En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları nelerdir?

 • 12 Ekim 2022
 • Vovo Media
 • 5 min read

EN ÇOK KULLANILAN SOSYAL MEDYA UYGULAMALARI NELERDİR?

Online olarak vaktimizi en çok nasıl geçirdiğimize dair detaylı raporlar hazırlamakta olan We Are Social araştırma görevlileri, dünya üzerinde en çok kullanılmakta olan sosyal medya platformlarını açıklamıştır. We Are Social kurumunun vermiş olduğu güncel olarak açıklanmış listeye göre Facebook platformu listenin en üst sıralarında yer alan uygulaması olduğu görülmüştür.

Günlük hayat içerisinde en az olarak kullandığımız kadar dilimize dahi girmiş olan olan, hakkında bulunan sürekli yorumlar, yapılan araştırmalar, çıkarımlar yapılan artık her birimizin için bir vazgeçilmez. Ülkece sosyal medya platformlarının kullanımı hat safhadadır.

Dünya üzerinde en çok kullanılmakta olan sosyal medya uygulamaları ve aylık olarak bu platformları kullanan aktif kullanıcı sayısı:

 • Facebook platformu; yaklaşık olarak 2,4 milyar aylık olarak aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Dünya üzerinde en büyük ve aynı zamanda da en çok kullanılmakta olan sosyal medya platformudur. 2004 senesinde Mark Zuckerberg adında bir yazılımcı tarafından kurulmuştur. Mark Zuckerberg 2017 Haziran yılında Facebook platform topluluğunun yaklaşık olarak 2 milyar kullanıcıya ulaştığına dair bir bildirge yayımlamıştır. Facebook platformu, çevrimiçi olacak bir şekilde arkadaşlarınız, çevreniz ve hatta aile bireyleriniz ile sanal yani çevrimiçi bir ortamda buluşabileceğiniz bir platformdur. Ayrıca sevdiklerinizi ve arkadaşlarınızı görmeniz yanı sıra sevdiğiniz ya da ilginizi en çok çeken içerikleri de paylaşıp görebileceğiniz bir platformdur. Son zamanda satın alma ve ilan işlemleri de bu platform üzerinde yer edinmiştir. Akıllı telefon üzerinden ya da bilgisayar üzerinden kadar birçok cihaz üzerinden kullanıcılarına erişim imkanı sunmaktadır.
 • YouTube platformu;  Dünya üzerinde yaklaşık 2 milyar aylık aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • WhatsApp platformu; Dünya üzerinde 1,6 milyar aylık olarak aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Piyasa üzerinde sürülmesi ile beraber çok hızlı olacak bir şekilde popüler olan uygulamalar aralarında yerini almakta olan WhatsApp platformu, metin ve aynı zamanda sesli olarak da mesajlaşma platformudur. Platformlar üzerinden bağımsız olacak bir şekilde çalışabiliyor olması ve aynı zamanda hem mobil hem de masaüstü cihazlar üzerinde sorunsuz olarak mesajlaşma olanağı sağlaması açısından, popülerliğinin de hızlı bir şekilde artmasını sağlamıştır.
 • Messenger platformu; Dünya üzerinde yaklaşık  1,3 milyar aylık olarak aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • Instagram platformu; Dünya üzerinde yaklaşık olarak 1 milyar aylık olarak aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Instagram, ilk olarak fotoğraf ve aynı zamanda video paylaşım üzerine kurulu olan bir platformdu. Daha sonrasında mesaj atma ve görüntülü arama özellikleri de eklenerek bu şekilde kullanıcı sayısını arttırmayı başarmıştır. Facebook ya da Twitter platformlarına benzer olacak şekilde, Instagram platformu hesabı da bulunan herkes bir profile ve aynı zamanda da farklı bir haber akışına sahiptir. Herhangi bir fotoğraf ya da bir konu üzerinde video paylaşımı gerçekleştirmiş olduğunuzda profiliniz üzerinde görüntülenir. Sizleri takip etmekte olan kullanıcılar da bu paylaşılan içerikleri kendi haber akışları üzerindegörürler.
 • WeChat platformu; Dünya da yaklaşık olarak 1,2 milyar kullanıcıya sahiptir.
 • TikTok platformu; Dünya üzerinde yaklaşık 689 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Ancak bu sayı her geçen gün daha da artmaktadır. Platformun çok yeni olmasına rağmen herkes tarafından kulanılan bir uygulama haline gelmiştir. Özellikle de musical.ly platformunun da ile birleşmesinden dolayı son zamanla aylık olarak yaklaşık 500 milyon aktif kullanıcı elde etmiştir.
 • QQ platformu; Dünya üzerinde yaklaşık olarak 731 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • Sina Weibo platformu;  Dünya üzerinde yaklaşık olarak 497 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • Telegram platformu;  Dünya üzerinde yaklaşık olarak 500 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • SnapChat platformu; Dünya üzerinde yaklaşık olarak 582 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • Kuaishou platformu; Dünya üzerinde yaklaşık olarak 316 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • Reddit platformu; Dünya üzerinde yaklaşık olarak 430 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • Twitter platformu;  Dünya üzerinde yaklaşık olarak 340 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Bu platform, mesajlarınızı hemen hemen tüm dünya ile paylaşmak adına sınırlı sayıda olan karakter kullanımına izin veren ve tweet olarak da adlandırılan kısa metin mesajları yoluyla iletişim kurmanızı sağlamaktadır.
 • Pinterest platformu; Dünya üzerinde yaklaşık olarak 322 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.
 • Quora platformu; Dünya üzerinde yaklaşık olarak 330 milyon aktif kullanıcı sayısına sahiptir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir