Beste nasıl yapılır?

  • 6 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Beste nasıl yapılır?

Bugün sizlere beste nasıl yapılır? hakkında bazı ipuçları vermek istiyoruz. Öncelikle herhangi bir beste yapmadan önce bestenin içeriğinde ki meyan ve nakarat terimlerini bilmemiz gerekiyor. Tabi ki de daha başka da terimler de var ama öncelikle bilmemiz gerekenleri tanım halinde açıklayalım. Meyan dediğimiz şey Türk müziğinde parça aralarında icra edilen sololar ya da söylenen şarkının en tiz perdeden söylendiği bölüm içinde kullanılan bir terimdir. Nakarat ise bir şiir ya da şarkıda tekrarlanan sözlere denir.

Beste Yapmak İçin Neler Gerekir?

Herhangi bir beste yapmak için neler gerekir? sorusuna şu şekilde cevap vermemiz mümkün olacaktır;  

Yazacağımız besteler de ne anlatmak istediğimiz, hangi kişi, nasıl bir tür olgu, nasıl bir duygu ile yazmamız gerektiği tamamen size kalmıştır. Bu sebepten bir beste yapmak kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir. Ama en çok akılda kalan beste türleri, kişinin yaşamış olduğu geçmişten esintilerle, yaşamış olduğu dramatik hayatıyla ya da güzel anlarıyla bütünleşerek besteler haline dönüşürse işte o zaman o beste gerçekten güzel bir beste olmayı hak edecektir.

Beste yaparken kendinize olan özgüveniniz ve biraz da olsa yeteneğinizin olması gerekiyor. Sizlere bir örnek vermek gerekirse Türk müziğinde kendine özel bir yer edinmiş ve sayısız besteleri olan Sezen Aksu gibi bir sanatçının tüm besteleri inanılmaz insanı etkileyen, her bir kelimesinde yaşanmışlık olan ve birçok şarkıcının dahi Sezen Aksudan beste alabilmek için uğraşlar veren bir müthiş bir besteci ve sanatçıdır. Beste hayal gücünüz ile doğrudan alakalıdır. Çünkü hayal gücünüz her ne kadar yüksek ise bestenizde o kadar duygulu ve anlamlı olacaktır.

Şarkı Nasıl Yazılır?

Şarkı nasıl yazılır? Diye merak edenler ve şarkı yazmayı çok isteyenler varsa aranızda öncelikle şunu bilmeleri gerekiyor; Hayal kuramayan insanın şarkı yazması da bir o kadar zor olur. Beste yaparken mutlaka herhangi bir çalgı aletinin yanınızda olması sizi besteye götüren yolda inanılmaz motive edecektir. Örneğin bir gitar eşliğinde yapılan beste size ilham getirecektir. Bazen şarkınızı yazarsınız ona uyan melodiyi ararsınız. Bazen de önce melodiyi bulursunuz sonra ona uygun şarkı yazmaya başlarsınız. Bunlar beste yapma konusunda mümkün olan şeylerdir.

Şarkı sözlerinin içeriği ve kalitesi ise kimlere temas ettiği, kimleri etkilediğidir. Kaliteli bir beste yapılırsa bu beste herkese hitap edebilir ve etkileyebilir ama kalitesiz bir beste yapılması, sadece belli başlı bir kitleleri etkileyebilir ya da hiç etkilemeyebilir.

Nota Bilmeden Beste Yapmak

Nota bilgisine sahip olmanın ve bu konularda eğitim almanın beste yapmak konusunda ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Ama elbette şöyle bir durumu da es geçmemiz yanlış olur. Bazen sadece nota bilmek yeterli olmayabilir. Çünkü beste yapmanın en önemli kurallarından biri hissiyattır. Eğer bu alanda gerçekten Allah vergisi bir yeteneğiniz var ise, nota bilgisine sahip olmadan tamamen hisleriniz ve müzik kulağınızla beste yapmanız mümkündür. Nota bilmeden beste yapmak sadece Yaradan’ın verdiği yetenekle mümkün olabilir. İçsel duygularını tamamen müzik alanına yansıtabilen insanlar ve ritim duygusuna sahip kişiler bu anlamda başarılı olabilirler.

Enstrüman Çalmadan Beste Yapmak

Beste yapmayı çok isteyip de enstrüman çalamadığı için yapamadığını düşünen birçok insan olduğunu biliyoruz. Elbette bir bestenin en iyi şekilde yapılabilmesi için bir enstrüman çalma kabiliyeti mükemmel olur. Fakat şimdi teknoloji ilerleyip geliştikçe bu durum da oldukça değişim gösterdi ve enstrüman çalmadan beste yapmak mümkün duruma geldi. İnternette bulunan birçok beste programı beste yapabilmeniz için size içeriğinde binlerde melodinin bulunduğu bir yazılım sunmakta. Hal böyle olunca enstrüman çalmadan da beste yapmanız artık imkanlar dahilinde.

Beste ve Şarkı Sözü Fiyatları

Ne yazık ki beste yazarlığı konusunda şöyle bir durum söz konusu; bir şarkı yayınlandığında biz şarkıyı yazandan ve besteleyenden çok şarkıyı söylenene odaklanarak, onu yükseklere çıkarıyor, besteci olan kişiyi görmüyoruz bile. Aslında buradaki baş kahraman bestekar ve şarkı sözü yazarlarıdır aslında. Zaten beste ve şarkı sözü fiyatları da bu durumdan dolayı oldukça pahalı fiyatlardan sanatçılara veriliyor. Tabi ki bestenin hangi şarkıcıya verileceği konusunda da beste fiyatları değişkenlik gösteriyor. Ayrıca bestecilerin kaşe değerleri de bu konuda oldukça önemli. Örneğin Türkiye’nin en yüksek kaşesi olan besteciler arasında Sezen Aksu, Serdar Ortaç, Kayahan ve Yıldız Tilbe yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir