Apple Music’de Müzik Yayınlamak

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Apple Music’de Müzik Yayınlamak

Günümüzde müzik ve dijital müzik kavramları denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi Apple Music olmaktadır. Dünya genelinde yüzlerce dijital müzik platformu bulunmasına karşın en çok tercih edilenlerden birisidir. Burada yer alan müzikler dünya genelinde dinleyicileri bulunan yerli ve yabancı milyonlarca şarkıdan oluşmaktadır. Sanatçılar Apple Music’de müzik yayınlamak işlemlerinin ardından şarkılarını dinleyicilerinin beğenisine sunabilmektedir. Kaset, CD ve DVD gibi basılı araçlara gerek kalmaksızın hızlı ve kolayca tüm dünyaya şarkılarını dağıtabilmektedir.

Son yıllarda dijital müzik piyasasına olan yoğun ilgi nedeniyle sanatçılar ve büyük şirketler bu alana büyük yatırımlar yaparak hizmet vermeye başladı. Şarkıların ve video kliplerin hızla dijital platformlara taşınmaya başlaması nedeniyle amatör ve profesyonel tüm sanatçılar da bu yeni camiaya hızla taşınmaya başladılar. Çünkü gelişen teknoloji internet kullanımını da yaygınlaştırmıştı. Neredeyse her türlü ihtiyaçlar internet üzerinden gerçekleştirmeye başlayınca müzik sektörünün de bu gerçeği görmezden gelmesi beklenemezdi doğal olarak.

Apple Musıc’e Şarkı Nasıl Gönderilir?

Günümüzdeki dijital müzik platformları bünyesinde bulunan müzikleri dünyanın dört bir yanına hızla yayacak teknolojiye ve imkanlara sahiptir. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması sayesinde müzik sektörü hızla burada yerini almaya başladı. Artık eskisi gibi kaset, CD veya DVD gibi ortamlara kayıtlar yaparak bunların dağıtımı ve reklamıyla pek kimse uğraşmıyor. Hem daha masraflı hem de daha çok vakit aldığı için bu yol pek tercih edilmiyor. Artık sanatçılar dijital müzik servisleri ve aracı kuruluşlarıyla anlaşarak şarkılarını bu platformlarda yayınlatmayı tercih ediyor. Böylece hem daha az masraf etmiş oluyor hem de çok daha kısa sürede oldukça hızlı bir şekilde eserinin yayılmasını sağlamış oluyor.

Dijital müzik platformlarında şarkılarını yayınlamak isteyen şarkıcıların en çok tercih ettiği platformlardan birisi de Apple Music olmaktadır. Peki, Apple Music’e şarkı nasıl gönderilir? Şarkıcılar için bu sorunun cevabı büyük önem arz etmektedir. Eserlerini burada yayınlatmak isteyen sanatçılar öncelikle bir aracı müzik şirketi veya yapımcısı ile anlaşmak zorundadır. Ardından anlaştığı yapımcı veya müzik şirketi Apple Music başta olmak üzere birçok dijital platformda şarkının yayınlanmasını sağlayacaktır.

Apple Music Sanatçı Hesabı

Apple Music kullanmak isteyen dinleyiciler ve sanatçılar buradan hesap alarak profil açabilirler. Apple Music sanatçı hesabı için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun için ilk olarak Apple Music for Artist için online başvuru yapılmalıdır. Başvurudan evvel ise sosyal medyada doğruluğu onaylanmış (yani mavi tik olan) ve çok kişi tarafından takip edilen aktif bir hesabın olması önemlidir. Yapıalcak olan başvuru esnasında ayrıca iTunes üzerinden albüm yayınlanmış olması gerekir. Tüm bunlar için gerekli adımlar atıldıktan sonra başvuru kabul görmesi ve Appale music sanatçı hesabı açılması kolaylaşacaktır.

Sanatçı hesabı yüklenen şarkıların tek bir profil altında görünmesini sağlar.  Hangi şirket aracılığıyla olursa olsun bir sanatçıya ait tüm parçalar burada görüntülenir.

Apple Music Aboneliği Alma

Apple music, ülkemizde ve dünya genelinde milyonlarca şarkıyı ve şarkıcıları bir araya getirerek dinleyiciler ile buluşturan dijital music servisidir. Ücretsiz olarak Apple Music öğrenci aboneliği alma işlemlerinin ardından artık kolaylıkla kullanılmaya başlayacaktır. Abonelik alırken daha önce alınmış bir Apple kimliği varsa burada da aynı kimlikle devam edilebilir. Eğer yoksa yeniden apple kimliği alınabilir. Formdaki yönergeler takip edildikten sonra kısa süre içerisinde öğrenci veya aile aboneliği seçilerek işlemler tamamlanabilir.

Apple Music Aboneliği İptal Etme

Apple music aboneliği iptal etme işleri de tıpkı hesap almak kadar kolaydır ve kısa sürede tamamlanır. Çoğu aboneliklerde olduğu gibi Apple music aboneliği de iptal ettirilmediği sürece sürekli olarak yenilenecektir. Eğer abonelik iptal ettirilecekse bunun için profile girilerek Ayarlar sekmesine tıklanır. Abonelikler alanından Yönet’e tıklanır ve buradan istenilen abonelik için Aboneliği İptal Et butonuna tıklanır. Abonelik iptali yapıldığında deneme sürecinde ise abonelik direkt sonlandırılır. Diğer zamanda ise iptal edildikten bir sonraki fatura dönemine kadar hesap kullanılmaya devam eder.

Apple Music Güvenilir Mi?

Apple Music güvenilir mi diye merak edenler için kısaca güvenilir denilebilir. Dünyanın en büyük dijital müzik platformlarından birisi olan Apple, yerli ve yabancı milyonlarca şarkının ve albümlerin yer aldığı dev bir dijital müzik platformudur. Bu nedenle dünya genelinde pek ok sanatçı eserlerini burada yayınlayarak dinleyicilerine hızla erişme yolunu tercih etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir