Albüm Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 10 Ekim 2022
  • Vovo Media
  • 5 min read

Albüm Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemiz coğrafyasında yaşayan insanların her birisi kendi başına bir yetenek abidesidir. Herkes kendisine has bambaşka bir kabiliyete sahiptir. Bazıları bu yeteneklerini kullanarak ilerletmekte ve alanında başarılı işlere imza atabilmektedir. Bazıları ise bu kadar başarı potansiyeli olmasına karşın hayatın gerçekleri olan muhtelif sebeplerden ötürü bu yeteneklerini kullanamayarak adeta boşa tüketmektedir. Bu yazıda müzik alanında sesi ve yeteneği olup da bir türlü nasıl ilerleme sağlayacağını bilmeyenler için önemli ipuçları paylaşılacaktır. Özellikle albüm çıkarırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili tüyolardan bahsedilecektir. Böylelikle müzik yeteneği olan fakat nereden nasıl başlayacağını bilmeyenler akıllarındaki pek çok sorulara cevap bulabilecektir.

Albüm Nasıl Yapılır?

Albüm çıkarmak için cevaplanması gereken ilk soru albüm nasıl yapılır sorusu olacaktır. Albüm için öncelikli olarak şarkı sözlerinin olması gerekir. Birçok müzisyen söylediği şarkıların sözlerini de kendisi yazmaktadır. Bu şekilde kendi şarkılarını seslendiren şarkıcılar sektörde daha çok tutulmaktadır. Kendi şarkı sözleri olmayanlar da söz yazarları ile irtibat kurarak onlardan söz teminini sağlayabilir. Bunun için yasal olarak bir anlaşma imzalanması ve kullanım hakkının bedelinin ödenmesi konusuna özen gösterilmelidir. İlerleyen günlerde hukuki açıdan hiçbir sorun yaşanmaması için bu durum son derece önemlidir. Albüm hazırlıkları aşamasında yasal izinler ve bandrol alınması esnasında bu anlaşma ve muvafakatname istenecektir. Sözler zaten kendinize ait ise bu muvafakatnameye gerek olmayacaktır.

Aranjör Nasıl Bulunur?

Şarkı sözler ile ilgili aşama halledildikten sonra sırada aranjör bulma aşaması yer alıyor. Peki, aranjör nasıl bulunur? Aranjör bulma hususu biraz yorucu olacaktır. Piyasada bu işi yapan çok sayıda aranjör bulunmaktadır. Onlarla birlikte çalışmanın maliyetleri ise oldukça değişken bir aralıkta seyretmektedir. Daha önce çalıştığı albümler, yakaladığı başarıları ve o anki müsaitlik durumu gibi haller oluşacak maliyeti doğrudan etkileyecektir. Güvenilir bir aranjörle karşılaşıldığında ücret konusunda orta halin bulunması çok zor olmayacaktır. Fakat zaman konusunda istediğiniz anda yardımcı olamayabilirler. Bu durumda acele etmeden uygun bir zaman ve ücret üzerinde anlaşarak işinin ehli, güvenilir aranjöre işi teslim etmek en doğrusu olacaktır. Yaptıkları iş gerçekten büyük bir emek ve sabır gerektirecektir. Bu nedenle acele etmeden müsait vakitte çalışmaya başlanması önemlidir. Mix ve mastering işlemleri için başka biri ile çalışmak gerekebilir. Fakat bu işleri aranjör kendi çalıştığı ses mühendisleri ile çözeceği için size pek bir işlem kalmayacaktır.

Dijital Albüm Çıkarmak

Aranjörün şarkı ile yapacağı işler tamamlandıktan sonra TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda gerekli işlemlerin tamamlanması gerekir. Bu aşamada yapımcı bir firma ile anlaşılarak onlardan yardım alınması önerilir. İşinin ehli oldukları için gerekli tüm adımlar daha hızlı ve sağlıklı atılacaktır. Gerekli olan bandrol alındıktan sonra dijital albüm çıkarmak için artık her şey hazır demektir. Yapılacak olan tek şey ünlü dijital platformlarla anlaşarak albümün yayınlanmasını sağlamak olacaktır.

Bir Albümde Kaç Şarkı Olur?

Dijital albümün yanı sıra basılı albüm çıkarmak istenirse bunun CD şeklinde basılarak dağıtılması gerekecektir. Bu aşamada CD albümü kapağı ve dağıtımının yapılması gibi işler için ayrı ayrı uğraşmak gerekecektir. Öncelikle albümde yer alacak şarkıların belirlenmesi gerekir. Önceleri birçok şarkı tek bir albümde yer alırken son zamanlarda bu durum biraz değişkenlik gösterdi. Peki, ideal bir albümde kaç şarkı olur? Ortalama 8-12 şarkı arası eser tek bir albümde yayınlandığında ideal olmaktadır. Ticari amaçlarla bu sayı tek de olabiliyor 20’ye kadar da çıkabiliyor. Aslında bu konuda sabit bir sayı vermek mümkün değildir. Bu nedenle bir albümde kaç şarkı bulunur sorusuna net bir cevap verilemez.

Albüm Çıkarmak İsteyenler Nereye Başvurabilir?

Son olarak albüm çıkarmak isteyenler nereye başvurabilir sorusuna cevap verelim. Albüm çıkarmak için aslında pek çok yol ve yöntem bulunmaktadır. Fakat bu yolların neredeyse tamamı sektörün önde gelen bir yapımcısına veya prodüktörüne çıkmaktadır. Bu kişilere doğrudan ulaşarak kendini göstermek ve ispatlamak elbette mümkündür. Fakat bu şekilde işler biraz daha zor olacaktır. Bunun yerine bir tanıdık aracılığıyla bu kişilere ulaşmak daha kolay ve az zahmetli olacaktır. Ya da bir yerlerde sahneye çıkarken onların sizi keşfetmesini bekleyeceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir