları ele alarak tek, tek şarkıyı inceler ve şarkıyı en kusursuz haline getirmeye yardımcı olur. Aranje kayıt sırasında hangi müzik aletlerinin çalınacağını, bu müzik aletlerinin ritmini, oktavlarını, notalarını ve daha birçok ayarını belirler. Şarkının bütünü bozulmadan, baştan ele geçirilme olarak adlandırılabilir. Her aranjenin fiyatı oranı farklıdır. Ancak sizlerde uzman bir aranje kayıt işlemi için bizlerle iletişime geçebilir, paketlerimiz hakkında detaylı fikir alabilirsiniz. Aranje işlemlerinin fiyatları enstrüman türüne göre değişiklik gösterir. VSD sistemini tercih ederek, sanal ortamda aranje tercih etmeniz halinde daha uygun fiyata bir hizmet alabilirsiniz. VSD mix ve mastering işlemleri teknik olarak zor işlemlerdir. Bundan dolayı mutlaka uzman bir firma tarafından destek alarak, işlemlerinizi kusursuz hale getirmeniz gerekir. Ancak iyi bir aranjör kolay bir şekilde bu işlemleri yaparak sizlere dilediğiniz hizmeti kolaylıkla sağlayabilir.

Aranje Önemi Nedir?

Müzik endüstrisinin gelişmesi, teknolojinin ilerlemesi ile müzik kendi içinde evrilmeye başladı. Geçmiş zamanlarda bir kişinin, şarkı sahibi olması son derece zordu. Ancak günümüzde bu işlemler, kısa süre içerisinde halledilebilir bir hale geldi. Eski dönemlerde kişilerin keşfedilmesi ve bir yapımcı tarafından desteklenmesi gerekirdi. O dönemlerde kişileri şarkı değiştirme, üzerinde oynama veya fikir belirtme hakları bulunmazdı. Günümüzde bütün bu kurallar değişti. İyi bir müzisyen olmanız halinde, kaliteli bir aranje kayıt ile beraber kısa süre içerisinde kendinize ait şarkınız olabilir. Sosyal medyada şarkılarınızı yayabilir, hatta kendi klibinizi çektirebilirsiniz. Eserleriniz kısa süre içerisinde paylaşıma hazır hale gelebilir. Keşfedilmek, ünlü olmak ve kendi şarkının sahibi olmak artık çok kolay. Sizlerde uzman aranje kayıt paketleri ile istediğiniz üne kısa süre içerisinde kavuşabilirsiniz.

Mix Nedir?

Mix yapılan bütün kayıtların bir araya toplanmasıdır. Enstrüman ve vokal kayıtları ayrı bir şekilde yapılır. Bütün kayıtlar bittikten sonra düzenleme işlemine geçilir. Bir arada toplanan eser incelenerek düzenlenir. Kayıtlar birbiriyle optimize edilir. Aynı volümlere veya benzer olabilecek volümlere ayarlanır. Ses dengeleri tam bir hale getirilir. Gerekli alanlarda, efekt sistemi ile harmoni oluşturulur. Aranje kayıt işleminden sonra geçilen diğer aşamadır. Uyum sağlama kısmıdır. Bir uyum elde edilene kadar, düzenleme işlemleri yapılmaya devam edilir. Bu işlemin süresi, eser kusursuz hale gelene kadar devam eder. Ortada bulunan eksiklikler düzeltilir. Enstrümanların ek bir şekilde ilave edilmesi halinde, tekrardan gerekli yerlere ilave yapılır. Aranje kayıt tekrar çalışarak, eksik olan yerleri tamamlar. İstenilenler olduktan sonra ise son aşamaya geçilir.

Mastering Nedir?

Mix ve mastering iki farklı işlemdir. Bütün bu dallar birbirinden ayrı bir şekilde yapılır, ancak gerekli alanlarda aranjeye veya mix bölümüne geri dönebilir. Mastering şarkının bitiminde yapılan son kısımdır. Bu tamamen son dokunuş olarak isimlendirilebilir. Şarkıyı her ortamda dinlenebilecek bir hale getirir. Bu durum radyo, kulaklık, internet, bilgisayar veya radyo gibi alanları içerir. Ses özelliklerini bütün ortamlara göre ayarlar. Günümüzde her alanda müziği rahatça dinlememizin sebebi budur. İyi bir aranje kayıt paketi içerisinde bu işlemler yer alır. Her ne kadar kişilerin iyi bir sesi olsa bile, aranje ve diğer işlemler olmadan şarkının herhangi bir önemi kalmaz. Şarkı kendi içerisinde partlara ayrılan bir bölümdür. Her esere nasıl dokunuş yapılıyor ise şarkıya da o şekilde dokunuşlar yapılması gerekir. Sizde en kaliteli aranje kayıt paketi için bizlerle iletişime geçebilir, uygun fiyatlı ve kaliteli hizmet anlayışının keyifini çıkarabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir