En Yaratıcı Müzik Klibi

 • 10 Ekim 2022
 • Vovo Media
 • 5 min read

EN YARATICI MÜZİK KLİBİ

Müzik klipleri sanatçıların eserlerini, sanatlarını izleyici ile buluşturma yollarının en iyisidir. Müzikle ister amatör ister profesyonel olarak ilgilenirseniz ilgilenin, yaptığınız müzikleri insanlara duyurmak için bir klipe ihtiyacınız bulunmaktadır. Klip ile hem medya hem de televizyon aracılığı ile dinleyicileri bir araya getirmektedir. Bu yollarla hem sanatçının tanıla bilirliği artmış olurken aynı zamanda da müziklerini ve duygularını insanlarla buluşturabilirler. 

Yaratıcı Müzik Klipi Çekim Aşamaları Nelerdir?

Klip çekim aşamasında pek çok unsur bulunmaktadır. Klipin çekilmesi istenilen mekan, klipte oynamasını istediğiniz oyuncular, teknik olarak kullanılacak ekipmanlar, senaryo ve yapılacaklar listesi bulunmaktadır. Klip çekimi için gerekli olan ilk şey sunmak istediğiniz müziğin varlığıdır. Müziğin prodüksiyon aşaması tamamlandıktan daha sonra video prodüksiyon aşamasına geçilebilir. Bu şartlar da tamamlandıktan sonra diğer aşamalar;

 • Klip çekimi üzerine sanatçının da katılmış bulunduğu bir toplantı düzenlenir. Bu toplantı da senaryo, mekânlar ve oyuncu seçimleri üzerine fikir alışverişi yapılır. Klip için ilk taslak belirlenir.
 • Şarkı sözlerine ve melodisine uygun bir senaryo yazılır. 
 • Senaryoya ve müziğe uygun mekân araştırılır ve seçilir. 
 • Klipin yayınlanmasını istediğimiz mecra için en uygun formatta olacak çekim ve yönetmenine karar verilir.
 • Senaryoya ve müziğe yakışacak oyuncu, model ve kostüm bulunması gereklidir.
 • Işık ve ses gibi ekipmanlar mekâna uygun olarak uyarlanır.
 • Müzik için klip çekimi gerçekleştirilir. Yaratıcı olmasını istiyorsak yine klipte değişik kullanılmamış mekanlar ve animasyonlar üzerinden bir klip çekimi gerçekleştirilebilir.
 • Müzik klip çekiminden sonrasında kaba kurgu gerçekleştirilebilir.
 • Son düzenlemelerle birlikte klip montajı bitirilir. 
 • Gerekli izinler alımıyla beraberinde dijital platformlar, televizyon kanalları ve sosyal medya da yayınlanır.

Çekim sürecinin tamamlanmasından sonrasında klipin yayınlanmasını istediğimiz platformlara karar veririz. Bu süreç içinde değişkenlik göstereceği için de buna ilk aşamalarda da karar verilebilir. Gerekli izinler de sağlandıktan sonra müzik klipi, internet ve televizyon kanallarında yayına alınır. Klipin izlenmesi ve dinlenmesi açısından doğru zaman ve yerde yayınlanması önem arz etmektedir. İçerisinde yer almış olduğumuz dijital çağda Youtube ve Vimeo gibi sitelerin içerisinde izlenme oranını da hesabınıza katarak klipin yayınlanacağı platformuna karar vermeliyiz.

Yaratıcı Müzik Klip Çekimini Kimler Yapmaktadır?

Müzik klip çekimini kimin gerçekleştireceği yine müzik eserini oluşma süreci kadar önemlidir. Kimi zaman sıradan bir müziğin sadece yaratıcı olan bir kliple karşımıza çıktığını görebilirsiniz. Bu olduğu gibi çok kaliteli olan bir müziğin yine kötü bir kliple değerini de yitirebileceğini unutmamalısınız. Müzik klip çekimleri yine film çekimi gibi düşünebilirsiniz. Profesyonel bir müzik klipi için; yönetmen, ışık, ses, görüntü yöneticilerinin yanında kostüm, makyaj ve kuaför tasarımcıları da bulunması gereklidir. Klipin doğru ve aynı zamanda yankı uyandırmak için etkili olması için, kurgu ve montaj ekibinin de profesyonel kişiler tarafından oluşturulması gereklidir. 

Yaratıcı Müzik Klip Çekim İçin Finans Nasıl Belirlenir?

Müzik klipi çekimleri için standart bir fiyat söylemek doğru değildir. Senaryo, kullanılması gereken mekana, teknik ekipmanlarına, çekimde görev alacak kişi ve oyunculara göre bir fiyat verme değişkenlik göstermektedir.

Yaratıcı Müzik Klip Çekimi İçin Gerekli Olan Altyapı

Video klip çekmek için ilk olarak profesyonel ekipmanlar gereklidir. Günümüzde çekimi yapılan klipler, HD çözünürlüğün yanında 4K teknoloji kullanılarak çekilmektedir. Profesyonel kamera , ses sistemleri ve diğer ekipmanlar, müzik klipinizin ve müziğinizin kalitesini arttırmaktadır. Müzik klipi çekimleri, video prodüksiyon alanlarında uzman olan bir yönetmen, görüntü yönetmeni ve en önemlisi ses ekibi ile beraber profesyonel çalışma şartları içerisinde yapılmalıdır.

Yaratıcı Müzik Klip Çekiminin Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Çekimler esnasında tüm ekip ve ekipmanlar hazır olmalıdır. Ve belirlenen vakitte herkes çekimin yapılacağı yerde olmalıdır.
 2. Fotoğrafçılık ve film teknikleri iyi bir düzeyde bilinmelidir.
 3. Klipte yer alacak model ve oyuncular oynayacakları rollerine hazır olarak gelmelidirler. 
 4. Yukarıda söylenilen şartın sağlanması açısından daha önce profesyonel ve klip geçmişi bulunan oyuncular tarafından gerçekleştirilmelidir.
 5. Çekilecek mekâna bağlı sorunların önüne geçilmesi açısından ses ve ışık provaları çekilmelidir.
 6. Bir klipte görsellik önemli olduğundan saç, makyaj ve kostüm gibi detaylar oldukça önemlidir. Yine bunlar senaryoya uygun biçimde profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir