Aşama Aşama Tüm Detaylarıyla Film Çekimi

  • 11 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Aşama Aşama Tüm Detaylarıyla Film Çekimi

Film çekimi belki de detay gerektiren en önemli ilerden biridir. Ortaya çıkarılacak olan eser kişileri etkileyebilmeli ve bir yönüyle de kusursuz olmadır. Denilen bu özellikleri sağlamak için de filmi çekimindeki detayları gözden kaçırmamak gerekir. Bu detaylardan bir tanesi dahi baştan savma yapılsa filmin kalitesinin bozulacağından kimsenin şüphesi olmasın. Bundan dolayı başarılı bir şekilde film çekmek isteyen kim varsa aşamaları çok iyi şekilde takip etmelidir. İlk olarak geliştirme safha suna dikkat edilmesidir. Bir binanın temelinin atılması o binanın sağlam olması için gerekli bir durumdur. Aynı şey filmin geliştirilme aşaması için de öyledir. Geliştirme aşaması ne kadar düzgün ve sistemli olursa film çekimindeki diğer akışlar da o şekilde doğru ilerler. Geliştirme kısmında filmin senaryolaştırma kısmı kadar filmde oynayacak olan  oyuncular, seçilecek yönetmen ve idari kadro da yer almaktadır. Bunda  sebep bu aşama bir nevi iyi bir filmin temelini atmaktır. Film çekmek noktasında hayal gücünü konuşturmak, yönetmen kadrosunu belirmek kadar bütçe belirmek de çok önemli. Mali açıdan doğru bir rotta çizilmezse o zaman yarı yolda kalma ihtimali de artıyor. 

Bu aşama geçtikten sonra diğer bir aşama ise yapım öncesi aşamasıdır ki bu aşamada en az geliştirme aşaması kadar önemlidir. Bu aşamada kişilerin yapması gereken şey oyuncuların hangi filme veya hangi role uygun olduğunu iyi ayarlamaktır. Bazı sahneler için her oyuncu aynı performansı gösteremeyecektir kimi oyuncular daha mizahi bir tarza sahipken kimi oyuncular ise dram içerikli sahneler için yaratılmış gibidir. Bunların sınırlarının  çizilmesi işlerinizi kolaylaştıracak ve elinizde kaliteli bir malzeme olacaktır. Bazen izleyicilerden, bu filmin duygusu bana hiç geçmedi gibi cümleler duyarız. Bu cümlelerin kurulmasının nedeni oyuncuların doğru şekilde seçilmemesinden kaynaklanır. Milyar dolarlar harcanan filmlerin bu söylemlerle karşılaşması tesadüfi olmadığı gibi dikkate değer bir noktadır. Yapım öncesi aşama sadece oyuncu seçimini kapsamayacak kadar detaylıdır. Bundan dolayı ekipman listesi oluşturmak da yapım öncesi aşamasının içine girmektedir. Bu bağlamda ekipten listesinin oluşturulması için işin ehline danışmakta fayda vardır. Işık seçimi vs. teknik konuların sahada olan birilerine sorulması ve ona göre bir liste oluşturulması film çekimi için çok  önemlidir. 

Takvime Bağlı Kalmanız Gerekiyor

Tüm bu işlemler tamam olduktan sonra geriye prodüksiyon kalıyor. İşin bunda  sonraki kısmı tamamen sistematik olmaya dayanıyor çünkü aşama aşama  ve takvime riayet edilenden yapılan ilerin sonu genellikle hüsran oluyor. Hem oyuncuların motivasyonu düşüyor hem de maddi olarak çıkmaza giriliyor. Ancak prodüksiyon konusunda sebatkar olan yapımcılar meseleyi hemen halledebiliyor. Buna ek olarak çekimler esnasında kullanılan efektlerin de kalitesi bu aşamaya dahil edilebilir. Film çekimi esnasında ne kadar profesyonel bir efekt ağı kurarsa elde edeceğiniz görüntüler o kadar kaliteli olacaktır. Prodüksiyon noktasında tam bilgi sahibi değilseniz bu konuda iyi olan birilerinden  destek almakta çekinmemeniz önerilir. Çünkü filmi izleten nokta efektler olduğu kadar aşırı ve gereksiz efektlerin varlığı kişileri filmden soğutan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. 

Efektlere Çok Dikkat Edilmeli

Prodüksiyon işleminden sonra bir diğer basamak ise prodüksiyon sonrası aşamasıdır. Prodüksiyon sonrası aşaması filmin izlediğimiz kısmıyla ilgilidir. Bir sahne olana kadar devamlı çekilir ve yönetmenlerin elinde binlerce saatlik görüntüler oluşabilir. Ancak filmin süresi aşağı yukarı bellidir ve bu sahneler içinde en kaliteli olanı bulunup uygun kurgu le kurgulanıp efektler de doğru bir şekilde belirlenip dağıtıma çıkması gerekmektedir. Bundan dolayı prodüksiyon sonrası aşaması çok önemlidir. İlk olarak kurgunun sağlam temeller üzerin  oturtulmuş olması gerekir ve bu kurgu çerçevesinde binlerce saatlik görüntüler kırpılıp yan yana getirilmelidir. Kurgu merkezli olacak şekilde görüntüler yan yana getirdikten sonra gerekli ses ve görüntü efektlerinin de eklenmesi gerekmektedir. Her bir efektin eş zamanlı olarak hareket etmesi filmin kalitesini belirleyen en önemli noktadır. Kurgu montaj ve efekt işlemleri de halledildikten sonra filminiz dağıtıma çıkmaya hazır olacaktır. Dağıtım yaparken tanıtımın çok iyi yapılması gerekmektedir çünkü filmi tam anlamıyla tanımayanlar filmin dağıtımını da ciddi şekilde yapmayacaktır. Burada çok kuvvetli bir network meseleyi çözecektir ancak her şey network demek değildir. Bundan dolayı film çekimi işinde tanıtım reklam işini de profesyonel bir şekilde yapmanız lehinize olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir