Ekipman kiralanırken nelere dikkat edilmelidir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

EKİPMAN KİRALANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

1-     Film, dizi ve diğer amaçlarla kiralamış olduğunu ekipmanları mutlaka ve mutlaka yasal firmalar üzerinden kiralama yapmanız gereklidir. Bu konu üzerinde yasal hakları bulunmamakta olan bir yer üzerinden kiralama yapmanız, başınıza istememiş olduğunuz dertleri açabilmektedir.

2-     Ekipman kiralama gerçekleştirebileceğiniz şirketin bulunduğu yeri mutlaka öğrenmelisiniz ve şirkete ekipmanlar ya da yaşayacağınız sorunlar açısından ulaşımınızın kolay bir şekilde olup olmayacağınızı da öğrenmelisiniz.

3-     Kamerayı ya da diğer kiralamış olduğunuz ekipmanları teknik açıdan da kontrollerini yapmanız gereklidir.

4-     Eğer başka bir şehir üzerinde çekim gerçekleştirecekseniz, ekipmanların başına herhangi bir şey gelmesi durumunda yerine yedek olan ekipmanların gönderilip göndermeyeceklerini öğrenmeniz gereklidir.

5-     Film ya da dizi, reklam ekipmanlarının sahip olduğu yaşını aşmamış olmasına bu sürenin geçmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yaş yaklaşık 3 sene olmaktadır. Eski olan ekipmanları kiralamış olduğunuzda bu ekipmanlar üzerinde teknik olarak sıkıntı yaşama ihtimaliniz bulunacaktır.

6-     Film ya da reklam ekipmanlarını kiralama yaparken herhangi bir kusuru, arızasının ya da hasarının bulunup bulunmadığını kontrolünü yapmalısınız. Ekipmanların sahip oldukları aksesuarlarının da çalışır vaziyette olduklarından emin olmanız oldukça önemlidir. Herhangi bir sorun varlığında hemen bu durum ile ilgili olan personele bildirerek ve ayrıca bunu sözleşme üzerine de not düşürmelisiniz. Hatta hemen orada yapmış olduğunuz sözleşmenin ve hasarlı olan ekipmanların bir fotoğrafını çekmelisiniz.

7-     Mutlaka ve mutlaka ekipman kiralama yaparken bir sözleşme yapmalısınız. Aksi halde karşı karşıya kaldığınız bir set kazası yaşamış olduğunuzda maddi olarak bir kayıp yaşamanız durumu istemediğiniz noktaya getirebilmektedir.

8-     Kiralama yapacak olduğunuz ekipmanın sahip olduğu fiyatı içerisinde neleri kapsamış olduğunuz kontrolünü yapmalısınız. Genel olarak vitrinde size ilan edilmekte olan fiyat üzerine ekstra olan bazı ücretler de eklenebilmektedir. Ekipmanların teslimini gerçekleştirirken kiralama fiyatlarını sorgulamanız daha doğru olacaktır.

9-     Film ya da reklam çekim ekipmanlarının sahip olduğu sigortalarını ve şayet varsa bu sigortaların tam olduğundan emin olmanız oldukça önemlidir. Eğer sigortası olmayan bir ekipmanla kaza ile karşı karşıya kalmış olduğunuz da ya da bu kazanı yapmış olduğunuzda, bu ekipmanların kiralık olduklarından dolayı ekipmanların sahip olduklarısigortalar genellikle bu yapılan hasarı karşılamazlar. Böyle yaşanan bu durumda yapılmış olan tüm masraflar sizin tarafınıza ait olabilir.

10-  Eğer herhangi bir set kazası yaşanmış olması durumunda ya da ekipmanların setten çalınması durumunda hangi yolun izlenmesi gerektiği ve hangi tür belgelerin de getirilmesi gerektikleri konusunda bilgi istemelisiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda hangi numaraları ve kimleri aramanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

11-  Genellikle film ve reklam ekipman kiralama gerçekleştiren firmalar yapılan erken rezervasyondan dolayı her zaman ayrı bir fiyat avantajını yüksek sezonların dışında sizlere sunmaktadır. Öncelerinde ekipman kiralama açısından firma üzerinden rezervasyon gerçekleştirirseniz dizi ve film ekipmanlarınızı çok daha uygun olan fiyatlara kiralama durumunuz bulunabilir. Belli bir günü ya da sayısını geçmiş olan kiralamalar üzerinde ayrıca bir indirim de uygulanmaktadır.

12-  Rezervasyonunuzu yaparken ayrıca bu rezervasyon işleminden vazgeçmeniz durumunda şirketin sahip olduğu iptal işlemleri durumunda nasıl bir adım izleyeceğinizi öğrenmelisiniz. Özellikle de, herhangi bir iptal ücretlerinin bu anlaşmış olduğunuz fiyata bir ek olup olmayacağını ve bunun için de ceza ödememek açısından en geç iptal açısından ne zaman haber vermeniz gerektiğini de öğrenmeniz oldukça önemlidir.

13-  Film ve reklam çekimi açısından gerekli olan ekipmanları kiralama konularında internet üzerinde fiyat olarak bir araştırma yapmalısınız. Ayrıca büyük olan şirketler bazen ve hatta çoğu zaman sadece internet kullanıcılarına özel olan indirimler sunarlar. Mümkün olduğu kadar öğrendiğiniz takdir de bu imkanlardan yararlanabilirsiniz. Bireysel olarak araştırma yapmak açsından kamera ve film ekipmanları sunmuş olan internet sitelerini takip etmelisiniz.

14-  Ayrıca ekipman kiralama adımını etkin yönetmek açısından hangi ekipmanın neye yaramış olduğunu, ne için kullanacak olduğunuzu da bilmeniz oldukça önemlidir. Bunu da gerçekleştirmeniz bir ekipmana gereksiz olarak harcama yapmanızın önüne geçecektir.

Bu adımları uyguladığınız takdir de ekipman kiralama yaparken daha kendinizden emin olan adımlar atabileceksiniz. Ayrıca kiralama için de hiçbir ayrıntıyı kaçırmayacaksınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir