Albüm Oluşturmak İçin Neler Yapılmalı

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Albüm Oluşturmak İçin Neler Yapılmalı

Müzik kimisi için bir hayal, kimisi için doğuştan gelen bir yetenek, kimisi için hayatın amacı, kimisi için de yaşamanın bir aracıdır. Ama en güzeli yeteneği olan bir kimse için hayallerinin gerçekleştirilebilmesi için en büyük amaca giden yoldaki araçtır. Ülkemiz koşullarında biraz zorlu ve uzun olan bu süreçte albüm oluşturmak için neler yapılmalı sorusu yola çıkanların karşısına çıkacak ilk soru olmaktadır.

Nasıl Albüm Çıkarabilirim?

Ülkemizde müzik sektörünün oldukça geniş bir kitleye hitap ettiğini söyleyebiliriz. Hemen herkes çalışırken, dinlenirken, ders çalışırken, yolculuk yaparken veya kafa dinlerken müzik dinlemektedir. Bu bazen bir radyo kanalı olurken bazen de tek tek seçilen özel şarkılardan oluşan bir karışım olabilmektedir. Hal böyle olunca büyük bir sektör olması gayet doğal olmaktadır. Her geçen gün bu sektörde yer almak ve müzik yapmak isteyen pek çok kimse ortaya çıkmaktadır. Sesi ve yeteneği olan onlarca kişi nasıl albüm çıkarırım sorusuyla kendisine bir çıkış yolu aramaktadır.

Ülkemizde albüm oluşturmak için yeteneğin olmasının yanı sıra eğitimin de olması gerekmektedir. Eğitim yoksa da bu işi bilen ehil bir yapımcı ve aranjörle çalışmak, sponsor bulmak biraz da şansın yaver gitmesiyle albüm çıkarmak mümkün olacaktır.

Albüm Oluşturmak İçin Gerekenler

Albüm oluşturmak için gerekenler listesinde ilk sırada yetenek gelmektedir. Yeteneği olan bir kimse için elinden tutacak etkili bir yapımcı büyük bir şans olacaktır. Adeta hayatının dönüm noktası olacaktır denilse yeridir. Bu aşamada en büyük ihtiyaçlardan birisi de sponsor veya çok denilebilecek kadar para olacaktır.

Her ne olursa olsun günümüzde en çok ihtiyaç duyulan şey şüphesiz paradır. Para olmadan bir adım atmak dahi çoğu zaman imkansızdır neredeyse. Bu nedenle albüm oluşturmak için mutlaka biraz birikmiş paranın olması şarttır.

Albüm Oluşturmak İçin Taklitlerden Sakının

Albüm oluşturmak için en kritik noktalardan birisi farklı olmaktır. Yani kimseyi taklit etmeden öyle bir şey yapılmalı ki farklı olunduğu gören ve duyan herkes tarafından fark edilmelidir. Böylece hızla yükselişe geçmek ve herkes tarafından kabul görmek çok daha kolay olacaktır. Albümde yer alacak olan eserler kişinin kendisi tarafından yazılabiliyorsa en büyük farklılık ilk olarak buradan gelecektir. Sesinin güzel olması ve müziğe kabiliyetinin yeterli olması nasıl en büyük artılarsa, eserlerin kendi bestesi olması da o derece büyük bir artıdır.

Albüm Oluşturmak İçin İyi Bir Yapımcı Gerekir

Albüm oluşturmak için iyi bir yapımcı ile anlaşmak önemlidir. Piyasada isim yapmış ve başarısıyla kendisini ispatlamış kişilerin yeni albüm için katkısı oldukça büyük olacaktır. Piyasada bu işle uğraşan pek çok kişi bulunmaktadır. Bunların bazıları herkes tarafından tanınırken bazıları ise çok daha yerel bir alanda kendilerince iş yapmaya çalışmaktadır. Bu da kiminle çalışılması gerektiği noktasında yapılacak olan seçimi gözler önüne sermektedir. Her sektörde olduğu bu sektörde de pek çok art niyetli kişiler bulunmaktadır. Bu nedenle çok dikkatli olmakta fayda var. Her vaade, her şaşalı lafa kanmamak, sağlam adımlarla hareket etmek gerekir.

Albüm Oluşturmak İçin Sabır ve Sebat Gerekir

 Albüm oluşturmak için sabır ve sebat gerekir.  Tez canlı olmak hiçbir işte olmadığı gibi albüm çıkarmak konusunda da pek bir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle çok sabırlı olmak ve hedefe giden yoldan asla şaşmamak gerekir. Bu uzun ve meşakkatli yolda pek çok zorlukla karşılaşacağından asla şüphe olmamalı. Belki yolundan çevirmek isteyenler belki de hayal kurma deyip vazgeçirmek isteyenler olacaktır. Ya da sen yapamazsın, başaramazsın gibi laflarla moral bozacaklar olacaktır. Tüm bunlara karşın zıpkın gibi bir sabır ve çakı gibi bir sebat göstermek gerekmektedir. Çok çabuk sinirlenmek, moral bozmak ya da üzülmek hiçbir şey kazandırmayacağı gibi üstüne üstlük maalesef kaybettirecektir.

Bu sektörde yol almak için mutlaka sağlam bir avukatla çalışılmalıdır. Hukuki yolların ve hakların aranması konusunun yanı sıra danışmanlık gibi hususi bir konuda da mutlaka hukuk adamalrının parmağı olmaldıır.

Tüm bu süreç içerisinde albüm çıkarmak için neler yapılmalı sorusu her daim tazeliğini korumalıdır. Böylelikle amaç ve araçlar iyi bir şekilde ayrıştırılarak tazeliğini koruyacaktır. Bu da amaca giden araçların en iyi şekilde kullanılması açısından faydası olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir