Bireysel Müzik Çıkarmak

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Bireysel Müzik Çıkarmak

Her bireyin yaşantısı, hedefleri ve hayalleri birbirinden farklıdır. Kimisi büyük paralar kazanarak hayallerine ulaşmak ister. Kimisi de yaptığı sanatsal eserleri ile tanınmak ve bu yolla kazanç sağlamak ister. Özellikle müzik dünyasında bu iki örneğe dair pek çok kişi ve hayallerini görmek mümkündür.  Sesi güzel olan ve yorumlamayı da iyi yapan bir sanatçı ilk olarak bireysel müzik çıkarmak isteyecektir. Böylelikle hem sevdiği işi yapmaya devam edecek hem de hayallerine doğru hızla kulaç atabilecektir.

Söz yazarları ve bestekârlar çoğu zaman kendi eserlerini seslendirebilecek kadar güzel bir ses ve yeteneğe sahip olamayabiliyor. Bu durumda sesi ve yeteneği olan şarkıcılara eserlerini satarak seslendirmelerini sağlayabiliyor. Single veya albüm şeklinde piyasaya sürerek artık herkes tarafından kolaylıkla dinlenebilmesine olanak tanınmış oluyor. Son yıllarda dijital müzik platformlarının hızla yükselmesiyle birlikte bu işlemler hem daha kolay hem de daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiş olmaktadır.

Bir Şarkı Çıkarmak Ne Kadara Mal Olur?

Şarkı çıkarmayı düşünenlerin aklına gelen ilk soru bir şarkı çıkarmak ne kadara mal olur sorusu olacaktır. Özellikle amatör olarak müzik çıkarmak isteyenler için bu sorunun cevabı hayati bir öneme sahiptir. Bir şarkının yazılmasından yayınlanmasına kadar geçen süreçte birçok farklı adımlardan geçilmektedir. Bunlar da şarkının sanatçısına ne kadara mal olacağına dair bilgi vermektedir. Bir şarkının hazırlanmasındaki en önemli adımı aranjör yapmaktadır. Seslendirilecek olan şarkının dinlemeye hazır hale gelmesi için son derece önemli düzenlemeler yapar. Ardından mix ve mastering işlemleri yapılarak şarkı dinlenebilir hale getirilir. Tüm bu süreçler günümüzde en az 10 Bin TL civarında olmakla beraber ünlü isimler tarafından yapıldığında çok daha yüksek olmaktadır.

Eğer bir şarkı sadece dijital ortamlarda yayınlanacak ve klip çekilmeyecekse bundan sonraki aşama bir yapımcı ile anlaşarak şarkının dijital ortamlarda yayınlanmasını sağlamak olacaktır. Eğer video klip çekilecek ve sonrasında yayınlanacaksa bu durumda maliyet çok daha fazla olacaktır. Kurgu, senaryo, model, aksesuar vs derken maliyet değişkenlik gösterecektir. Tüm bunların yanı sıra bir de dağıtımı ve reklamı gibi masraflar üstüne eklenecektir.

Dijital Albüm Çıkarmak

Her sanatçının en büyük hayalidir albümünü çıkartmak. Günümüzde bu yapabilmenin birçok yolu bulunmaktadır. En yaygın tercih edileni ise dijital albüm çıkarmak olmaktadır. Günümüz koşullarında internetin yaygın olarak kullanılmaya başlaması dijital müzik servislerinin hızla yayılmasına yol açtı. Böylece sanatçının eseri ile dinleyiciler arasında daha hızlı ve kolay bir yol açılmış oldu. Şarkıcı şarkısını bu platformlara yükleyerek kısa sürede dünya genelinde dinleyicilerine ulaştırabilmektedir.

Klip Çıkarmak Ne Kadar Tutar?

Video klipler çoğu zaman şarkının çok daha hızlı yayılmasını ve beğenilmesini sağlar. Etkili bir kurgu ve senaryo, iyi modeller ve dansçılar ile uygun bir ışıklandırma sonucunda harika bir klip çekilebilir. Bir de bu klip tv kanalları ve sosyal medya platformlarında yayılarak dinleyicileriyle ve izleyicileriyle buluşturulur. Bu noktada klip çıkarmak ne kadar tutar sorusunun cevaplanması gerekecektir.

Bir klibin maliyeti öncelikle kurgusuna ve senaryosuna bağlıdır. Çünkü klip çekilecek mekan, rol alacak modeller ve dansçılar, ışıklandırma, kostümler vs derken birçok durum kurgu ve senaryoya göre belirlenecektir. Son olarak da bunların montajlanması ve hazır hale gelmesi için son dokunuşların yapılması gerekecektir. Bir şarkıda asıl para tutan kısımlar bunlar olmaktadır.

Albüm Çıkarmak İsteyenler Nereye Başvurabilir?

Albüm çıkarmak isteyenler nereye başvurabilir sorusuna birkaç alternatif seçenekle yanıt verilebilir. Öncelikle kendi imkânlarını kullanarak albüm çıkarmak isteyenler bir yapımcı ile ilişki kurmak durumundadır. Yapacakları anlaşma neticesinde albümlerini çıkarmak için gerekli adımlar atılmış olacaktır. Kendi imkânları ile albüm çıkarma durumunda olmayanlar ise genelde bir yapımcının veya müzik sektörünün ünlü isimlerinin keşfederek elinden tuttuğu kişiler olmaktadır. Bunlar da bir mekânda şarkı söylerken farkına varılan şanslı kişilerdir.

Aranjör Nasıl Bulunur?

Ülkemizde müzik sektöründe yer alan çok sayıda aranjör bulunmaktadır. Bunların bir kısmı ünlü isimlerden olurken bir kısmı da daha çok bölgesel olarak çalışan isimlerden oluşmaktadır. Bir sanatçı için en uygun aranjör nasıl bulunur sorusu da bu duruma göre değişecektir. Dünyaca ünlü aranjörlerle çalışmak maliyetli olacaktır. Eğer profesyonel bir şekilde çalışılıyorsa başarının artması için ünlü bir aranjörle çalışmak daha iyi olacaktır. Amatörler için ise maliyetini karşılamak zor olacaksa bölgesel aranjörlerle yola başlamak daha uygun görülmektedir. İlerleyen zamanlarda duruma göre daha ünlü isimlerle çalışmak düşünülebilir. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir