Ekipman Kiralama Nasıl Yapılır?

 • 10 Ekim 2022
 • Vovo Media
 • 5 min read

EKİPMAN KİRALAMA NASIL YAPILIR?

Fotoğraf ve videografi ekipmanları oldukça pahalıdır. Profesyonel ekipmanları satın almak birkaç yüz dolardan başlamaktadır. Ancak almaya gerek olmadığını düşünüyorsanız ekipman kiralama yoluna da gidebilirsiniz. 

Televizyon da izlemiş olduğunuz birçok film ve televizyon şovlarında kullanılmış olan birçok ekipman markaya ya da firmaya ait değildir. Çoğu ekipman kiralama yoluyla çekilmiş dizi ve filmlerdir. Hatta birçok Hollywood filmleri de kiralama yoluyla çekilmiş filmlerdir. 

Ekipmanlar Nereden Kiralanmaktadır?

Ekipman kiralama sezonun olmaması halinde erken rezervasyon halinde daha düşük bir fiyat avantajı sağlamaktadır. Önceden kiralama yaparak ekipmanınızı daha uygun fiyatlara getirebilirsiniz.  Belli bir günü aşan kiralama esnasında yine indirim uygulanmaktadır.

 1. Rezervasyonunuzu gerçekleştirdikten sonra nasıl iptal edeceğinizi de öğrenmeniz gereklidir. Ayrıca iptal durumunda ceza ücreti ödemenizin gerekli olup olmadığı hakkında bilgi almalısınız. Eğer ceza ücreti bulunuyorsa ne kadar bir ücret ödemeniz gerektiğini de yine öğrenmelisiniz.
 2. Film ekipmanlarını kiralama yapmaktan önce internette bu ekipmanlarla ilgili araştırma yapın. Büyük şirketler bazen internet üzerinden kiralama yapanlara özel indirimler sunabilmektedir. İmkanlar dahilinde bu fırsatlardan yararlanmalısınız. Bireysel kamera ve film ekipman kiralayan web sitelerini düzenli olarak takip etmelisiniz.

EKİPMAN KİRALAMA FİYATLARI NE KADAR?

Ekipman kiralama da ekipmanı kiraladığınız güne göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Günlük ekipman kiralama fiyatları 400-1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Ekipman kiralama yapma kararı aldıysanız bu hizmet için kiralama yapacağınız yere 2-3 gün öncesinden haber vermelisiniz. 

DSLR kamera ekipman kiralama;

Sony A7S2; içerisinde 24-70 Lens/2.8, Tripod, Yedek Batarya, 128 GB Kart, Asistan ile Birlikte Günlük kiralama ücreti 700 TL’dir.

Sony A7S2; içerisinde  50 mm f.1.8 lens, yedek batarya, 64 GB X 2 kart ve asistansız Günlük kiralama ücreti 400 TL’dir.

Canon 5D Mark III Set; içerisinde 24-70 f/ 2.8 Lens, Tripod, Yedek Batarya, 32 GB Kart (2 adet), Çanta ile birlikte Günlük kiralama ücreti 500 TL’dir.

Ekipman kiralamak amacıyla yerel kamera mağazalarını kullanabilirsiniz. 24-70 mm ve 70-200 mm lens, stüdyo ışıklandırma, tam kare DSLR gövdelerinden oluşan popüler ve çok yönlü dişli tedarik etmektedirler. Ayrıca bu ekipmanları almadan önce deneyimleyebilirsiniz. Orada size kiralayan kişiler size nasıl kullanılması gerektiğini de size öğretecektir. Ama siz eğer belirsiz bir ekipman arıyorsanız, bu ekipmana sahip olmayabilirler. 

Kamera ve Film Ekipman Kiralama Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

 1. Film ekipmanlarınızı en önemlisi yasal olan bir firmadan kiralamanızdır. Yasal ve izni olmayan bir firmadan kiralamanız durumunda, başınıza birçok dert açabilmektedir.
 2. Kiralama yapmak istediğiniz şirketin yerini öğrenmelisiniz. Şirkete ulaşımınızın kolay olup olmadığı hakkında fikir sahibi olmalısınız.
 3. Kamera ya da ekipmanlarınızı kiralama yaparken teknik açıdan kontrol etmelisiniz.
 4. Eğer başka bir şehirde çekimi gerçekleştirecekseniz, zarar görmesi halinde yedek bir ekipmanın gönderilip gönderilemeyeceğini öğrenmelisiniz.
 5. Ekipmanların 3 seneyi geçmemiş olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü 3 seneden eski olan ürünlerle teknik sorunlar yaşayabilirsiniz. 
 6. Ekipmanlarınızı kiralarken ayrıca herhangi bir kusuru, arızası, hasarı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ekipman ve ekipmanınıza ait olan aksesuarlarının çalışıp çalışmadığından emin olmalısınız. Herhangi bir sorununun olması halinde hemen orada bulunan ilgili personele bildirin ve aynı zamanda sözleşmenize de not düşürülmesini isteyin. O hasara dair sorunu fotoğraf ya da video çekmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır.
 7. Mutlaka ve mutlaka ekipman kiralama sözleşmesi yapmalısınız. Herhangi bir set kazası sonucunda maddi kayıp yaşayıp, istemediğiniz noktalara olay gelebilir. 
 8. Kiralamak istediğiniz ekipmanın fiyatının nelerini kapsadığını kontrol etmelisiniz. Vitrinde ilan edilmekte olan fiyata ekstra olan ücretler eklenebilmektedir. Ekipmanı yine teslim alırken kira fiyatını da öğrenmeniz de daha doğru olmaktadır. 
 9. Kiralama yapmak istediğiniz ekipmanın sigorta durumu varsa tam olduğundan emin olmalısınız. Sigortası bulunmayan bir ekipmana sahip olduğunuzda herhangi bir kaza halinde, ekipman kiralık olduğundan dolayı ekipman sigortası da hasarı karşılamayacaktır. Bu durum halinde de ekipmanın tüm hasarını sizin karşılamanız istenecektir.
 10. Herhangi bir set kazasının yaşanması dahilinde ya da ekipmanın çalınma durumunda nasıl bir yol izleyeceğinizi ve hangi belgelerin gerekli olduğu hakkında bilgi istemelisiniz. Hangi numarayı ve kimden bilgi alacağınızı öğrenmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir