Çekimlerde gerekli olan ekipmanlar nelerdir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

ÇEKİMLERDE GEREKLİ OLAN EKİPMANLAR NELERDİR?

Film ve reklam çekimlerinin bazı aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalar arasında en zevkli olan kısmı çekim yapmak için gerekli olan ekipmanları almak ya da kiralama yapmaktır. Özellikle de ayırmış olduğunuz bütçe açısından da daha küçük ölçekli olan bir iş yapacaksanız ve az kişi sayısıyla beraber çalışacaksanız bu hazırlık aşamaları süreçlerinde film ya da reklam çekimlerinin kendisinden daha da keyifli olduğunu bile söyleyeceksiniz. Ancak işlerinizin yolunda gitmesi açısından ve ne yapacağınızı da bilmenizin açısından film ya da reklam çekimleri için gerekli olan ekipmanlar hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmanız gereklidir. Eğer bilmiyorsanız bu anlamda bu işlem tamamen can sıkıcı hale gelebilir.

Film çekimi açısından gerekli olan ekipmanlar arasında;

1. İlk olarak bütçenize uygun olan bir kamera seçimi yapmanız gereklidir.

Set ekipmanları arasında en önemli olan ekipman ve ilk akla gelen ekipman arasında ilk olarak kamera gelmektedir. Ancak piyasa üzerinde ciddi ölçülerde fiyat farklılıkları ve bu fiyat farkları aralıklarında çeşitli kamera markaları bulunmaktadır. Bu sebeple de bir kamera seçimini gerçekleştirmeden öncesinde bütçenize uygun ve aynı zamanda da farklı özellikleri olan kamera belirlemeniz çok daha akıllı bir hareket olacaktır. Eğer çok çok düşük bütçe ile çalışıyor ve aynı zamanda da amatör bir iş çıkarmayı da hedefliyorsanız kamerası yüksek çözünürlükte olan ve destekleyen mobil cihazlarınızı yani cep telefonlarını bile kullanmayı tercih edebilirsiniz.

2. Net görüntüler elde etmek amacıyla kamerayı sabitlemek için kullanacağınız tripod almanız gereklidir.

Kameranızı aldıktan hemen sonrasında performansını en iyi şekilde kullanmak açısından çeşitli aksesuar kullanarak desteklemeniz gerekmektedir. Bu sebeple de film ve reklam çekimleri açısından gerekli olan ekipmanlar arasında sayılabilecek tripod bulunmaktadır. Tripod film çekim ekipmanı, kameranızı tek bir noktaya sabitleyerek elle yapılacak olan titremelerin önüne geçmektedir ve bu sayede de çekmiş olduğunuz görüntülerin bu şekilde daha net olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bunun açısından bütçenize daha pahalı olan seçenekler arasında olsa da daha yüksek kalitede bir hareket imkanı sağlaması açısından gimbal gibi film ve reklam ekipmanları almayı da tercih edebilirsiniz.

3. İç çekimler gerçekleştirirken görüntülerinizin kalitesi açısından ışık sistemlerinden de destek almanız gereklidir.

Dış ortam çekimleri gerçekleştirirken doğru saat ve açı ile doğal ışıktan yararlanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak ve ancak söz konusu ortam bir iç mekan olduğunda ise görüntü kalitenizi artırmak amacıyla yapay ışıkların kullanımına ihtiyacınız bulunacaktır. Bu sebeple de film ve reklam ekipmanları arasında ışık sistemleri de bulunmalıdır. Işık sistemlerinin sayesinde ortam aydınlatmalarının çeşitli ışık ve gölge oyunları da gerçekleştirerek yönetmenliğinizi de en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

4. Görüntünün yanında ses kalitesi açısından ses ekipmanlarının da olması gereklidir.

Eğer çekimler sırasında tamamen steril olan net seslere sahip olmak açısından ses çekimlerini görüntü çekimlerinden hemen sonraya bırakılarak stüdyo ortamı içinde gerçekleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bir çekim planlıyorsanız daha titiz bir şekilde çalışmalısınız. Kapalı olan ortamlar açısından ilk olarak vasat ve sıradan bir mikrofon işinizi görmüş olsa da bile söz konusu eğer dış mekan çekimleri ise iç mekanda kullandığınız o vasat mikrofon burada yeterli olmayacaktır. Çünkü dış mekan da ses kayıtları yapılırken çevre de olan ortam gürültüsünü de hesaba katmalısınız. Eğer dış mekan çekimleri de gerçekleştirecekseniz film ve reklam çekimleri açısından gerekli olan ekipmanlar arasında boom mikrofon olmalıdır. Bununla beraber yine ortam gürültüsünü de en aza indirmek açısından mikrofon filtresi gibi olan aksesuarları da eklemeniz gereklidir.

5. Çekimler sırasında kurgu açısından da kullanabileceğiniz bilgisayar ve yazılımları da seçmeniz gerekmektedir.

Çekimlerden sonrasında video düzenleme işlemleri amacıyla yapılacak olan bir bilgisayarınızın olması ve bunun yanında güçlü olan bir ekran kartı ve işlemciye de sahip olunması gereklidir. Eğer uzun metrajlı bir film çekimi gerçekleştirecekseniz kullanımı sınırlı olan bilgisayarda baya zorlanabilirsiniz. Benzer şekiller de video kurgusu yapmak açısından seçmiş olduğunuz yazılım da stabil şekilde çalışmalı ve isteklerinize doğru yanıt vermelidir.

Eğer iyi bir film ya da reklam oluşturmak istiyorsanız bu çekim ekipmanlarının neler olduğunu ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmeniz gereklidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir