E-Ticaret

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 2 min read

E-ticaret, ya da diğer bir ismiyle elektronik ticaret, ürün ya da hizmet için internet sitesi üzerinden ödeme yöntemleriyle alışveriş yapmaya olanak sağlayan kavramdır. E-ticaret, internet ortamında mal ve/veya hizmet alım satımını sağlar. Gerçek hayattaki ticaretin sanal ortama da taşınmasıyla e-ticaret kavramı ortaya çıkmıştır. E-ticaret, dünyada geleneksel pazar anlayışının dışına çıkarak her lokasyona hizmet vermektedir. Böylece e-ticaret, teknolojideki son 25 yılda görülen değişikliklerle birlikte sadece belirli lokasyonlarda hizmet vermenin ötesine geçerek satışların artmasını ve hızlı ödemelerin yapılmasını sağlamıştır. 

E-ticaretin çok geniş bir kullanım alanı olduğundan e-ticaret, gelişmiş lojistik ve tedarikçiliğiyle sınırsız büyüme sağlar. 7/24 saat hizmet veren bir e-ticaret mağazası, pazarlama fırsatı fazla olan dijital dünyada satış kapasitesini arttırır. İnternet ortamında e-ticaret mağazası açmak için e-ticaret hakkında belirli düzeyde bir bilgi birikimine ve vizyona ihtiyaç vardır. E-ticaret mağazası açmak ve bu mağazanın ticari sürecini gözlemleyip yönetebilmek için e-ticaret uzmanlarından fikir ve öneriler almak gerekebilir. 

E-ticaret için öncelikle bir domain adına yani marka ya da hizmet adına sahip olunması gerekir. Domain adının satılacak ürünle ya da yapılacak hizmetle alakalı ve özgün olması gerekir. Ardından, e-ticaret yapılacak olan sitenin oluşturulması gerekir. Sitede güçlü bir sunucunun, ödeme yöntemlerinin ve reklamın olması gerekir. Birbirinden farklı pek çok çeşide sahip e-ticaret, stoklu yapılabildiği gibi stoksuz da yapılabilir. E-ticaret mağazası açacak olan kişinin olanakları doğrultusunda stoklu mu yoksa stoksuz mu ticaret yapılacağı seçilir ve bunun için bir web sitesi oluşturulur. Web sitesine ödeme yöntemleri ve katalog eklenir. Web sitesi oluşturulduktan sonra, ilgili ürün ya da hizmeti tanıtacak reklamlar oluşturulur. Bütün bu süreç, e-ticaretin sadece başlangıcıdır. Bundan sonraki süreçte, e-ticaret uzmanlarının tavsiyeleriyle e-ticaret işi büyütülür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir