Albümler nasıl dikkat çekici hale getirilir?

  • 12 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Albümler Nasıl Dikkat Çekici Hale Getirilir?

Son dönemlerde müzik piyasası oldukça aktif bir dönemden geçiyor. Bu aktifliği oluşturan arz talep dengesi ise uzun süre bozulmayacak gibi duruyor. Aktif olan müzik piyasasının en önemli kademesi online platformlar olarak gözükse de albüm satışları da azımsanmayacak bir seviyede. Dönemsel olarak bakıldığından binlerce sanatçının albüm çıkardığı göz önüne alındığından  nitelikli albümlerin gerekliliği kendini belli ediyor. Göze hitap eden bir albüm tasarımı içeriği güçlü olmasa bile dinleyici tarafından tercih edilebiliyor. Veya bazı dinleyicilerin albüme şans vermesinin tek nedeni albümün tasarımı olması bu tezi doğruluyor.

Sesinin güzel olduğuna kanaat getiren kişilerin sanat yolculuğu albüm çıkarmaktan geçiyor. Hangi dönem olursa olsun albüm çıkarmanın modası hiç geçmiyor. Bundan dolayı aranjörler ve diğer teknik ekip albüm çıkarma meselesini rafa kaldıramıyor. Piyasada bu kadar çok sanatçı ve albüm varken dinleyicinin hangi albümü alacağı sorun olarak karşımıza çıkıyor. Albümleri etkileyici hale getiren en önemli done elbette albümde yer alan şarkıların kalitesi. Müzikalite olarak yeterli hatta piyasadan daha farklı olan eserler dinleyicinin hemen dikkatini çekiyor. Durum böyle olunca albümlerin de satışı patlıyor ve dinleyici diğer şarkılar için de albüm yapılmasını talep ediyor. Albüm tasarımı hiç şüphesiz albümü dikkat çekici hale getiriyor. Ancak geçmiş yıllardaki kaset-plak ikilisine bakıldığında kişilerin sadece şarkılara odaklanarak kaset-plak aldığını söyleyebiliriz çünkü o dönemin plak – kaset tasarımlarının oldukça sade olduğunu görüyoruz. Değişen ve gelişen tasarım ekolü ise bu durumu artık geçerli kılmıyor. Her geçen gün daha kuvvetli tasarım çalışmaları göze çarpıyor. Bunda  dolayı albüm yapımcıları da bu düzene ayak uydurmak durumunda kalıyor.

Albüm tasarımı yapılacaksa ilk olarak şarkıların içeriği ve müzik tarzı dikkate alınmalıdır. Dinleyici görsel-içerik uyumu olmayan çalışmalara fazla prim vermiyor. Sanat müziği temalı şarkıların yer aldığı bir albüme pop müzik imajı veren bir albüm yapmak dinleyicide soğuk duş etkisi oluşturacaktır. Albüm tasarımı için kişilerin profesyonel destek alması albümü daha çekici hale getirecektir. Sahayı çok iyi bilen ve tasarım işine hakim olan kişilerin albümü ele alması satışlarda patlama yaşatacaktır. Albümün fiziksel olarak çıkarılması mümkün olduğu gibi dijital platformlarda da çıkarılması mümkündür. Yer yer dijital ortamlarda çıkarılan albümlerin daha da ulaşılabilir olduğu bir gerçek. Maddi olarak çıkarılan albümlerin tasarımı daha sınırlı imkanlarla oluyorken dijital ortamda sınır olmaması albüm tasarımını muazzam bir hale getirebiliyor. Üç boyutlu çalışmalar, renk geçişlerinin canlı olması, istenen efektlerin kullanılması dijital platformların sunmuş olduğu haklardandır.

Albümü çekici hale getirmek içerik ve tasarımdan ibaret değildir. Albümün tanıtımının çok iyi yapılması da albümü çekici hale getiren önemli detaylardan biridir. Reklam işini çok yönlü ele almak başarıyı artıracaktır. Hem fiziksel olarak hem online şekilde tanıtım yapmak kitlelere ulaşmak konusunda önemli olacaktır. Fiziksel olarak yapılacak tanıtımda broşürler, ilanlar önemli olacakken bu durum online sahalar için daha kolay olacaktır. Online mecralarda herhangi bir sınırlama olmadığından önemli olan tek nokta herkesin sık sık kullandığı mecraların tercih edilmesi olacaktır. Günümüzde yoğun olarak kullanılan Spotify, Deezer, Youtube Premium gibi platformlar da albüm tanıtımı için önem arz etmektedir. Kısa zaman içinde defalarca ziyaret edilen bu mecralarda bir albümün duyulması çok kolay olacak ve istenen ilgi bu şekilde uyandırılmış olacaktır. Online müzik platformlarına ek olarak sosyal medyanın da gücü bu noktada yadsınamayacak kadar büyüktür. Bilhassa sosyal medya fenomenlerinin ulaşabildiği insan sayısının inanılmayacak şekilde fazla olduğu göz önüne alındığında albüm tanıtımı için fenomenlerin kapılarının çalınması yersiz bir girişim olmayacaktır.

Durum ne olursa olsun albüm sahibi sanatçının ismi de albümü çekici kılabiliyor. Bundan dolayı dileyen sanatçılar albümlerinden ziyade kendilerine tanıtım yaparak albümlerini kendiliğinden çekici hale getirebilir. En çok dinlenen hatta ölümlerinden sonra bile dinlenen sanatçılara dikkat edildiğinde bu durumun ne kadar doğru olduğu anlaşılacaktır. Müzikalite, liriklerin doğru kullanımı ve doğru tasarım – tanıtım ikilisiyle çekici hale gelmeyecek albüm yoktur. Bunların eldesi ise çok güçlü bir ekip ya da menajer, aranjörle mümkün olmaktadır. Hiçbir sanatçı tek başına tanınır bir albüm yapamayacağını bilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir