En Uygun Fiyata Stüdyo Kiralama Nasıl Yapılır?

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

EN UYGUN FİYATA STÜDYO KİRALAMA NASIL YAPILIR?

Stüdyolar kullanıcılarının belirlemiş olduğu özel  içerikleri iş hayatlarına da yansıtabilmeleri için titiz olarak çalıştıkları alanlar olmaktadır. Yapılması gerekli olan işlerin kategorisine, konusu ve konseptine göre stüdyolar düzenlenebilmektedirler. Stüdyolar dizayn edilirken yani tasarımlanırken profesyonel olan bir ekiple çalışılmalıdır. Kaliteli ve kullanışlı olan bir stüdyonun kurulması için yapılmak istenen iş için içeriğine uygun olacak şekilde ekipmanlar kullanılır ve bu ekipmanlar  konsept ve konuya göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca stüdyo kurabilmek amacıyla da oldukça büyük olan bir bütçeye yani maddiyata ihtiyaç vardır. Örnek vermek gerekirse sıradan kendilerinin yapmış bulunduğu sadece yumurta kartonları yardımıyla ses sisteminin yalıtımının yapılmış olduğu stüdyolar çekimleriniz için yeterli olmamaktadır. Bu stüdyolar oldukça amatör olan stüdyolardır. Stüdyolar birçok amaca uygun olarak kullanılmaktadır. Örneğin dizi ve film çekimleri, canlı yayınlar, röportaj çekimleri, fotoğraf çekimleri, ürün çekimleri, müzik kategorilerine göre ayrı olacak şekilde düzenlenebilmektedir. Stüdyo için eğer yeterli bütçeniz bulunmuyorsa veya stüdyoya harcamak istediğiniz bütçeyi de başka bir alanda değerlendirmek istiyorsanız, stüdyo kiralama da uygun olmaktadır.

Aynı zamanda da stüdyo kiralama işlemleri yaparken sözleşme yapılmalıdır. Kiralamak istediğiniz stüdyoyu kiralarken amacınıza yönelik o stüdyonun boyutunun size uygun olacağına karar vermeniz gerekecektir. Ayrıca da bu stüdyoların içerisinde ekipmanlar dahil olup olmadığını da öğrenmelisiniz. Stüdyo içerisinde hangi malzemelerin olduğunu sizin ihtiyacınıza yönelik ne olacağına bakmanı gereklidir. Bütün bunları kontrol de ettikten sonrasında günlük ve haftalık olarak kiralama işlemlerini yapabilirsiniz. 

Stüdyo Ses Yalıtımları Nasıl Olmalıdır?

Amatör lan müzik stüdyo veya odaları kurmak isteyen kişiler için stüdyo ses yalıtımları;

  1. İlk olarak genel hatlarıyla işe nereden başlamaları gerektiğine karar vermeleri
  2. Bu iş için gerekli olunan malzemelerin neler olduğu ve nasıl kullanmaları gerektiği
  3. Uygulama teknikleri ve püf noktaları bilinerek uygulanmalıdır.

Stüdyo ses yalıtımları iki aşamadan oluşmaktadır.

  • İlk olarak ses izolasyonu yani ses kesme özelliği bulunan ürünler yardımıyla sesin kaynağına olan yalıtım.
  • İkinci olarak ise hacim akustikleri yani ses unsurunun oda içerisinde dengeli olacak şekilde dağılmasının sağlanması ve yankıdan kaynaklı olabilecek sorunların da önüne geçilmesi gereklidir. Bu durum da ses tutucu veya ses yansıtıcı malzemeler kullanılarak sağlanmalıdır. 

Tabi tüm bunlara gerek kalmadan stüdyo kiralama da yapabilirsiniz.

Ses Stüdyoları Nereye Kurulmalıdır?

Ses kayıt stüdyolarını nereye kurmanız gerektiğini iyi bir şekilde seçmeniz gereklidir. Stüdyo için eğer yanlış olan bir yeri seçerseniz, bu durum hem ses maliyetlerini hem de ses yalıtım performanslarını ciddi oranda etkilemektedir. Eğer kendi evinizde bir odanızı stüdyo haline getirmek istiyorsanız o zaman evinizde en sessiz olan odayı seçmelisiniz. Eğer sadece size ait olan yani müstakil bir ev içerisinde yaşıyorsanız stüdyo kullanımına evinizin garajı, bodrum katı da bu amaca uygun olarak kullanılabilir.

Stüdyo Tasarımınız Nasıl Olmalıdır?

Tasarımlarken eşyalarınızı nasıl yerleştireceğinizi planlamalısınız. Yani bir yerleşim planı yapmalısınız. Eğer kayıt gerçekleştirecekseniz kapı girişleri, bölme duvarlar ve kayıt odasının da nereye kurulacağı belirlenmesi gerekir. Bütün bunları bir kağıt üzerinde krokilendirme yaparak kaba bir şekilde planınızı oluşturabilirsiniz. Duvar ve tavan arasında olan ve zeminin metrajını çıkarmalısınız. Odanızın en ve boy ölçülerini de almalısınız. Bu ölçüler aynı zamanda kullanmanız gerekli olan malzemeleri ve ortama bir bütçelendirme oluşturacaktır. 

Stüdyo İçinde Tesisat ve Havalandırma Sistemleri

Stüdyolar genellikle her tarafı kapalı hatta pencere bile bulunmayan odalardır. Bu yüzden bu odalara elektrik ve havalandırma sistemlerinin yapılması oldukça önemlidir. Elektrik prizlerini ve aydınlatma sistemlerini nereye kurmanız gerektiğini de planlamalısınız. Tesisat planlarınızı oluşturmanız da aynı zamanda duvar izolasyonunun yapılması esnasında duvarlarda oluşan vurma ve kırma işlemlerinde gereksiz zaman ve harcamaların oluşmasından sizleri kurtaracaktır. Ayrıca stüdyo kullanımı olarak evinizde iyi ışık alan bir yer de seçebilirsiniz. Böyle bir ortamda hem gün ışığından fazla faydalanmanızı hem de gereksiz bir elektrik harcaması yapmamanızı sağlamaktadır. Yaz aylarında stüdyo içerisinde bulunan malzemelerin yayacağı ısı ortamı fazla miktarda ısıtacağı için yine bu odaya klima sistemi de takabilirsiniz. 

Eve stüdyo kurma işlemleri hem zaman bakımında hem bütçe olarak stüdyo kiralama işlemlerinden fazla tutmaktadır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir